Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2004.11.471 A felek közötti szerződésnek a felek kérelmében foglaltaktól eltérő minősítése nem jelenti a kereseti kérelmen való túlterjeszkedést [Pp. 215. §].

1999 októberében a felperes ajánlatot tett egy DKK vízrendszer szabályzóköri elemeinek szállítására 1 282 250 forint ellenében. A szállításra a szerződéskötéstől számított kb. négy hetet jelölte meg, fizetés módjaként pedig "áruátvételkor átutalással előre". Október 28-án kelt megrendelésében az alperes a felperesi ajánlatot azzal a kiegészítéssel fogadta el, hogy a szerződés 7. pontjánál az üzembe helyezésen kívül a szabályzó használatának betanítását és a teljes vezetékezés részletes ellenőrzését kérte 130 000 forint ellenében. A felperes a kiegészítést elfogadta.

A felperes 1999. december 3-án kelt levélben közölte az alperessel, hogy a szabályzóköri elemek szállítására vonatkozó megrendelésre a készülékek megérkeztek, amelyek a levél mellékleteként küldött számla alapján történt átutalás banki terhelésének igazolása ellenében telephelyén átvehetők. A felperes ezzel egyidejűleg megküldte 1 578 930 forint összegű számláját december 13-i fizetési határidővel. Az alperes 1999. december 22-én írásban azt közölte a felperessel, hogy számláját teljesítetlenül visszaküldi, mivel a készrejelentést a szállítási határidőn túl kapta meg, így a szerződést érvénytelennek tekinti, az árut nem kívánja átvenni. A felek későbbi levélváltásai eredményre nem vezettek, ezért a felperes bírósághoz fordult.

Kereseti kérelmében 1 578 930 forint, ennek 1999. december 13. napjától járó évi 20%-os kamata, valamint perköltség megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Az alperes arra hivatkozással kérte a kereset elutasítását, hogy a felperes a szerződéses határidőben nem teljesített, ezért a felperes késedelme miatt a szerződéstől elállt; a későbbiekben hivatkozott a Ptk. 381. § (1) bekezdésében biztosított általános elállási jogára is.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felperes keresetét elutasította.

A másodfokú bíróság a felperes fellebbezése folytán meghozott jogerős ítéletében a kereseti kérelemnek teljes egészében helyt adott, egyben kötelezte a felperest az eszközök kiadására. A becsatolt okiratok alapján tényként megállapította, hogy a felek közötti szerződés a Ptk. 205. § (1) és (2) bekezdése értelmében létrejött, a felek a lényegesnek minősített kérdésekben megállapodtak. Kimondta, hogy az elsőfokú bíróság tévesen tekintette a felek szerződését szállítási szerződésnek. A felperes a berendezéseket németországi cégtől saját nevében rendelte meg és fizette ki, a felek már a szerződésben is utaltak az elvámolásra, az esetleges árváltozási lehetőségre. A bíróság megítélése szerint a megállapodás tartalmából az állapítható meg, hogy a felek között nem szállítási, hanem a Ptk. 507. §-a szerinti bizományi szerződés jött létre. Miután a felperes külföldi szállítótól vásárolta a berendezéseket, a felek közötti jogviszony külkereskedelmi bizományi megállapodás. Az a tény, hogy a felek külön díjat nem kötöttek ki, nem teszi a szerződést érvénytelenné, ugyanis a bizományos díja lehet a beszerzési ár és az eladási ár közötti különbözet is.

A másodfokú bíróság alkalmazta a Ptk. 512. § (1) bekezdését, és megállapította, hogy az alperest a berendezések külföldről történő beszerzését követően az azonnali hatályú felmondás joga nem illette meg. A szerződés létrejöttének időpontját 1999. november 8-ában állapította meg, ehhez képest pedig a december 3-i készrejelentés teljesítési határidőn belül történt; az alperes tehát késedelemre hivatkozással sem gyakorolhatta elállási jogát. Az ítélet indokolása szerint az alperes a teljesítést jogos ok nélkül megtagadta, a felperes a késedelem jogkövetkezményeit választotta, és kérte az ellenérték megfizetését. Miután a szerződésben előrefizetés volt kikötve, ezért a felperes csupán a számla kiegyenlítését követően köteles a berendezéseket kiadni. A bíróság megjegyezte, hogy a felperes a 130 000 forint üzembe helyezési díjat nem számlázta le.

Az alperes a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezése, és az elsőfokú ítélet helybenhagyása érdekében terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint a másodfokú bíróság megsértette a Pp. 164. §, 201. § és 215. §-ában foglaltakat, mert bizonyítási eljárás lefolytatása nélkül helyezkedett arra az álláspontra, hogy a felek között nem szállítási, hanem külkereskedelmi bizományi szerződés jött létre. A felperes a fellebbezési tárgyaláson valóban azt adta elő, hogy a berendezés alkatrészeit külföldről vásárolta, de ez szerinte nem jelenti azt, hogy a felperes maga semmilyen tevékenységet nem végzett. A perben mindkét fél egybehangzóan nyilatkozta, hogy közöttük szállítási szerződés jött létre, ezt tartalmazta a felperesi fellebbezés is. Hangsúlyozta, hogy a berendezés elkészítése mellett a szerződés felperesi kötelezettségként előírta az üzembe helyezést is. Szerinte a másodfokú bíróság törvénysértő módon az érdekelt fél helyett vizsgálta a per eldöntéséhez szükséges tényeket, bizonyítási eljárás nélkül hozott ítéletet, továbbá a felek által nem kért kérdéskörben hozott döntést a szerződéstípus "átminősítésével".

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!