Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

59/2000. (VI. 16.) OGY határozat

a Szamos és a Tisza folyót ért cianid és nehézfém szennyezés okozta ökológiai szükséghelyzet orvoslására[1]

A Magyar Köztársaság Országgyűlése Magyarország környezeti és természeti állapotának javításáért, természeti értékeinek megőrzéséért érzett felelősségétől vezérelve áttekintette a Szamos és a Tisza folyók romániai eredetű cianid és nehézfém szennyezésének ökológiai, egészségügyi és gazdasági következményeit, és a kialakult rendkívül súlyos helyzet orvoslása érdekében az alábbi határozatot hozza:

1. Az Országgyűlés felkéri a Kormányt, hogy dolgozzon ki a Szamos és a Tisza folyók cianid és nehézfém szennyezése által okozott vízszennyezés mértékének, környezeti és környezet-egészségügyi hatásainak, a biológiai sokféleségben bekövetkezett károsodásoknak a felmérését, nyomon követését, levonulásának és utóhatásainak regisztrálását szolgáló, tudományos igényű monitoring programot, továbbá mérje fel a ténylegesen bekövetkezett környezeti, környezet-egészségügyi, természeti károkat, továbbá a gazdálkodókat és a lakosságot ért károkat.

2. Az Országgyűlés felkéri a Kormányt, hogy a környezetállapot vizsgálata, regisztrálása és a bekövetkezett környezeti és természeti károk felmérése alapján a természetes regenerálódás figyelembevételével dolgozzon ki programot, az okozott környezetszennyezés és a természeti károk felszámolására, a természeti állapot helyreállítására.

3. Az Országgyűlés felkéri a Kormányt, hogy vizsgálja meg a Szamos és a Tisza folyók szennyezéssel érintett szakaszainak katasztrófasújtotta területté nyilvánítását.

4. Az Országgyűlés felkéri a Kormányt, hogy vizsgálja meg a szomszédos országok viszonylatában a kidolgozás alatt álló vagy módosítást igénylő kétoldalú nemzetközi környezet- és természetvédelmi, valamint vízügyi egyezményeket, és más kétoldalú megállapodásokkal összehasonlítva törekedjen azok olyan tartalmú módosítására, hogy az érintett államok felelősséget vállaljanak mindazon környezeti károk megtérítéséért, melyeket a területükön lévő szennyező források határon átterjedve más állam környezetében okoznak.

5. Az Országgyűlés felkéri a Kormányt, hogy kezdeményezzen két- és többoldalú tárgyalásokat a szomszédos országokkal a határokon átterjedő szennyezések feltérképezésére és a potenciális veszélyforrások kiküszöbölésére fordítható európai uniós és egyéb nemzetközi finanszírozási lehetőségek igénybevételéhez szükséges közös programok kidolgozására.

6. Az Országgyűlés felkéri a Kormányt, hogy Magyarország sajátos természetföldrajzi adottságaiból adódóan dolgozzon ki a Nemzeti Környezetvédelmi Programba illeszkedő katasztrófa megelőzési programot a hasonló környezeti és természeti katasztrófák megakadályozása érdekében, és építsen ki olyan mérő-, megfigyelő és jelzőrendszert, amely a határokon jelentkező szennyeződések különböző fajtáit időben jelzi.

7. Az Országgyűlés felkéri a Kormányt, hogy a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvénnyel összhangban biztosítsa - szükség szerint az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvénynek megfelelő átcsoportosításokkal is - a szennyeződéssel kapcsolatos feladatok megvalósítását szolgáló pénzeszközöket a központi költségvetés forrásaiból.

8. Az Országgyűlés felkéri a Kormányt, hogy 2000. december 31-ig dolgozza ki Szolnok város - mint a tiszai szennyezésben leginkább érintett és veszélyeztetett település - biztonságos ivóvízellátását, megfelelő, tartalék ivóvízbázis kialakításával.

9. Az Országgyűlés felkéri a Kormányt, hogy az 1-8. pontokban meghatározottak végrehajtása érdekében tett intézkedéseiről évente tájékoztassa az Országgyűlést.[2]

10. Az Országgyűlés - a Vizes Élőhelyek Világnapjához is kapcsolódva - február 1-jét, a szennyezett víztömeg Magyarországra történő bejutásának napját, a Tisza Élővilágának Emléknapjává nyilvánítja.

11. Ez a határozat a közzététele napján lép hatályba.

Dr. Áder János s. k.,

az Országgyűlés elnöke

Kapronczi Mihály s. k.,

az Országgyűlés jegyzője

Dr. Szabó Erika s. k.,

az Országgyűlés jegyzője

Lábjegyzetek:

[1] A határozatot az Országgyűlés a 2000. június 13-i ülésnapján fogadta el.

[2] Megállapította a 10/2014. (II. 24.) OGY határozat 161. § (2) bekezdése. A 157/2014. (IV. 18.) KE határozat alapján hatályos 2014.05.06.