Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20164/2018/3. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:51. §, 2:52. §] Bírók: Fintha-Nagy Péter László, Hercsik Zita, Kovács Éva

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Ítélőtábla Pf.20297/2017/4. (ÍH 2017.88), Fővárosi Törvényszék P.22426/2017/6., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20164/2018/3.*

***********

Fővárosi Ítélőtábla

2.Pf.20.164/2018/3/II.

A Fővárosi Ítélőtábla a Bass és Tasnádi Ügyvédi Iroda (címe; ügyintéző: dr. Bass László ügyvéd) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - a Balsai Ügyvédi Iroda (címe; ügyintéző: dr. ifj. Balsai István ügyvéd) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen személyiségi jogsértés miatt indult perében a Fővárosi Törvényszék 2017. december 19. napján kelt 22.P.22.426/2017/6. számú ítélete ellen a felperes részéről 7. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, fellebbezett rendelkezéseit részben megváltoztatja és a felperes javára fizetendő sérelemdíj összegét 450.000 (Négyszázötvenezer) forintra és késedelmi kamataira felemeli.

Az eltiltásra vonatkozó rendelkezést annyiban pontosítja, hogy az alperest a Fővárosi Ítélőtábla 2.Pf.20.297/2017/4/II. számú részítéletében megállapított jogsértés miatt tiltja el a további jogsértéstől.

Egyebekben az elsőfokú ítéletet a per főtárgya tekintetében helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 195.000 (Százkilencvenötezer) forint + áfa együttes első- és másodfokú perköltséget.

Kötelezi a felperest, hogy 15.200 (Tizenötezer-kettőszáz) forint, az alperest, hogy 60.800 (Hatvanezer-nyolcszáz) forint együttes kereseti és fellebbezési illetéket fizessenek meg a Magyar Államnak külön felhívásra.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság a hatályon kívül helyezés folytán részben megismételt eljárásban hozott ítéletében az alperest a további jogsértéstől eltiltotta. Kötelezte a felperest (helyesen alperest), hogy 15 napon belül a jogsértés tényének elismerése mellett a felpereshez írt magánlevélben fejezze ki sajnálkozását a jogsértés miatt. Kötelezte továbbá az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 100.000 forintot, valamint ennek 2015. október 14. napjától a kifizetés napjáig járó, a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű késedelmi kamatát. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Megállapította, hogy a felek maguk viselik a saját költségeiket. Kötelezte a felperest és az alperest, hogy fizessenek meg az állam javára külön felhívásra fejenként 42.000 forint kereseti és fellebbezési illetéket.

Ítéletének indokolásában utalt a Ptk. 2:51. § (1) b) és c), a) pontjaira, idézte a Ptk 2:52. §-át.

Tekintettel arra, hogy a Fővárosi Ítélőtábla a 2.Pf.20.297/2017/4/II. számú részítélettel megállapította, hogy az alperes azzal, hogy a ...-án megküldött e-mailben felperes neve felperest az apjához, ... hasonlítva ... nevezte, megsértette a felperes becsületét, az alperest a további jogsértéstől eltiltotta és indokoltnak találta az alperes elégtétel adására való kötelezését is.

Figyelemmel arra, hogy a perben feltárt adatokból megállapíthatóan a sérelmezett e-mailről csupán a felperes, a perben ismertté nem vált, "..." utónevű címzett és a felperes meg nem nevezett ügyfele szerzett tudomást, az alperest - a felperes keresetétől eltérően - arra kötelezte, hogy magánlevélben kérjen bocsánatot a jogsértés miatt. Hangsúlyozta, hogy az elégtételadásnak, mint a személyiségi jogsértés egyik objektív jogkövetkezményének a célja az, hogy olyan körben küszöbölje ki, vagy enyhítse a jogsértést, amilyen körben az ismertté vált. Amennyiben feljogosítaná a felperest az elégtételt tartalmazó levél nyilvánosságra hozatalára, a felperes maga teremtene olyan helyzetet, melyre sérelmei körében hivatkozik.

