Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2008.6.148 Az első biztosítási díj megfizetésére adott halasztás a biztosítási szerződés lényeges tartalmi eleme, ezért írásbeli alakot igényel [Ptk. 218., 537., 539. és 542. §].

A felperes 2003. március 19-én vagyonbiztosítási szerződés megkötésére irányuló ajánlatot tett az alperesnek számítástechnikai eszközök biztosítására. Az alperes az ajánlatra nem nyilatkozott, az ajánlatnak megfelelő biztosítási kötvényt 2003. április 17-én állította ki. Ugyanezen a napon esedékességi értesítőt küldött a felperesnek a 2003. március 19-étől 2003. június 18-áig terjedő időszakra esedékes díjakról. Felhívta a felperest, hogy "az esedékességtől, illetőleg a kézhezvételtől" számított 8 napon belül a biztosítási díjakat fizesse ki. Az esedékességi értesítőket a felperes 2003. április 28-án vette át. A szerződés tárgyát képező berendezéseket ismeretlen elkövető 2003. május 6-án a B., K. út 11. szám alatti lakásból eltulajdonította. Az ügyben indított nyomozás eredménytelenül zárult. A felperes a biztosítási értesítőkben meghatározott díjakat 2003. május 7. napján utalta át az alperesnek.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes biztosítási szerződés teljesítésére irányuló keresetét elutasította. Döntésének indokai szerint a biztosítási szerződést a Ptk. 537. § (1) és (2) bekezdése alapján írásban kell megkötni. Mint a szerződés lényeges tartalmi elemét a díjfizetés esedékességét, illetve a halasztásban történő megállapodást írásban kellett kikötni. A felperes ajánlatával egyező tartalommal létrejött biztosítási szerződés azonban erről nem rendelkezett, ezért az első biztosítási díj a Ptk. 542. § (1) bekezdése alapján a szerződés létrejöttével egyidejűleg vált esedékessé. Mivel a felek az első díj megfizetése tekintetében halasztott díjfizetésben nem állapodtak meg, és a biztosítási esemény bekövetkeztének az időpontjáig nem került sor a díjfizetésre, a Ptk. 539. § (1) bekezdése szerint a biztosítási esemény bekövetkezése időpontjában a biztosítási szerződés még nem lépett hatályba. A Ptk. 545. § (1) bekezdésének rendelkezésére figyelemmel az alperesnek nem keletkezett szolgáltatási kötelezettsége a felperessel szemben.

A felperes fellebbezése folytán eljáró másodfokú bíróság közbenső ítéletével az elsőfokú ítéletet megváltoztatta és megállapította, hogy az alperes a 2003. május 6-án bekövetkezett biztosítási eseménnyel összefüggésben biztosítási szolgáltatás nyújtására köteles a 1751681 és 1751690 számú biztosítási kötvények alapján az elektromos adatfeldolgozó berendezések biztosítási feltételei szerint.

Az ítélet indokai között kifejtette, hogy a halasztásban történő megállapodás mint a szerződés nem lényeges tartalmi eleme nincs írásbeli alakhoz kötve. Kétségtelen, hogy a felperes az ajánlat megtételével egyidejűleg nem fizette meg az első díjat, de az alperes a fizetésre szolgáló postautalványt nem bocsátotta a felperes rendelkezésére. Abból a körülményből, hogy a kockázatviselés kezdő időpontjaként az ajánlat megtételének napját határozták meg, továbbá az alperes a kötvénnyel együtt az első negyedéves díjról átutalási díjbekérőt is küldött a felperesnek, kétséget kizáró módon megállapította, hogy a felek - legalábbis ráutaló magatartással - halasztott díjfizetésben állapodtak meg. Ennek folytán a szerződés a Ptk. 539. § (1) bekezdése alapján még a biztosítási esemény bekövetkeztét megelőzően hatályba lépett.

A jogerős ítélet ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmében az alperes elsődlegesen a közbenső ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú ítélet helybenhagyását, másodlagosan a közbenső ítélet megváltoztatását és annak megállapítását kérte, hogy a felek között a biztosítási esemény napján a felperes ajánlatának és a vonatkozó biztosítási szabályzatnak megfelelő tartalmú biztosítási szerződés volt hatályban.

Az alperes sérelmezte a másodfokú bíróságnak a kötelező alakszerűséggel és a díjhalasztásban ráutaló magatartással történt megállapodással kapcsolatos jogi álláspontját. Halasztásra vonatkozó megállapodás hiányában a Ptk. 539. § (1) és 545. § (1) bekezdése értelmében a szerződés nem hatályosult. Észrevételezte, hogy a szerződés a díjfizetés módja tekintetében az átutalást jelölte meg, ezért a másodfokú bíróság alaptalanul hivatkozott a postautalvány küldésének elmulasztására. Előadta továbbá, hogy a közbenső ítélet rendelkező része, illetve az ítéletben foglalt döntés tartalma sem felel meg a peradatoknak, illetve a közbenső ítélettel szemben támasztott tartalmi követelményeknek.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a közbenső ítélet hatályában fenntartására irányult. A felperes álláspontja szerint a felek a halasztott díjfizetésben megállapodtak, ezért az érvényesen létrejött szerződés a Ptk. 539. § (1) bekezdése alapján hatályba lépett. Az alperes a Ptk. 302. § b) pontja alapján a díjbeszedési értesítő megküldésével késedelembe esett, ezért a felperes díjfizetési késedelmére nem hivatkozhat. A felülvizsgálati kérelemben hivatkozott további körülmények eddig nem képezték az eljárás tárgyát.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!