Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1999.11.500 Családi házzal beépített ingatlan adásvétele esetében törvényes tulajdonság, hogy a lakóépület a korának és az abból következő műszaki állapotának megfelelő mértékben a rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban legyen [Ptk. 277. § (1) bek., 305. § (1) bek., 306. § (1) bek.].

A jogerős ítélet kötelezte az I. és II. r. alperest, hogy 15 nap alatt egyetemlegesen fizessenek meg a felpereseknek 300.000 forintot és ennek 1994. szeptember 1. napjától járó évi 20%-os kamatát.

A jogerős ítélet az indokolásában megállapította, hogy a perbeli ingatlannak az I. és II. r. alperesek egymás közt egyenlő arányban voltak a tulajdonosai, míg az ingatlanon a III. r. alperesnek haszonélvezeti joga állt fenn. A peres felek 1994. június 19-én adásvételi szerződést kötöttek, amellyel az alperesek az ingatlant 3.700.000 forint vételárért értekesítették a felpereseknek. A szerződéskötést megelőzően az alperesek arról tájékoztatták a felpereseket, hogy a fürdőszoba falán látható vizesedést csőtörés okozta. A felperesek 1994 októberében észlelték, hogy az utcai szobák falán hólyagosodás jelent meg, majd az aljazat közeli részeken penészedés alakult ki. A felperesek 1994 decemberében a hibák kijavítását kérték az alperesektől, akik a szavatossági igényt nem ismerték el.

A jogerős ítélet az indokolásában megállapította, hogy a vizesedés és a penészedés a nem megfelelő szigetelés miatt jelentkezett, s a hiba oka a szerződéskötés idején fennállt. A jogerős ítélet az indokolásában kifejtette, hogy a Ptk. 305. §-ának (1) bekezdése szerint a kötelezett hibásan teljesít, ha a szolgáltatott dolog nem felel meg a teljesítéskor a törvényben, vagy a szerződésben meghatározott tulajdonságoknak. A Ptk. 306. §-ának (1) bekezdése értelmében hibás teljesítés esetén a jogosult választása szerint kijavítást vagy megfelelő árleszállítást kérhet. A Ptk. 277. §-ának (1) bekezdésében foglalt rendelkezésből következően a perbeli ingatlannak alkalmasnak kellett lennie a rendeltetésszerű használatra. A felperesek nem új épületet, hanem az 1930-as években épített ingatlant vásároltak, ezért azt kellett vizsgálni, hogy az épület építési módjának és fennállása időtartamának megfelelő állapotban volt-e. Az épületet a felperesek életvitelszerű lakáshasználat céljára vásárolták, s az épület falain olyan vizesedést észleltek, amely nem annak korára, hanem a szigetelés elégtelenségére vezethető vissza. A szakértői vélemény szerint teljes értékű akkor lett volna a szigetelés, ha a lábazati fal tetejére kétrétegű kátránylemezt helyeznek bitumenes ragasztással. Az építés idején ez a szigetelési mód ismert volt, de ettől eltérően csak bitumenes csurgatást alkalmaztak. Ebből következően az épületnek a természetes elhasználódáson túlmenő olyan hibája volt, amely független annak általános állapotától, ezért az eladó alperesek kellékszavatossági felelősséggel tartoznak. A teljesítéskor a vizesedés nem volt észlelhető, annak okáról a felperesek tájékoztatást nem kaptak. A hibás teljesítés miatt a hiba értékcsökkentő hatása értékelésével kellett megállapítani az árleszállítás összegét.

Az I. és II. r. alperesek a felülvizsgálati kérelmükben a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a kereset elutasítását kérték. A felülvizsgálati kérelmükben arra hivatkoztak, hogy az épület építésének idején elterjedt szigetelési módot alkalmaztak, aminek az a következménye, hogy a hatvanéves épületek általában vizesek. Az alapra történt bitumencsurgatás bizonyos ideig megfelelő szigetelést nyújt, azt követően nem, de ez már a természetes elhasználódás következménye. Ezért pedig kellékszavatossági felelősség nem állapítható meg.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!