Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1994.7.356 A valóság bizonyításának nem csupán a tényállítás, hanem a híresztelés és a tényre közvetlenül utaló kifejezés használata esetén is helye van, feltéve, hogy azt a közérdek vagy a jogos magánérdek indokolttá teszi [Btk. 179. §, 182. §].

1. A városi bíróság előtt magánindítvány alapján indult büntetőeljárás V. J. és felesége feljelentése alapján.

A feljelentésben foglaltak szerint a terhelt - az önkormányzati választások folytán - a község polgármestere lett a feljelentéssel élő V. J.-né az említett község korábbi tanácselnöke, férje pedig az egyik politikai párt szervezetének az elnöke volt.

1990. év őszén - az önkormányzati választásokat megelőzően - a terhelt a helyi napilap számában a magánvádlókkal kapcsolatban újságcikket írt.

A választási harc jegyében és időszakában megjelentett újságcikk V. J.-vel kapcsolatban olyan megállapítást tett, hogy szeszes italtól befolyásolt állapotában "előfordul, hogy nem túl burkolt utalásokat tesz a helyi plébános megkéselésére; és nem mindig szondaképes, néha ingén hatalmas szakadásokkal vonul el a falu egy bizonyos vendéglátó-ipari egységéig";

V. J.-nére vonatkozóan pedig a cikk olyan megállapítást tett, mely szerint "mindenki előtt világos, hogy műveletlenségénél fogva fel sem fogja magát az eszmét, amellyel a legerősebb politikai párt stílusos és intelligens ellenzék kiépítését kezdte meg az országban".

A városi bíróság az ügyben 1990. december 10. napján tartott személyes meghallgatást, amelynek során a terhelt hajlandónak mutatkozott a sajnálkozását kifejezni, és ígéretet tenni arra, hogy a jövőben nem tesz hasonló kijelentéseket a magánvádlókra vonatkozóan, továbbá elismerte a cselekménnyel kapcsolatban a bűnösségét is, ugyanakkor azonban az esetleges valóság bizonyításának az elrendelése esetére megjelölte az általa kihallgatni kívánt tanúk neveit is.

A városi bíróság az 1992. január 31. napján kelt - tárgyalás mellőzésével hozott - végzésével a terhelttel szemben nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás vétsége miatt 80 napi tétel pénzbüntetést szabott ki, az egynapi tétel összegét 300 forintban határozta meg.

A végzés nyomán a terhelt tárgyalás kitűzését kérte.

2. A tárgyalás eredményeként a városi bíróság az 1992. november 27. napján kelt végzésében megállapította, hogy a terhelt megvalósította a nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás vétségét, valamint a becsületsértés vétségét, ezért őt 2 évi időtartamra próbára bocsátotta. A városi bíróság a magánvádlók által sérelmezett cikknek azzal a tényállításával kapcsolatban, hogy V. J. szeszes italtól befolyásolt állapotában a helyi plébános megkéselésére tett kijelentéseket, elrendelte a valóság bizonyítását, ez a tényállítás ugyanis - valósága esetén - legalábbis a veszélyes fenyegetés szabálysértése megállapítására, következésképpen a becsület csorbítására feltétlenül alkalmas, és ezt a közérdek is indokolta.

Az ezzel kapcsolatban lefolytatott bizonyítási eljárás során bizonyított tény volt, hogy V. J. magánvádló többek előtt a helyi pap megölésére, illetőleg megverésére tett - szeszes ital hatása alatt - kijelentéseket. Ebben a vonatkozásában a városi bíróság által lefolytatott bizonyítás eredményre vezetett, a kihallgatott tanúk ugyanis egyértelműen állították, hogy V. J. magánvádló a plébánossal kapcsolatban ilyen jellegű kijelentéseket tett. A városi bíróság ezért a terheltet a Btk. 22. §-ának i) pontjában foglalt büntethetőséget kizáró ok fennforgása folytán - figyelemmel a Btk. 182. §-ának (1) bekezdésében foglaltakra - nem látott alapot a terhelt ezzel kapcsolatos büntetőjogi felelősségének a megállapítására.

A városi bíróság V. J. magánvádlóra vonatkozóan tett azzal a megállapítással kapcsolatban, hogy "nem mindig szondaképes, néha ingén nagy szakadásokkal vonul el a falu egy bizonyos vendéglátóipari egységéig", olyan megállapítást tett, mely a magánvádló italozó életmódjára utal és a becsület csorbítására alkalmas tényre közvetlenül utaló kifejezésként értékelhető. A városi bíróság ezzel kapcsolatban széles körű bizonyítási eljárást is lefolytatott a magánvádló jelzett életmódjával kapcsolatban, ezek a bizonyítékok alkalmasak is voltak abban a kérdésben történő állásfoglalásra, hogy az újságcikkben közöltek a valóságnak megfelelnek-e vagy sem, ennek ellenére - anélkül, hogy ennek a városi bíróság közelebbi indokolását adta volna - megállapította, hogy ezáltal a terhelt megvalósította a Btk. 179. §-ának (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdésének b) pontja szerint minősülő rágalmazás vétségét.

A városi bíróság V. J.-né magánvádlót érintően, annak műveletlenségére vonatkozó kifejezés használatát a becsületérzést súlyosan sértő jellegűnek találta, amely feltétlenül alkalmas a Btk. 180. §-a (1) bekezdésének b) pontjában írt becsületsértés vétsége megállapítására, és

minthogy ebben az esetben nem tényállításról van szó, az adott esetben a valóság bizonyítására sem volt lehetőség. A megyei bíróság mint másodfokú bíróság az 1993. március 3. napján kelt végzésével az elsőfokú bíróság végzését a próbára bocsátással kapcsolatos részében hatályon kívül helyezte és a terhelttel szemben indított büntetőeljárást megszüntette, egyben a terheltet megrovásban részesítette.

A megyei bíróság végzésében megállapítottak szerint a sérelmezett újságcikkben azzal kapcsolatos megállapítás, hogy a V. J. magánvádló "nem mindig szondaképes" stb., időbelileg meghatározhatatlan, esetleges, és minthogy a valóság bizonyítása csak konkrét tényállítással kapcsolatban merülhet fel, ennélfogva ezt érintően a valóság bizonyításának a lehetősége nem áll fenn.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!