3/2010. (II. 10.) KHEM utasítás
az eseti személyszállítási feladatok igénybevételének szabályozásáról
1. § A Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium eseti személyszállítási feladatok igénybevételéről szóló szabályzatát, a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság főigazgatójával egyetértésben jelen utasítás mellékleteként kiadom.
2. § Jelen utasítás 2010. február 15-én lép hatályba.
3. § Jelen utasítás hatálybalépésének napjától a GKM Gazdasági Igazgatóság gépjárműveinek hivatalos vagy magán célra történő igényléséről, engedélyezéséről, valamint a saját tulajdonú személygépkocsik hivatalos célra történő igénybevételéről, elszámolási rendjéről szóló 19/2006. szabályzat nem alkalmazandó. Budapest, 2010. február 2.
Hónig Péter s. k.,
közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter
Melléklet a 3/2010. (II. 10.) KHEM utasításhoz
Szabályzat az eseti személyszállítási feladatok igénybevételére
A szabályzat hatálya
1. § A szabályzat hatálya kiterjed a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium (a továbbiakban: Minisztérium) szervezeti egységeire és alkalmazottaira.
Értelmező rendelkezések
2. § Jelen szabályzat alkalmazásában:
- taxicsekk: a személyszállítás díjaként fizetendő készpénzt helyettesítő fizetési eszköz. A taxicsekk nem értékpapír, fizetési funkcióját tekintve a csekkel annyiban azonos, hogy a személyszállítás díjaként fizetendő összeg tekintetében teljeskörűen biztosítja a készpénz kímélését. A taxicsekk szigorú számadású nyomtatvány;
- szervezeti egység: az államtitkárság, szakállamtitkári titkárságok, a miniszteri kabinet, miniszteri titkárság és a főosztályok;
- alkalmazott: a Minisztérium köztisztviselői és munkavállalói. Alkalmazottnak minősül továbbá az a megbízás keretében az ügyet személyesen ellátó megbízott, aki a megbízó engedélye alapján, az ellátandó feladat végrehajtása kapcsán, a szabályzatban foglaltak szerinti utazáshoz taxicsekk igénybevételére feljogosított;
- igénybe vevő: a taxicsekk felvételére és utazásra való felhasználására feljogosított alkalmazott;
- adminisztrátor: az egyes szervezeti egységeknél a taxicsekktömb felvételére, a csekkállomány kezelésére, őrzésére, az igénybe vevő részére történő átadására és a nyilvántartás vezetésére a szervezeti egység vezetője által kijelölt alkalmazott;
- KSZF elszámoló: a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság (a továbbiakban: KSZF) alkalmazottja, aki végzi a taxicsekkek kiadását, nyilvántartásának ellenőrzését, teljesítési igazolások kiküldését, aláírt teljesítési igazolások ellenőrzését,
- felsővezető: miniszter, államtitkár, szakállamtitkár, kabinetfőnök.
Általános rendelkezések
3. § (1) A taxicsekk olyan hivatali célú utazásra vehető igénybe és használható fel, amikor az ügyintézés sürgőssége, a szállítandó anyag, eszköz jellemzői, vagy egyéb rendkívüli körülmény nem teszi lehetővé tömegközlekedési eszköz igénybevételét, vagy az ilyen igénybevétel a hivatali munka zökkenőmentességét, illetve az utazással érintett alkalmazott teherbírását veszélyeztetné.
(2) A taxicsekk az (1) bekezdésben foglalt feltételek mellett is csak Budapesten és a város közigazgatási határától számított 20 km-es körzeten belül vehető igénybe. A munkáltatói jogkörrel rendelkező vezető, illetve megbízott esetén a megbízó engedélye alapján, a taxicsekk távolabbi utazásra is igénybe vehető, feltéve, hogy az nem minősül kiküldetésnek és az ilyen utazáshoz kulcsos személygépkocsi nem áll rendelkezésre.
(3) Taxicsekk nem vehető igénybe a napi munkába járáshoz, kiküldetéshez, továbbá nem hivatali ügyek intézéséhez. Az állami vezetők kivételével a személyi használatra biztosított személygépkocsik jogosultjai taxicsekket csak abban az esetben igényelhetnek, amennyiben a személyi használatra biztosított gépkocsi valamilyen oknál fogva nem üzemel, vagy a gépjárművezetésben valamilyen oknál fogva (pl. személyi sérülés stb.) korlátozottak.
