BH 1992.1.16 A jármű önkényes elvétele befejezett, ha az elkövető az idegen gépi meghajtású járművet használat célzatával a parkolóhelyről kb. 300 méterre eltolja, ezáltal ugyanis az elvétel megtörtént [Btk. 327. § (1) bek., 16. §].
A városi bíróság végzésében megállapította, hogy a terhelt elkövette a lopás vétségét és a jármű önkényes elvételének vétségét, ezért mint különös visszaesőt három évre próbára bocsátotta.
A megállapított tényállás lényege a következő.
A terhelt, aki több esetben volt büntetve, H. J. személygépkocsijának hátsó szélvédőjét egy kővel beütötte, és a gépkocsiból 1309 forint értékű szerszámot vitt el. A kár megtérült, a szélvédő betörésével a sértettnek 1934 forint kára keletkezett.
A terhelt egy más alkalommal felfigyelt egy őrizetlenül hagyott segédmotoros kerékpárra. Azzal a céllal, hogy egy kört motorozik, azt a helyszínről eltolta, de beindítani nem tudta. D. A., a motorkerékpár tulajdonosa a cselekményt észlelve a terhelt után futott, mire a terhelt a motorkerékpárt eldobta és elfutott.
A másodfokon eljárt megyei bíróság az elsőfokú bíróság végzését annyiban változtatta meg, hogy a D. A. sérelmére elkövetett cselekményt jármű önkényes elvétele vétsége kísérletének minősítette. A megyei bíróság jogi indokolása szerint a használat köznapi értelmében is rendeltetésszerű használatot feltételez, vagyis azt, hogy a járművel a beindítást követően közlekednek. A terhelt a motorkerékpárt tolta, de beindítani nem tudta, tehát nem használta. Erre figyelemmel cselekménye a Btk. 327. §-ának (1) bekezdésébe ütköző jármű önkényes elvétele vétségének a Btk. 16. §-a szerinti kísérletét valósította meg.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!