Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2003.1.16 A szerződő feleket terhelő együttműködési kötelezettség vizsgálata a szabadalmi oltalomnak díjfizetés elmulasztása miatt történt megszűnésével kapcsolatban érvényesített kárigény elbírálása során [Ptk. 277. § (3) bek., Pp. 164. § (1) bek.].

A felperesek feltalálói a "Variálható játéktábla" elnevezésű találmánynak. A szabadalmi oltalom megszerzése érdekében 1990. március 23. napján tettek bejelentést az Országos Találmányi Hivatalnál, amikor az első három évre szóló fenntartási díjat is megfizették. A következő negyedik évre járó fenntartási díj 1993. március 23-án vált esedékessé, majd a befizetésre szolgáló ún. türelmi idő 1993. szeptember 23. napján eredménytelenül lejárt. Emiatt a szabadalmi oltalom 1993. március 24. napjával megszűnt. A peres felek között 1993. július 21. napján "Találmány- és szerzőimű- átruházási szerződés" jött létre, amellyel az alperes (és perben nem álló társa) egy összegben 200 000 Ft és a nettó termelői ár 10%-ának megfizetése ellenében megvásárolták a felperesek szabadalmi igényét a hozzá tartozó vagyoni jogokkal együtt. A vevők vállalták, hogy minden részükről elvárható szervezési és gazdálkodási lépést megtesznek a megszerzett műszaki megoldás hasznosítására, és kötelezték magukat, hogy annak harmadik személy részére történő átruházása esetén a licenciadíj 20%-át a felpereseknek megfizetik. Ezt követően az alperesek vállalkozási szerződést kötöttek a C. GMK.-val a termék gyártásának kifejlesztésére és 20 000 db tábla legyártására. A vállalkozó azonban kötelezettségeinek nem tett eleget, ezért az alperes a vállalkozási szerződést felbontotta, majd a felperesektől szerzett jogokat 500 000 Ft ellenében a C. GMK.-ra ruházta. A felperesek keresetükben 20 000 000 Ft kártérítés megfizetése iránt támasztottak igényt az alperessel szemben. Követelésűket arra alapították, hogy az alperes nem tett eleget a találmány hasznosításával kapcsolatos kötelezettségének, továbbá elmulasztotta a negyedik évi fenntartási díj befizetését, amely a szabadalom megszűnéséhez vezetett. Állították, hogy e mulasztásokból őket az általuk megjelölt összegű kár érte.

A másodfokú bíróság a felperesek fellebbezése folytán meghozott jogerős ítéletével az elsőfokú bíróságnak a keresetet teljes terjedelmében elutasító döntését kis részben megváltoztatta, és kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felpereseknek fejenként 50 000-50 000 Ft-ot. A kereset ezt meghaladó részét elutasító ítéleti rendelkezést helybenhagyta. Úgy foglalt állást, hogy az 1993. július 21. napján kelt átruházási szerződés alapján az alperest nem terhelte a szabadalom minden körülmények között történő hasznosításának kötelezettsége. A lefolytatott bizonyítási eljárás adataiból arra a következtetésre jutott, hogy ennek érdekében az alperes úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható. Ebből arra a jogi következtetésre jutott, hogy a gyártás meghiúsulása miatt az alperes szerződésszegése és kártérítési felelőssége nem állapítható meg. A fenntartási díj megfizetésével kapcsolatos mulasztást a szerződő feleket terhelő együttműködési kötelezettség oldaláról vizsgálta, és ebben a körben sem talált az alperes kártérítési kötelezettségét megalapozó mulasztást.

A jogerős ítélet ellen az I. rendű felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet annak hatályon kívül helyezése, az elsőfokú ítélet megváltoztatása és a kereset elutasított részének teljesítése iránt. Elismerte, hogy a gyártás meghiúsulását a vállalkozó késlekedése okozta, de álláspontja szerint ebben a helyzetben az alperesnek megfelelő lépéseket kellett volna tennie új gyártó megbízása iránt. Álláspontja szerint a fenntartási díj megfizetésének kötelezettsége egyértelműen az alperest terhelte. Rámutatott, hogy ennek esedékessége a szabadalmi lajstromból is megismerhető lett volna. Hangsúlyozta, hogy a szabadalom piaci értéket képviselt, amelynek megszűnése az alperes felróható magatartásának következménye, amely kiváltja az alperes kártérítési felelősségét.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy a felülvizsgálati kérelem nem alapos.

Az I. rendű felperes a rendkívüli perorvoslatát megalapozó jogsértést az alperes hasznosítási és fenntartásidíj-fizetési kötelezettségének téves jogi megítélésében jelölte meg [Pp. 270. §-ának (1) bekezdése]. Ezért a jogerős ítélet kizárólag ebben a keretben volt felülbírálható [Pp. 275. §-ának (2) bekezdése].

A Ptk. 277. §-ának (2) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a kötelezettnek a szerződés teljesítése érdekében úgy kell eljárnia, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!