(4) A taxicsekk kizárólag személyszállításra, közbeszerzési eljárás keretében kiválasztott, a bizonylaton feltüntetett szolgáltató személygépkocsi parkjához tartozó személygépkocsival történő utazáshoz használható fel. A közbeszerzési eljárás nyertesével a KSZF köt a személyszállításra szerződést. Más társaságtól származó számlát a KSZF nem fogad be. Készpénzes számlát (csekktömb nélküli igénybevétel esete) a KSZF csak akkor fogad be, ha az igénybe vevő írásos indoklását a munkáltatói jogkörrel rendelkező vezető, illetve megbízott esetén a megbízó elfogadja és engedélyezi annak elszámolását.
Részletes rendelkezések
4. § (1) Az utazásra feljogosító taxicsekk az alábbi adatokat tartalmazza:
a) a kibocsátó neve, telefonszáma;
b) a csekk sorszáma;
(2) Az utazásra szolgáló minden egyes taxicsekk 3 példányú. A csekkek sorszámmal ellátottak és szigorú számadásúak. Az utazási csekkek tömbök formájában történő beszerzéséről a KSZF Gépjármű Fenntartási és Üzemeltetési Főosztálya (a továbbiakban GFÜF) gondoskodik.
(3) Induló csekk ellátmányként szervezeti egységenként egy-egy csekktömb kerül kiadásra. Az utazási csekktömböt a szervezeti egységnél kijelölt adminisztrátor megőrzési felelősség mellett veszi át személyesen a KSZF-től.
(4) A szervezeti egység vezetője az általa kijelölt adminisztrátor és helyettesének nevét, aláírás mintáját a KSZF elszámolójának köteles leadni. Az adminisztrátor vagy helyettesének személyében történő változást a szervezeti egység vezetője köteles haladéktalanul bejelenteni a KSZF elszámolójának, mellékelve a csekktömbökátadás-átvételi jegyzőkönyvét.
(5) Az átvett csekktömböt, az utazási nyugtákat az adminisztrátor kezeli és más által hozzá nem férhető, zárható helyen őrzi. Az adminisztrátor feladata továbbá az utazásokról készített, a Szabályzat 1. számú függeléke szerinti nyilvántartás naprakész vezetése. Az adminisztrátor nyilvántartását a KSZF elszámolója bármikor ellenőrizheti.
5. § (1) A taxicsekkel történő utazás engedélyezése a szervezeti egység vezetőjének, illetve az általa erre felhatalmazott másik vezetőnek a feladata. Az adminisztrátor csak az ilyen utazásra adott vezetői engedély birtokában adhat utazási csekket az igénybe vevőnek. Az engedélyt a vezető a Szabályzat 1. számú függelékének az "engedélyező aláírása" rovatának kitöltésével adja meg.
(2) A taxicsekk átadásával egyidejűleg az adminisztrátor tájékoztatja az igénybe vevőt a kötelezettségeiről.
(3) A csekk utazásra való kiadásakor az igénybe vevő a csekket annak mindhárom példányán és az 1. számú függelék "igénybe vevő aláírása" rovatában aláírja. Az igénybe vevő az adminisztrátortól a csekk két példányát (első két példány) kapja meg megőrzési felelősség mellett, az utazási célú felhasználásra. A tőpéldány a csekktömbben marad. Az igénybe vevő részére kiadott, és utazás során felhasznált - a 4. § (1) bekezdése szerinti adatokat tartalmazó - csekk két példánya közül az eredeti példány a taxi gépjárművezetőjénél marad, míg az ellenőrző példány az utazást igénybe vevőt illeti meg.
(4) az igénybe vevő felelőssége az utazásra feljogosító taxicsekk alábbi adatainak kitöltése: a) az utazással érintett szervezeti egység kódszáma;
b) a személyszállítás díja forintösszegben;
c) a taxi rendszáma;
d) a taxi URH-száma;
e) az utazás dátuma;
f) a taxit igénybe vevő aláírása;
g) a megrendelő neve és címe (minden esetben: KSZF 1055 Budapest, Kossuth L. tér 2-4.).
(5) Az utazási csekket az igénybe vevő más alkalmazottra nem ruházhatja át, és kizárólag a jelen szabályzatban foglaltak szerinti hivatali célra használhatja fel.
(6) Az utazást követően az igénybe vevő a csekk ellenőrző példányát köteles haladéktalanul leadni a szervezeti egység adminisztrátorának. Az adminisztrátor az igénybe vevőtől átvett ellenőrző példányt az azonos sorszámú tőpéldányhoz tűzi.
(7) Amennyiben a szervezeti egység kezelésében lévő csekktömb a felhasználás alapján előreláthatólag betelik, úgy az adminisztrátor 2. számú függelékszerinti igénylőlap KSZF részére történő megküldésével új csekktömböt igényelhet. Engedélyezett igénylés esetén az igénylő szervezeti egység részére a KSZF az igénylés beérkezését követő egy munkanapon belül új csekktömböt biztosít.
