Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.33870/2008/13. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1998. évi LXXXIV. törvény (Cst.) 21. §] Bírók: Bogdányné dr. Magyar Erzsébet, Fábián Judit, Miskolczy Ambrusné

Kapcsolódó határozatok:

*Fővárosi Törvényszék K.33870/2008/13.*, Kúria Kfv.37053/2010/8. (EH 2010.2272)

***********

Fővárosi Bíróság

8.K. 33.870/2008/13.

a magyar köztársaság nevében!

A Fővárosi Bíróság a Dr. Balogh Ákos ügyvéd (Balogh és Medveczky Ügyvédi Iroda cím.) által képviselt felperes (cím.) , Dr. Gregor Katalinjogtanácsos által képviselt Egyenlő Bánásmód Hatóság (cím hivatkozási szám: EBH/1026/2008) alperes ellen, közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében, - mely perbe az alperes pernyertessége a Dr. Stefáni Károly ügyvéd (cím.) által képviselt alperesi beavatkozó (cím.) beavatkozott - meghozta a következő

ítéletet:

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy a tárgyi illeték-feljegyzési jog folytán le nem rótt 16.500,- (Tizenhatezer-ötszáz) Ft kereseti illetéket az APEH Közép-Magyarországi Regionális Igazgatósága külön felhívására az államnak fizessen meg.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek és alperesi beavatkozónak 30.000-30.000,- (Harmincezer-harmincezer) Ft perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

indokolás:

Az alperesi beavatkozó 2008. április 28-án kérelemmel fordult az alperesi hatósághoz, melyben előadta, hogy 1994. július 18. óta áll munkaviszonyban a felperes jogelődjével gazdasági igazgató munkakörben. Két gyermekének megszületését követően jelezte munkáltatójának, hogy ismét munkába kíván állni 2007. március 26. napjával. Ezt követően több személyes egyeztetés és levélváltás történt a felperes és a beavatkozó között, míg végül 2007. július 20-án arról tájékoztatta a felperes a beavatkozót, hogy az általa korábban betöltött gazdasági igazgatói munkakör megszűnt, ezért belső ellenőri munkát ajánlott fel számára, melyet a beavatkozó nem fogadott el. A beavatkozó sérelmezte a hatóságnak írt beadványában, hogy a felperes valószínűleg két kisgyermeke miatt nem kívánta alkalmazni korábbi munkakörében, és a helyettesítésére kinevezett személy2 helyett határozatlan időre személy1 nevezte ki a gazdasági igazgatóság élére. Előadta továbbá, hogy a felperes 2008. január 1-jével Zrt-vé alakult át, az átalakult szervezetben is létezik az a munkakör, melyet korábban betöltött. Tájékoztatta a hatóságot arról is, hogy az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Felügyelőség Közép-Magyarországi Munkaügyi Felügyelőségénél is panaszt tett a munkáltatója törvénysértő magatartása miatt, a felügyelőség a panaszát megalapozottnak találta, és kötelezte a felperest, hogy fizesse ki a beavatkozó részére a Munka Törvénykönyvének 151.§-a szerinti állásidőre járó munkabért.

