Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Mf.31121/2021/5. számú határozata munkaviszony megszüntetése (munkaviszony JOGELLENES megszüntetése) tárgyában. [1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 46. § (1) bek.] Bírók: Laczó Adrienn Lilla, Orosz Andrea, Szalai Beatrix

A határozat elvi tartalma:

A munkaviszony jogellenes megszüntetése jogkövetkezményei kérdésében elengedhetetlen a felek olyan tájékoztatása az anyagi pervezetés körében; amennyiben nem világos számukra a bizonyítási kötelezettség, a bizonyítás elmaradásának következménye.

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék M.71185/2020/8., *Fővárosi Ítélőtábla Mf.31121/2021/5.*

***********

Fővárosi Ítélőtábla

mint másodfokú bíróság

2.Mf.31.121/2021/5.

A Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság a Bakos-Horváth Ügyvédi Iroda (Cím3, ügyintéző: dr. Horváth Tamás Vilmos ügyvéd) által képviselt Felperes1 (Cím1) felperesnek - a Dr. Kiss D. Csaba ügyvéd (Cím5.) által képviselt Alperes neve (Cím2.) alperes ellen munkaviszony jogellenes megszüntetése tárgyában indult perében a Fővárosi Törvényszék 16.M.71.185/2020/8. számú ítéletével szemben az alperes által 11. sorszámon benyújtott fellebbezés folytán meghozta az alábbi

végzést:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét nem fellebbezett részében nem érinti, fellebbezett részében hatályon kívül helyezi és az elsőfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasítja.

A felek másodfokú perköltségét személyenként 20.000 (húszezer) forint + áfa összegben, a fellebbezési illeték összegét 50.300 (ötvenezer háromszáz) forintban állapítja meg.

A végzés ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

Az elsőfokú bíróság ítélete és az általa megállapított tényállás

[1] A Fővárosi Törvényszék a 2021. január 25. napján hozott 16.M.71.185/2020/8. számú ítéletével a munkaviszony jogellenes megszüntetésének jogkövetkezményeként, elmaradt jövedelem címén járó kártérítésként 628.705 forint és a késedelmi kamat megfizetésére kötelezte az alperest, ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

[2] Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2019. július 1-jétől fizikai alkalmazottként állt munkaviszonyban az alperessel, a felek írásbeli munkaszerződést nem kötöttek. 2020. július 10. napján az alperes indokolás nélkül, szóban, azonnali hatállyal megszüntette a felperes munkaviszonyát, amelyet Munkatárs1 közölt a felperessel. A munkáltatói jogkör gyakorlója az alperes ügyvezetője Ügyvezető1 volt. A felperes nem vette át az elmaradt munkabérét és a kilépő papírjait, amelyeket az alperes postai úton kézbesített a részére.

[3] Az elsőfokú bíróság a Munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 64.§ és 66. §-a alapján vizsgálta a munkáltatói intézkedés jogszerűségét. Nem vitatott tényként állapította meg, hogy az alperes szóban szüntette meg a munkaviszonyt és írásba foglalt felmondás nem készült. Ezzel kapcsolatosan kifejtette, hogy a munkaviszony megszüntetése, hasonlóan a munkaszerződés létesítéséhez, csak írásban érvényes, a kötelező alakiság mellőzése a felmondás jogellenességét eredményezi. Mindezekre tekintettel az elsőfokú bíróság további körülmények értékelését nem találta szükségesnek, jogkérdésnek tekintette az ügy elbírálását és a felmondási indokokra nem folytatott le bizonyítást.

[4] A szóbeli felmondás jogellenességére tekintettel az elsőfokú bíróság alkalmazhatónak találta a munkáltatói jogellenes felmondáshoz kapcsolódó jogkövetkezményeket. Megállapította, hogy a felperes a kárenyhítési kötelezettségének nem tett eleget, mert a kilépő papírjainak az átvételét követően nem igényelt álláskeresési járadékot. Erre tekintettel a megszerezhető álláskeresési járadék összegével csökkentett, másodlagos kereseti kérelmet találta alaposnak, az ezt meghaladó keresetet elutasította. Az elsőfokú bíróság a munkaviszony munkáltató általi jogellenes megszüntetése jogkövetkezményeinek egyes kérdéseiről szóló 3/2014. (III. 31.) KMK véleménnyel, továbbá a munkaviszony jogellenes megszüntetése jogkövetkezményei egyes kérdéseiről szóló 6/2016. (XI. 28.) KMK véleménnyel kapcsolatos alperesi értelmezést tévesnek találta. Az alperes alaptalanul hivatkozott arra, hogy a kár összegét a felperesnek kellett bizonyítania és e körben bizonyítást kellett felajánlania. Mindezekre tekintettel a felek által egyezően előadott bruttó 161.000 forint havi távolléti díj alapján találta megállapíthatónak a felperest elmaradt jövedelem címén ért kár összegét. A felperes által közölt számításokat az alperes nem vitatta, ezért az elsőfokú bíróság a másodlagos kereseti kérelem szerinti összeget tekintette irányadónak.

Az alperes fellebbezése

[5] Az alperes fellebbezésében az elsőfokú ítélet megváltoztatását és a keresetet elutasító érdemi döntés meghozatalát kérte. Érvelése szerint az elsőfokú bíróság az Mt. 82. § (1) és (2) bekezdése megsértésével a hivatkozott KMK vélemények téves értelmezésével megalapozatlan döntést hozott. Kifejtette továbbá, hogy a bíróság a Pp. 2. § (2) bekezdése alapján kötve van a felek által előterjesztett kérelmekhez és jognyilatkozatokhoz, vagyis kizárólag ezek keretei között hozhat határozatot. A felperes a tárgyaláson módosította a keresetét és 7 havi távolléti díjnak megfelelő elmaradt jövedelem címén járó kárigényt terjesztett elő, azonban a kára összegét nem bizonyította. Az elsőfokú bíróság a bizonyítás szabályai és a KMK véleményben foglaltak ellenére nem találta szükségesnek bizonyítás lefolytatását és az ezzel ellentétes alperesi állásponttal nem értett egyet.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!