Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2001.8.373 Az örökhagyó aláírásának csak az a névírás tekinthető, amely a végrendelet szövegétől elkülönül: ha a két különálló lapon készült végrendelet első lapja ilyet nem tartalmaz, a végrendelet érvénytelen [Ptk. 629. § (1) és (2) bek., PK 82. sz.].

V. B.-né örökhagyó 1995. november 9-én végrendelet hátrahagyása mellett hunyt el. A per tárgyát képező Budapesten 1995. október 29-én kelt írásbeli magánvégrendeletében az örökhagyó a budapesti ingatlana 1/3-át a felperesre hagyta. A végrendeletben egyéb vagyontárgyaira további személyeket is örököséivé nevezett. A végrendeletet az örökhagyó saját kezűleg írta, az két különálló, megszámozott lapból áll. A felperes részére szóló juttatást az első lap tartalmazza, az elkülönült aláírást, a dátum és a hely megjelölését pedig a végrendelet második lapja. Az örökhagyó után törvényes örökös leszármazó, házastárs és felmenő hiányában a Magyar Állam. A hagyatéki eljárásban a végrendeleti örökösök és a Magyar Állam között öröklési vita keletkezett. Az eljárt közjegyző - többek között - a perbeli ingatlant ideiglenes hatállyal az alperes részére adta át.

A felperes a keresetében az 1995. október 29-én kelt írásbeli magánvégrendelet érvényességének megállapítását az öröklakás 1/3-ának végrendeleti öröklés jogcímén való megszerzése megállapítását, és az alperesnek a tulajdonjog ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzése tűrésére kötelezését kérte. Érvelése szerint a végrendelet első lapjának első mondatában szereplő azon szövegrész, hogy: "Alulírott V. B.-né" az örökhagyó aláírásának minősül, ezért a végrendelet megfelel a Ptk. 629. §-a (2) bekezdésében előírt alaki kellékeknek.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. és a felperest 30 000 forint perköltségben marasztalta. Az ítélet indokolása szerint a végrendelet első lapjának első sorában szereplő szövegrész a végrendelet szövegétől nem különül el. A Ptk. 629. §-a (1) bekezdésének a) pontja és a (2) bekezdése arra vonatkozóan nem tartalmaz rendelkezést, hogy az aláírásnak egy lapon belül hol kell elhelyezkednie, de az aláírásának feltétele, hogy az a végrendelet szövegétől elkülönüljön, ezért a végrendelet szövegében lévő örökhagyói név nem tekinthető a végrendelet aláírásának.

A felperes fellebbezése alapján a másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét annak helyes indokai alapján helybenhagyta, a felperest perköltségben marasztalta, annak megállapítása mellett, hogy a le nem rótt illetéket az állam viseli.

A fellebbezés alapján rámutatott, hogy a végrendelet bevezető rendelkezésében írtak a végrendelkező személyének megjelölésére szolgálnak, és ezt az "alulírott" kifejezés használata megerősíti, amellyel az okiratot készítő előre jelzi, megnevezi az okirat aláíró személyét; ennek megfelelően az örökhagyó a végrendeletet - annak teljes rögzítését követően - a második oldalon látta el aláírásával. Rámutatott arra is, hogy a végrendelkezői akarati elv alkalmazása a perbeli esetben nem jöhet szóba, mert az a PK 82. sz. állásfoglalás értelmében csak az alaki hibában nem szenvedő végrendelet tartalma értelmezésénél érvényesülhet.

A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet a jogerős ítélet hatályon kívül helyezése, keresetének való helyt adás és az alperes perköltségben marasztalása iránt. Érvelése szerint a Ptk. 629. §-ának (2) bekezdése nem ad lehetőséget arra, hogy a saját kezű aláírás helyét az eljáró bíróság vizsgálja, és kizárólag annak elhelyezkedése alapján döntsön. Álláspontja szerint az aláírás "önazonosságot megjelölő speciális írásképű kézjel", amely az aláíró nevének sajátos megjelenítésétől áll. A szövegrészben található "V. B.-né" írásképileg megegyezik a második oldalon található aláírással. Ebben a helyzetben pedig az akarati elv alkalmazásával a végrendeletet érvényesnek kell tekinteni.

Hivatkozott arra is, hogy az eljárt bíróságok lényegében azt állapították meg, hogy az aláírás az, ami az írástól elkülönül. Ennek a megállapításnak jogszabályi alapja nincs, így kiterjesztően, az akarati elv sérelmére a nyilatkozati elv indokolatlan túlhangsúlyozásával és jogszabálysértő értelmezésével döntöttek az eljárt bíróságok úgy, hogy mintegy "jogot alkottak" az aláírás formai követelményeinek kialakításával. Erre a bíróságnak jogi lehetősége nincsen, ugyanakkor a Pp. 1. §-át is megsértette a jogerős ítélet, mert a jogvitát nem a jogszabályok és az igazság alapján döntötte el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!