A sérelemdíj iránti igény vonatkozásában arra mutatott rá, hogy az alperes a jogsértést egy ... dolgozó személy részére írt e-mailben valósította meg, vagyis a magánvéleményét nem a nyilvánosságnak szánta. A jogsértés súlya, illetve a jogsértésnek a felperes környezetére gyakorolt hatása körében azt találta bizonyítottnak, hogy a levélről a felperesen kívül a címzett és a felperes ügyfele szerzett tudomást, akiket a felperes a perben nem kívánt megnevezni. Ezenkívül a levélről tudomással bírt (tanú1) tanú, aki értesüléseit a felperestől szerezte. A jogsértő levél tehát csak nagyon szűk körben válhatott ismertté, az alperes szándéka sem irányult arra, hogy az e-mail nyilvánosságot kapjon. A levél tartalma, illetve a címzettek száma alapján az alperes elsődleges célja nem a felperes széles körben történő lejáratása, hanem annak közlése volt, hogy a felperes látja el a ... ..., ... a képviseletét a ... átvett cikk miatt indult perben. Figyelembe vette azt is, hogy a levél címzettje egy ... dolgozó személy, és a felperes számára - ügyvédi hivatására tekintettel - nem közömbös, hogy az alperes a sértő véleményét egy teljesen kívülálló, vagy egy szakmabeli személlyel osztja meg, különös tekintettel arra, hogy a levelet a ... címezte. Nem volt figyelmen kívül hagyható az sem, hogy a sértés a felperes "... életmódjára" vonatkozott, mely vélemény hátterében a felperes ellen korábban folyt büntetőeljárások álltak, melyekről az ...nek - az e-mailtől függetlenül is - nyilvánvalóan hivatalos tudomása lehet.

tanú1 tanúvallomása azt támasztotta alá, hogy a felperes a levél miatt kb. fél évig álmatlanságban szenvedett, lefogyott, zaklatott volt, tartott attól, hogy szakmai életére nézve a levélnek következményei lesznek. A felperest az ügyfele számon kérte, ami kellemetlen volt számára.

Azt, hogy a felperes tartott és tart attól, hogy a levél miatt a jövőben hátrányok érik, figyelembe venni nem tudta, tekintettel arra, hogy a jövőben esetlegesen bekövetkező sérelmek nem adnak alapot sérelemdíjra. Megállapítható csupán az volt, hogy a felperes ügyfelének bizalma megingott, kérdőre vonta a felperest, azonban a megbízást nem vonta meg. A felperes maga sem állította, hogy szakmai életében bármilyen egyéb hátrány érte volna, illetve hogy a levél más ügyfeleivel való kapcsolatára is kihatott volna.

Mindezek alapján úgy ítélte meg, hogy az igényelt sérelemdíj összege nem áll arányban a jogsértés súlyával, ezért azt alacsonyabb összegben, 100.000 forintban állapította meg.

A Pp. 81. § (1) bekezdése alapján akként rendelkezett, hogy mindkét fél viseli saját költségét.

Az ítélettel szemben a felperes élt fellebbezéssel, melyben annak megváltoztatását és az alperes 600.000 forint sérelemdíj, annak kamatai, valamint perköltség megfizetésére való kötelezését kérte. Az elsőfokú ítéletnek a főkövetelés tekintetében való helybenhagyása esetére azt indítványozta, hogy a másodfokú bíróság a Pp. 81. § (2) bekezdése alapján az alperest kötelezze a teljes perköltség viselésére.

Utalt arra, hogy peres eljárás folyamán a sérelmezett levél célja, az annak tartalmát megismerő személyek köre, az őt ért sérelem, a jogsértést követő alperesi magatartás és a perköltség megállapítása vonatkozásában többször és részletesen nyilatkozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!