Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2004.9.412 Az ajándék visszakövetelésére alapot adó súlyos jogsértés egyszeri, indulatos szóváltással nem valósul meg [Ptk. 582. § (3) bek.].

A perbeli öröklakás a felperes és az alperes 1/2-1/2 arányú tulajdonát képezte. A felperest az alperes tulajdoni illetőségére haszonélvezeti jog illeti.

Az alperes a felperes keresztfia, közöttük éveken át szoros, szeretetteljes kapcsolat állt fenn. 1997. január 26-án a felek adásvételi szerződést kötöttek, amelynek tartalma szerint a felperes az ingatlanban lévő 1/2 tulajdoni hányadát 800 000 forint vételár felvételének elismerése mellett az alperesre ruházta át és hozzájárult a tulajdonváltozás ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzéséhez. A felperest a szerződéskötésre az indította, hogy a v.-i papi otthonba költözik, az alperestől a korábbiakhoz hasonló segítségnyújtást remélhet és lehetősége lesz a későbbiekben is az ingatlant igénybe vennie, ha B.-re látogat. A szerződés alapján vételár-kifizetés nem történt. A lakás egy ideig üresen állt, majd az alperes 1998. januárjától havi 20 000 forint és rezsiköltség viselése ellenében azt bérbe adta. A bérleti díjból 1998. elejétől havi 10 000 forintért gondozónőt fogadott a felperes mellé, a felperest az otthonba rendszeresen látogatta, enni-innivalót vitt részére. 1999. augusztus 20-án egy látogatás során a felek közötti szóváltás során az alperes haragjában megragadta a felperes gallérját, majd eltávozott.

1999 szeptemberében a felperes levelet intézett az ügyészséghez, abban az alperes részéről megvalósított csalást állítva kérte az adásvételi szerződés semmisségének megállapításával az eredeti állapot helyreállítását, majd 2000. február 1-jén keresetet terjesztett elő az alperessel szemben.

Az eljárás során módosított keresetében a felperes elsődlegesen a Ptk. 200. § (2) bekezdése alapján a szerződés semmisségének megállapítását kérte, állítva, hogy tulajdonátruházási szándéka nem volt, és a szerződés a jó erkölcsbe ütközik. Másodlagosan színleltségre hivatkozott azzal, hogy az adásvételi szerződés ajándékozási, illetve tartási szerződést leplez. Arra az esetre, ha a bíróság a leplezett ajándékozási szerződés létrejöttét állapítaná meg, a Ptk. 582. § (2) és (3) bekezdése alapján az ajándékot is visszakövetelte súlyos jogsértésre és az ajándékozásra vezető feltétel végleges meghiúsulására hivatkozva, amennyiben pedig a leplezett szerződés tartási szerződés, annak felbontását kérte. Harmadsorban a szerződést tévedésre és megtévesztésre hivatkozva is támadta azzal, hogy a megtámadási határidő nem járt le, továbbá kérte az alperest az általa felvett bérleti díj: 182 500 forint megfizetésére is kötelezni. Az alperes az utóbbi keresetet 91 250 forint összegben elismerte, ezt meghaladóan a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletében kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 182 500 forintot, az ítéletet 91 250 forint erejéig előzetesen végrehajthatónak nyilvánította, ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

Az ítélet indokolásában - egyebek között - megállapította, hogy mindkét fél akarata a felperes 1/2 tulajdoni hányadának az alperes tulajdonába juttatására irányult. Amennyiben ez a felperesnek ténylegesen nem állt szándékában, az részéről titkos fenntartásnak minősülne, ami a szerződés érvényessége szempontjából közömbös. A valóságban a felek között nem adásvételre irányult a felek szándéka, hanem arra, hogy a felperes tulajdoni illetőségét az alperesnek ajándékozza a korábban nyújtott juttatásai gondozása és ellátása fejében és annak reményében, hogy a későbbiekben is rá számíthat, ha valamire szüksége van. A felperes szándéka nem tartásra, illetve járadékszerű pénzszolgáltatásra irányult, mert gondozása, ellátása az otthonban biztosított volt és jövedelemmel is rendelkezett. Az ajándék nyújtása mellett igénye volt arra is, hogy a perbeli ingatlant rövidebb időre igénybe vehesse budapesti látogatásai során. Az alperes vételárat nem fizetett. A felek ilyen megállapodása a jó erkölcsbe nem ütközik, az adásvételi szerződést azonban mindkét fél színlelte. Az adásvételi szerződés semmis, a leplezett szerződés pedig ajándékozási szerződés. Az ajándék visszakövetelésének a feltételei nem álltak fenn, mert a felperesnek a kifogásolt magatartása súlyos jogsértésnek nem minősül, az ajándékozásra vezető feltevések pedig megvalósultak, illetve az ingatlan felperesi használatának lehetősége véglegesen nem hiúsult meg. A szerződés megtámadására nyitvaálló határidő a szerződés aláírásakor kezdődött, a felperes tudatában volt annak, hogy milyen tartalmú szerződést írt alá, keresetét pedig az egyéves megtámadási határidőn túl terjesztette elő.

Az ítélet részbeni megváltoztatása iránt a felperes fellebbezett.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érintette, fellebbezett részét megváltoztatva megállapította, hogy a peres felek között 1997. január 26-án létrejött adásvételi szerződés érvénytelen, az ajándékozási szerződést leplez, egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság által megállapított tényállással és jogi döntéssel egyetértett, a fellebbezett rendelkezésekkel kapcsolatban annak helyes indokaira visszautalt, a helyesen elbírált szerződés érvénytelenség és leplezett ajándékozási szerződés létrejöttére vonatkozóan az ítélet rendelkező részét csupán kiegészítette.

A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. A jogerős ítélet részbeni hatályon kívül helyezésével elsődlegesen a szerződés semmisségének megállapítását, másodlagosan pedig ajándék visszakövetelése iránti keresetének történő helytadást kért.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!