Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék Bf.10830/2021/21. számú határozata testi sértés bűntette tárgyában. [2017. évi XC. törvény (Be.) 210. §] Bírók: Csekéné dr. Szegedi Mónika, Hegedűs Péter, Schwarcz Dóra

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék B.233/2004/57., Fővárosi Ítélőtábla Bf.146/2007/11., Pesti Központi Kerületi Bíróság Bk.44870/2008., Fővárosi Törvényszék B.1210/2011/173., Fővárosi Ítélőtábla Bf.64/2014/87., Fővárosi Törvényszék Beü.791/2015/2., Fővárosi Ítélőtábla Beüf.11123/2015/5., Kúria Bfv.201/2016. (BH 2016.10.275), Fővárosi Törvényszék B.1009/2016/36., Fővárosi Ítélőtábla Bf.188/2017/13., Kúria Bhar.200/2018/8., Pesti Központi Kerületi Bíróság Bpk.60902/2018/3., Pesti Központi Kerületi Bíróság B.31576/2019/54., *Fővárosi Törvényszék Bf.10830/2021/21.*, Kúria Bfv.1216/2022/10.

***********

Fővárosi Törvényszék

mint másodfokú bíróság

20.Bf.10.830/2021/21.

A Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság Budapesten, 2022. március 22. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

végzést:

A testi sértés bűntette miatt Terhelt1 és társa ellen indult büntető ügyben a Pesti Központi Kerületi Bíróság 2021. június 3. napján kihirdetett 15.B.31.576/2019/54. számú ítéletét helybenhagyja azzal, hogy a bűncselekmény törvényhelyében feltünteti a Btk. 164. § (3) bekezdését is.

Terhelt2 II. rendű vádlott tartózkodási helye a Tököli Országos Büntetés-végrehajtási Intézet.

Indokolás

[1] Az elsőfokú bíróság ítéletében bűnösnek mondta ki Terhelt1 I. r. és Terhelt2 II. r. vádlottat a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény (a továbbiakban: Btk.) 164. § (1) bekezdésében meghatározott és a (6) bekezdés d) pont II. fordulata szerint minősülő, társtettesként elkövetett testi sértés bűntettében. Ezért az I. r. vádlottat 2 év 6 hónap szabadságvesztésre és 3 év közügyektől eltiltásra, a II. r. vádlottat, mint visszaesőt 3 év 6 hónap szabadságvesztésre és 4 év közügyektől eltiltásra ítélte. A szabadságvesztés végrehajtási fokozatát mindkét vádlott esetében börtönben határozta meg. Megállapította, hogy az I. r. vádlott legkorábban a büntetés kétharmad részének kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra, míg a II. r. vádlott feltételes szabadságra nem bocsátható. Terhelt1 I. r. vádlott tekintetében elrendelte a Pesti Központi Kerületi Bíróság 24.Bpk.60.902/2018/3. számú végzésével kiszabott 1 év börtön fokozatú szabadságvesztés végrehajtását. Terhelt2 II. r. vádlott vonatkozásában elrendelte a Szegedi Járásbíróság 31.B.1098/2015/30. számú ítéletével kiszabott 1 év börtön fokozatú szabadságvesztés végrehajtását, és megszüntette a Fővárosi Törvényszék 15.B.1210/2011/173. számú ítéletével kiszabott 3 év 8 hónap szabadságvesztésből engedélyezett feltételes szabadságot. Továbbá egyetemlegesen kötelezte a vádlottakat az eljárás során felmerült 253.188 Ft bűnügyi költség megfizetésére.

[2] Az elsőfokú bíróság ítéletével szemben a kerületi ügyészség mindkét vádlott terhére súlyosításért, a szabadságvesztés tartamának felemelése és a polgári jogi igény elbírálása érdekében fellebbezett. Az I. r. vádlott és védője téves minősítés miatt enyhítés érdekében, míg a II. r. vádlott és védője felmentés végett jelentett be fellebbezést.