A fenti tényállás miatt az alperesi hatóság eljárást indított a felperessel szemben, majd a lefolytatott bizonyítási eljárás során a 2008. augusztus 7. napján kelt EBH/1026/2008/11. számú határozatában megállapította, hogy a felperes az alperesi beavatkozóval szemben anyasága, valamint egyéb helyzete miatt megsértette az egyenlő bánásmód követelményét, és 1.500.000,-Ft bírság megfizetésére kötelezte, és megtiltotta a jogsértő magatartás jövőbeni tanúsítását. A határozat indokolása szerint a lefolytatott bizonyítási eljárás, személy1 tanúvallomása, a becsatolt iratok alátámasztották az alperesi beavatkozó kérelmét. Az OMMF másodfokú jogerős határozatából megállapítható volt, hogy a felperes 2007 szeptemberétől a beavatkozó részére nem fizetett munkabért, illetve állásidőre járó bért, és megsértette a szabadság kiadására vonatkozó szabályokat is. A felügyelőség határozatából az is kiderült, hogy eljárása során az egyenlő bánásmód követelményét nem vizsgálta, így a beavatkozó alappal fordult az alperesi hatósághoz. A felperes által becsatolt kimutatásból egyértelműen megállapítható volt, hogy a beavatkozóval összehasonlítható helyzetben lévő, tehát szülési szabadságon, GYES-en tartózkodó munkatársak az ismételt munkába állásukat követően kivétel nélkül magasabb személyi alapbérrel kerültek foglalkoztatásra, és túlnyomó többségük - 12 főből 9 fő - a korábbival azonos munkakörében. A beavatkozó által vitatott 2007-2008. időszak adataiból az is megállapítható, hogy valamennyi visszatérő dolgozó a beavatkozóénál alacsonyabb munkakörben volt foglalkoztatva, tehát a beavatkozót nemcsak anyasága miatt, hanem egyéb helyzete, tulajdonsága, azaz vezetői munkakörének lényegét tekintve is hátrányos megkülönböztetés érte. Az, hogy a felperes ez utóbbi miatt is diszkriminálta a beavatkozót kétséget kizáró módon megállapítható volt a felperes által a beavatkozóhoz 2007. augusztus 22-én írt levél tartalmából, melyben a felperesi gazdálkodó vezérigazgatója megjegyezte, hogy "munkabére esetében a Mt. vonatkozó rendelkezéseit vettem alapul a jelenlegi munkaszerződésben szereplő munkakör megváltoztatása ellenére, ami a társaságunknál bérfeszültséget eredményezne".

Hivatkozott az alperes a határozata indokolásában az Európai Parlament és a Tanács 2002/73/EK irányelvére, valamint a 76/2007/EGK tanácsi irányelvre, mely szerint az Európai Unió Bírósága elismerte a nők azon jogát, hogy ugyanabba, vagy olyan hasonló munkakörbe térjenek vissza, ahol a munkafeltételek nem kevésbé kedvezőek, valamint azt, hogy a munkafeltételekben bekövetkezett minden olyan javulásban, amelyre távollétük alatt jogosultak lettek volna, nekik is részük legyen. A 92/85/EGK irányelv értelmében pedig, ha egy nőt terhességgel vagy szülési szabadsággal kapcsolatban kevésbé kedvező bánásmódban részesítenek, az hátrányos megkülönböztetésnek minősül. A hatóság álláspontja szerint a felperes magatartásával megsértette a beavatkozóval szemben anyasága és egyéb helyzete miatt az egyenlő bánásmód követelményét, ezért került sor a felperessel szembeni szankció alkalmazására, melynek során a hatóságnak a célja az volt, hogy alkalmas legyen megfelelő elégtétel nyújtására, illetve a felperes jövőbeni magatartására is kihatással legyen.

A felperes keresetet terjesztett elő az alperesi határozattal szemben, melyben a határozat hatályon kívül helyezését kérte. Arra hivatkozott, hogy az alperes a tényállást nem tárta fel kellő mértékben, mellőzte a felperesi vezérigazgató tanúkénti meghallgatását. A felperes számos alkalommal találkozott a beavatkozóval, mely tárgyalásokon a felperest a vezérigazgató, vagy annak megbízottja képviselte, és mely megbeszéléseken az anyaságra, illetve azzal összefüggő körülményekre semmilyen hivatkozás nem történt, ezáltal a felperes nem sértette meg az egyenlő bánásmód követelményeit. Az anyai hivatásukat teljesítő munkavállalókkal kapcsolatos munkáltatói gyakorlat kifejezetten jóhiszemű és a jogszabályoknak megfelelő, melyet az általa becsatolt kimutatás is igazol. Kiemelt vezetői pozíciót ajánlott fel a beavatkozónak a felperes, melyet a beavatkozó nem fogadott el, és írásbeli kérései ellenére sem nyilatkozott a munkába állásával kapcsolatban.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!