6. § (1) Az utazásra kiadott, még fel nem használt taxicsekk elvesztése, vagy olyan megrongálódása, amely alapján azt nem lehet felhasználni, vagy a felhasznált taxicsekk ellenőrző példányának elvesztése esetén, az érintett alkalmazott soron kívül köteles a szervezeti egység vezetője részére feljegyzést készíteni az elvesztés, illetve a megrongálódás körülményeiről. A feljegyzést az azonos sorszámú tőpéldányhoz kell csatolni.
(2) Csekktömb elvesztése vagy felhasználhatatlanságig történő megrongálódása esetén a feljegyzés másolati példányát a szervezeti egység vezetője köteles a KSZF elszámolójának soron kívül megküldeni, amely alapján a KSZF intézkedik a csekktömb azonnali letiltásáról.
7. § (1) Az utazási csekkek felhasználásának pénzügyi fedezetét, az ilyen utazás negyedéves költségkeretét a KSZF költségvetésében a KHEM részére ezen jogcímen rendelkezésre álló tárgyévi előirányzat erejéig, a szervezeti egység létszámát és feladatait is figyelembe véve, az egyes egységeknél várható ilyen módon történő utazási szükségletekés azok gyakorisága, valamint az utazások előrelátható költségének nagyságrendje alapján, a Minisztérium gazdasági és ágazatfinanszírozási szakállamtitkára határozza meg legkésőbb tárgyév január 5-éig. A szervezeti egység köteles a munkáját, az utazásokat úgy megszervezni, hogy a részére biztosított utazási költségkeret a tárgynegyedévben elegendő legyen.
(2) A Szabályzatban foglaltak szerinti utazásra a szervezeti egység részére jóváhagyott költségkeret jogszerű és takarékos felhasználását a szervezeti egység vezetője, illetve az általa megbízott személy köteles folyamatosan figyelemmel kísérni. A negyedéves költségkeret a (3) bekezdés szerinti engedélyezés hiányában nem léphető túl. A költségkeret engedély nélküli túllépéséért a szervezeti egység vezetője anyagi felelősséggel tartozik.
(3) Amennyiben az adott negyedévben az utazásra fordítható, a szervezeti egység részére megállapított költségkeret túllépése várható, úgy a szervezeti egység vezetőjének kérelmére, a felügyeletet ellátó felsővezető egyetértésével, a Minisztérium gazdasági és ágazatfinanszírozási szakállamtitkára engedélyezhet a következő negyedévet terhelő pénzügyi pótelőirányzatot. A kérelemben a szervezeti egység vezetője köteles bemutatni az egység adott negyedévben taxicsekkel történt utazásait és annak indokát, hogy mi teszi szükségessé a költségkeret miatti pénzügyi pótelőirányzat engedélyezését és igénybevételét.
(4) Ha a pót-előirányzati igény nem alkalomszerű, azaz a szervezeti egységnél rendszeresen és visszatérően jelentkezik, úgy az utazási költségkeret korábbiakban jóváhagyott összegét felül kell vizsgálni. A felülvizsgálat szempontjaira az (1) bekezdésben foglaltak az irányadók. Amennyiben a felülvizsgálat eredményeként a költségkeret felemelése indokolt, úgy azt a felügyeletet ellátó felsővezető egyetértésével, a Minisztérium gazdasági és ágazatfinanszírozási szakállamtitkára hagyja jóvá. Ez az emelés összességében nem jelentheti a KHEM keretének,a KSZF költségvetésében történő emelését.
(5) A szervezeti egység részére biztosított költségkeret figyelembevételével, a költségvetési éven belül, egy adott negyedévben keletkezett pénzügyi megtakarítás a tárgyév hátralévő időszakában a Szabályzatban foglaltak szerinti utazási célra felhasználható. A költségvetési év végén jelentkező megtakarítás azonban a következő költségvetési évre nem vihető át.
8. § (1) A taxiszolgáltatótól havonta kapott kimutatás és költségelszámolás alapján a KSZF elszámolója az egyes szervezeti egységek részére, az adott egységnél a negyedévben történő utazások részletezését és összköltségét tartalmazó kimutatást küld, amelyet a szervezeti egység soron kívül köteles összevetni az adminisztrátor által vezetett kimutatással. A kimutatás szervezeti egységhez érkezésétől számított 3 munkanapon belül a KSZF elszámolója felé kell a szervezeti egység vezetője által aláírtan visszaigazolni az összevetés eredményét. Amennyiben a két kimutatás között eltérés van, azt - szükség esetén a szolgáltató bevonásával is - tisztázni kell.
(2) Az (1) bekezdés szerinti határidő betartásáért a szervezeti egység vezetője felel. Visszaigazolás hiányában vagy annak késedelmes teljesítése esetén a szervezeti egység a visszaigazolás pótlásáig, illetve a késedelem megszűntéig a részére megállapított utazási keret felhasználására nem jogosult, így a visszaigazolás teljesítéséig utazási csekk igénybe vétele nem engedélyezhető.