[3] A Fővárosi Főügyészség Bfel.3949/2021/2. számú átiratában a kerületi ügyészség fellebbezését fenntartotta, a védelmi fellebbezéseket alaptalannak nevezte. Kifejtette, hogy az elsőfokú bíróság hiánytalanul lefolytatta a bizonyítási eljárást és kimerítő indokát adta annak, hogy miért alapította az ítéleti tényállást a sértett és a szemtanúk egymást kiegészítő tanúvallomásaira, a rendőri jelentésekre, az igazságügyi orvosszakértői véleményekre és az I. r. vádlott részbeni beismerésére, és miért vetette el teljes egészében a II. r. vádlott védekezését. Hangsúlyozta, hogy a tanúk szavahihetősége, észlelésük helyessége iránt észszerű kétely nem merült fel, így aggály nélkül megállapítható volt a vádlottak cselekvősége és kizárható Terhelt2 II. r. terhelt vonatkozásában a más általi elkövetés lehetősége. Megalapozottnak tartotta az I. r. vádlott és védője által az orvosszakértő tárgyaláson való meghallgatására irányuló indítvány elutasítását is. Ezért álláspontja szerint az elsőfokú bíróság okszerűen következtetett a vádlottak bűnösségére, a társtettesi elkövetésre, és a cselekmény jogi minősítése is törvényes.

[4] A kiszabott büntetést a főügyészség eltúlzottan enyhének, a büntetési célok elérésére alkalmatlannak értékelte. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság nem tulajdonított kellő jelentőséget a cselekmény és az elkövetők társadalomra veszélyességének, az elkövetés módjának. Hangsúlyozta, hogy mindkét vádlott előéletében található erőszakos bűncselekmény, továbbá őket a velük szemben kiszabott szabadságvesztések sem tartották vissza a további bűnelkövetéstől, ami fokozott társadalomra veszélyességüket mutatja. A bűncselekményt számukra ismeretlen, véletlenül az útjukba kerülő sértett sérelmére öncélúan, túlerőben, éjszaka, a köznyugalom megzavarására alkalmas, megbotránkoztató módon követték el. A terheltek gátlástalanságára és a hasonló jellegű bűncselekmények elszaporodottságára az elsőfokú bíróság nem volt kellő figyelemmel. Mindezek alapján a főügyészség nem látta indokoltnak a középmértéktől az I. r. vádlott javára való eltérést, míg a II. r. vádlott esetében a felső büntetési tételkeretet megközelítő tartamú szabadságvesztést látott szükségesnek. Ezért azt indítványozta, hogy a másodfokú bíróság az ítéletet változtassa meg, a szabadságvesztés és a közügyektől eltiltás tartamát mindkét vádlott esetében emelje fel, egyebekben az ítéletet hagyja helyben.

[5] Az I. r. vádlott védője fellebbezésének írásbeli indokolásában és a nyilvános ülésen tartott perbeszédében rámutatott, hogy az elsőfokú bíróság ítélete tényállásában említés szintjén sem utalt arra, hogy a vádlottak a bűncselekményt közösen, szándékegységben követték volna el, és a társtettesség megállapíthatóságára - a vonatkozó jogszabályhely megjelölésén túl - az indokolásban sem tért ki. Ugyancsak nem részletezte a kerületi bíróság, hogy a sértett jogi minősítést megalapozó sérülése melyik vádlott bántalmazó magatartásával hozható összefüggésbe, és a másik terhelt miért vonható felelősségre a súlyosabb minősítés kapcsán. Álláspontja szerint a tényállásból és az ítélet indokolásából együttesen sem volt okszerű következtetés vonható arra, hogy a súlyosabb sérülés keletkezésében a vádlottak szándékegységben voltak. Részletesen értelmezte a társtettesség két konjunktív feltételének, a közös elkövetésnek és a szándékegységnek a fogalmát, mely utóbbi szerint a társtettesek ugyanazt a bűncselekményt kívánják együtt megvalósítani. Kiemelte, hogy ha a tettestársak valamelyikének a szándéka elkövetés közben megváltozik, és azt a másik fél nem ismeri fel, felmerül a túllépés lehetősége, amikor a szándékegység megtörik. Hangsúlyozta, hogy védence és társa cselekménye időben egymástól elkülönült, hiszen Terhelt1 I. r. vádlott már befejezte a sértett bántalmazását, amikor a sértettet a másik bántalmazó személy rúgásokkal bántalmazni kezdte. Megismételte azt a vádlotti védekezést, hogy védence aznap nem Terhelt2dal ment szórakozni, a másik bántalmazó személy kilétéről nincs tudomása, emiatt is fogalmilag kizártnak tartotta a szándékegységet, hiszen a sértettel is csak az I. r. vádlottnak volt vitája. Ezért védence tekintetében megállapíthatónak látta a túllépést, a minősítő eredményt Terhelt1nek a gondatlansága sem fogta át.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!