Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Bfv.729/2014/8. számú precedensképes határozata emberölés bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 166. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §, 426. §] Bírók: Kónya István, Márki Zoltán, Székely Ákos

A határozat elvi tartalma:

A két kézzel fogott vascsővel, kizárólag fejre mért, felülről lefelé irányuló többszöri erőteljes, koponyatöréssel is járó csapás olyan külső - tárgyi - körülmény, ami világos tükörképe a terhelt szándékának, egyértelmű ténybeli következtetési alap az ölésre kiterjedő, egyenes szándéknak. Ami pedig eleve kizárja a - halált, avagy életveszélyt okozó - testi sértésként való minősülés lehetőségét.

Kapcsolódó határozatok:

Budapest Környéki Törvényszék Bny.251/2010., Budapest Környéki Törvényszék B.131/2010/114., Fővárosi Ítélőtábla Bf.48/2013/20., Kúria Bhar.1348/2013/6. (BH 2014.8.229), *Kúria Bfv.729/2014/8.*, 3019/2016. (II. 2.) AB végzés, 3116/2016. (VI. 21.) AB határozat

***********

KÚRIA

Bfv.III.729/2014/8.szám

A Kúria Budapesten, a 2014. év október hó 28. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

Az emberölés bűntette és más bűncselekmények miatt az I. rendű terhelt és társai ellen folyamatban volt büntetőügyben az I. rendű terhelt által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Budapest Környéki Törvényszék 20.B.131/2010/114. számú, illetőleg a Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság 2.Bf.48/2013/20. számú ítéletét - az I. rendű terhelt tekintetében - hatályában fenntartja.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye; s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

A Budapest Környéki Törvényszék a 2012. május 7-én kihirdetett 20.B.131/2010/114. számú ítéletével az I. rendű terheltet bűnösnek mondta ki emberölés bűntettében [1978. évi IV. törvény szerinti Btk. 166. § (1) bek., (2) bek. b) pont]. Ezért őt 15 évi fegyházbüntetésre és a közügyektől 10 évi eltiltásra ítélte.

Az elsőfokú bíróság jogi értékelése szerint azáltal, hogy az I. rendű terhelt a sértettet a kezében tartott vascsővel egyszer igen nagy, egyszer legalább közepes erővel a fején megütötte, amelytől a sértett életét közvetlenül veszélyeztető állapotba került, majd tíz nap múlva e sérülések következtében meghalt, megvalósította a Btk. 166. § (1) bekezdése szerinti emberölés bűntettét.

Az I. rendű terheltet a bántalmazásban a II. rendű terhelt által felajánlott 10.000 Ft megszerzésének célja vezette, így az általa elkövetett bűncselekmény a Btk. 166. § (2) bekezdés b) pontja szerint nyereségvágyból elkövetett.

Az I. rendű terhelt a bűncselekményt egyenes szándékkal valósította meg. A 3,5 kg tömegű vascsővel, hátulról, kizárólag fejre mért igen nagy és legalább közepes erejű ütések nyomán tudatában volt a halálos eredmény bekövetkeztének.

Az I. rendű terhelt a bántalmazás megkezdéséig a sértettnek maradandó fogyatékosságot eredményező sérülést akart okozni, de elfogadta, tudata átfogta annak lehetőségét is, hogy ezáltal a sértett halálát idézi elő.

Kétirányú fellebbezések alapján eljárva a Fővárosi Ítélőtábla a 2013. június 24-én meghozott 2.Bf.48/2013/20. számú ítéletével az elsőfokú határozatot a I. rendű terhelt tekintetében akként változtatta meg, hogy vele szemben 10.000 forint vagyonelkobzást rendelt el. Egyebekben a másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet az I. rendű terhelt tekintetében helybenhagyta.

A másodfokú bíróság szerint az I. rendű terhelt bűnösségére vont jogi következtetés helyes, a terhére rótt cselekmény minősítése törvényes.

Egyetértett azzal, hogy az I. rendű terhelt eredeti szándéka a sértett halálát illetően eshetőleges volt, mivel a cselekmény elkövetésére vállalkozó kijelentése szerint a sértettet csak úgy tudja megütni, hogy abba belehal. Ez azt jelentette, hogy eleve számolt azzal, miszerint nem tudja úgy megütni a sértettet, hogy annak kisebb sérülése keletkezzen, előfordulhat az is, hogy a sértett az ütésébe belehal.

A bűncselekmény elkövetése során az eshetőleges szándék megváltozott, megerősödött, és az I. rendű terhelt szándéka már kifejezetten a sértett életének kioltására irányult. Ezt egyértelműen bizonyítja az alkalmazott eszköz mivolta (vascső), a megtámadott testrész (ami kizárólag a sértett feje volt), az ütések ereje és az okozott sérülések mértéke. Akkor sem hagyott fel a sértett bántalmazásával, amikor a sértett - az első ütése következtében - földre került, hanem ekkor is még kétszer fejbe ütötte.

Az eljárt bíróság az elkövetéskor hatályos büntető törvényt alkalmazta.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen az I. rendű terhelt terjesztett elő (2013. december 18-i és 2014. május 22-i keltezésű beadványaiban) felülvizsgálati indítványt a jogi minősítés miatt, halált okozó testi sértés bűntette minősítés megállapítása érdekében.

Indokai szerint a sértett halála nem az általa okozott sérülések következménye. Az orvosszakértői vélemények és a cselekményt követően a mentősök alátámasztják, hogy a helyszínen a sértett eszméleténél volt, a mentőbe sem akart beszállni. A sértett nem a helyszínen vesztette életét, hanem 10 napos kórházi ellátása után, ahol időközben nála tüdőgyulladás, máj- és szívbetegség is fellépett.

A Legfőbb Ügyészség BF.980/2014/1. számú átiratában a felülvizsgálati indítványt alaptalannak tartotta és a megtámadott határozat hatályban tartását indítványozta.

Álláspontja szerint a terhelt előzetes kijelentései, az elkövetés eszközének fizikai tulajdonságai, használatával kifejtett erő mértéke, és a bántalmazott testtájék alapján a terhelt szándékára vont következtetés, illetve a felrótt cselekmény jogi minősítése törvényes.

A felülvizsgálati indítvány nem alapos.

A felülvizsgálat rendkívüli jogorvoslat, a jogerős ítélettel szembeni jogi - és nem ténybeli - kifogás lehetőségét biztosítja. Kizárólag a Be. 416. §-ának (1) bekezdésében megjelölt anyagi és eljárásjogi okból vehető igénybe, a felülvizsgálati okok törvényi köre nem bővíthető.

A Be. 423. § (1) bekezdése alapján felülvizsgálati eljárásban a jogerős határozatban megállapított tényállás az irányadó, ami a felülvizsgálati indítvánnyal nem támadható; felülvizsgálati eljárásban bizonyításnak nincs helye [Be. 419. § (1) bek., 388. § (2) bek.].

Ez azt jelenti, hogy felülvizsgálatban a tényállás megalapozottsága, a bizonyítékok mikénti mérlegelése sem külön-külön, sem pedig egymás viszonyában nem vizsgálható. Nincs lehetőség a bíróság bizonyítékokat értékelő tevékenységének, s ezen keresztül a bűnösség kérdésének, valamint a - minősítéssel kapcsolatos, vagy más büntető anyagi jogi szabály sérelme nélkül - kiszabott büntetés, illetve mértékének vitatására.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!