(3) A KSZF elszámolójának felhívására, a szervezeti egységnél lévő, a csekktömb azonos sorszámú tőpéldányához tűzött, felhasznált taxicsekkekkel a KSZF felé történő alkalomszerű elszámolás, a szervezeti egységnél a nyugták kezelésével, őrzésével megbízott adminisztrátor feladata és felelőssége.
9. § (1) Amennyiben a csekkek kezelésével, megőrzésével megbízott adminisztrátor a rábízott taxicsekkekkel nem tud elszámolni, úgy erről jegyzőkönyvet kell felvenni, amelyet az elszámolásra kötelezett személy munkáltatói jogkör gyakorlójának meg kell küldeni. A csekkek engedély nélküli felhasználása esetén a szervezeti egység vezetője az adminisztrátorral szemben kár keletkezésének hiányában is fegyelmi eljárást indíthat. (2) A Szabályzatban foglaltak megsértésével okozott kárért a kárt okozó alkalmazott - az egyéb alkalmazható jogkövetkezmény mellett - kártérítési felelősséggel tartozik.
Záró rendelkezés
10. § (1) A taxicsekk használatára vonatkozó technikai tudnivalókról (pl. szervezeti egységek kódja stb.) a KSZF GFÜF ad írásban tájékoztatást.
(2) Az utazási csekkek felhasználásának 2010. évre vonatkozó negyedéves költségkeretét a Minisztérium gazdasági és ágazatfinanszírozási szakállamtitkára jelen szabályzat hatálybalépését követő 10 munkanapon belül határozza meg.
(3) A szervezeti egységek taxicsekkel történő ellátására első alkalommal jelen szabályzat hatálybalépését követő 10 munkanapon belül kerül sor, egyidejűleg visszavonásra kerülnek a szervezeti egységek részére korábban átadott taxicsekktömbök.
1. számú függelék az eseti személyszállítási feladatok igénybevételéről szóló szabályzathoz
A taxicsekk-felhasználás nyilvántartása
Szervezeti egység megnevezése: | |||||
Szervezeti egység kódja: | |||||
Felelős nyilvántartó neve: | |||||
Taxicsekktömb kezdő és végző sorszáma: | |||||
Taxicsekk száma | Igénybe vevő neve | Úticél | Dátum | Igénybe vevő aláírása | Engedélyező aláírása |
1. | |||||
2. | |||||
3. | |||||
4. | |||||
5. | |||||
6. | |||||
7. |
Taxicsekk száma | Igénybe vevő neve | Úticél | Dátum | Igénybe vevő aláírása | Engedélyező aláírása |
8. | |||||
9. | |||||
10. | |||||
11. | |||||
12. | |||||
13. | |||||
14. | |||||
15. | |||||
16. | |||||
17. | |||||
18. | |||||
19. | |||||
20. | |||||
21. | |||||
22. | |||||
23. | |||||
24. | |||||
25. | |||||
26. | |||||
27. | |||||
28. | |||||
29. | |||||
30. | |||||
31. | |||||
32. | |||||
33. | |||||
34. | |||||
35. | |||||
36. | |||||
37. | |||||
38. | |||||
39. | |||||
40. | |||||
41. | |||||
42. | |||||
43. | |||||
44. | |||||
45. | |||||
46. | |||||
47. | |||||
48. | |||||
49. | |||||
50. |
2. számú függelék az eseti személyszállítási feladatok igénybevételéről szóló szabályzathoz
Formalevél a taxicsekktömb igényléséhez: | |
asszonynak/úrnak gazdasági igazgató | |
Központi Szolgáltatási Főigazgatóság Gazdasági Igazgatóság 1015 Budapest Hattyú u. 14. | |
Tárgy: [szervezeti egység] részére taxicsekktömb kiadásának engedélyezése | |
Tisztelt Igazgató Asszony/Úr! | |
Kérem Igazgató Asszonyt/Urat, hogy a [szervezeti egység] részére történő X db taxicsekktömb kiadását engedélyezni szíveskedjék. | |
Fenti nyomtatvány kezelőjeként [kijelölt adminisztrátor neve, munkaköre, telefonszáma, e-mail címe]-t nevezem meg. Távolléte esetén helyettesítését [kijelölt adminisztrátor helyettesének neve, munkaköre, telefonszáma, e-mail címe] látja el. | |
Budapest, 20............................. | |
Tisztelettel: | |
[szervezeti egység vezetője aláírása, neve, tisztsége] | |
[kijelölt adminisztrátor neve, aláírása] | |
[kijelölt adminisztrátor helyettesének neve, aláírása] |