A Győri Ítélőtábla Pf.20238/2017/7. számú határozata szerződés teljesítésére kötelezés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 220. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 198. §, 199. §, 200. §, 207. §, 319. §, 361. §, 507. §, 509. §] Bírók: Havasiné dr. Orbán Mária, Maurer Ádám, Szalay Róbert
Kapcsolódó határozatok:
Veszprémi Törvényszék P.21040/2016/45., *Győri Ítélőtábla Pf.20238/2017/7.*, Kúria Pfv.20117/2018/11. (BH 2018.10.278), 3163/2020. (V. 21.) AB végzés
***********
Győri Ítélőtábla
Pf.III.20.238/2017/7/I. szám
A Győri Ítélőtábla dr.Filó Mihály ügyvéd által képviselt felperesnek a Homonnai Ügyvédi Iroda által képviselt I.r., II.r., III.r. és IV.r. alperesek ellen szerződés teljesítésére kötelezés iránt a Veszprémi Törvényszék előtt folyamatba tett perében Veszprémben, 2017.évi június hó 26.napján 14.P.21.040/2016/45/I.szám alatt hozott ítélet ellen az alperesek részéről 47.sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán meghozta a következő
í t é l e t e t :
Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét a per főtárgya tekintetében helybenhagyja, míg a perköltség viselésére irányuló rendelkezéseket akként pontosítja, hogy az állam által viselendő perköltség 190.000 (egyszázkilencvenezer) forint.
Az I.r. alperes 3.000.000 (hárommillió) forint, a II.r. alperes 2.750.000 (kettőmillió-hétszázötvenezer) forint, a III.r. alperes 2.700.000 (kettőmillió-hétszázezer) forint, a IV.r. alperes pedig 650.000 (hatszázötvenezer) forint másodfokú perköltséget köteles 15 napon belül megfizetni a felperes javára.
Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.
I n d o k o l á s
Az irányadó tényállás szerint a felperes német állampolgár. Az I-II.r. alperesek házastársak, míg a gyermekeik a III-IV.r. alperesek. Az alperesek magyar állampolgárok.
A felperes 1998-ban ismerkedett meg az I.r. alperessel, akivel jó személyes kapcsolatot alakított ki. A felperes tisztában volt azzal, hogy Magyarországon mezőgazdasági ingatlanok tulajdonjogát nem szerezheti meg, várakozása szerint Magyarország EU-ba való belépése után megnyílik a lehetősége az ingatlanok tulajdonjogának megszerzésére. A felperes felkérésére az I.r. alperes vállalta, hogy közreműködik ingatlanok megszerzésében. A megállapodás részeként a felperes és az I.r. alperes 1999.december 22-én megalapították a felperes többségi tulajdonába tartozó ... Korlátolt Felelősségű Társaságot. A felperes és az I.r. alperes abban állapodtak meg, hogy mezőgazdasági rendeltetésű ingatlanokat vásárolnak, ennek a vételárát a felperes biztosítja, azonban az ingatlanok majd az I.r. alperes tulajdonába kerülnek, amikor a jogszabályok azt lehetővé teszik, az I.r. alperes a tulajdonjogot átruházza a felperesre. Az ingatlanok a felperes birtokába és használatába kerülnek, aki a felek által alapított Kft. révén mezőgazdasági tevékenységet gyakorol. A felek megállapodása szerint az I.r. alperes a tevékenységéért a megszerzendő terület hektárjára vetített díjazásban részesül. Az I.r. alperes a társasági szerződés aláírásával egyidejűleg írásbeli nyilatkozatban vállalta, hogy a felperes részére vásárolt ingatlanokat térítésmentesen átadja, mihelyt a magyar jogszabályok lehetővé teszik a német állampolgár tulajdonszerzését.
A felperes kijelentette, hogy a Kft. visel minden olyan, ingatlan vásárlással és fenntartással kapcsolatos adó, illeték, szerződéskötési költséget, ahol az I.r. alperes állagvevőként, a Kft. haszonélvezeti vevőként és jelzálogjog jogosultként kerül feltüntetésre.
2000.július 1-jén az I.r. alperes által aláírt nyilatkozattal egyező tartalommal tett nyilatkozatot írásban a II.r. alperes is.
Az ingatlanok megvásárlására 2000. évtől kezdődően került sor. A felkutatott ingatlanokra vonatkozóan a tulajdonosokkal az I-II.r. alperesek, majd a későbbiek során a III. és IV.r. alperesek kötötték meg vevőként a szerződéseket. A családtagok ügyletbe való bevonását a természetes személyek ingatlan szerzésére vonatkozó jogszabályi korlátozások betartása indokolta. A szerződések alapján a tulajdonjog az alperesek javára ingatlan-nyilvántartási bejegyzésre került. Az ingatlanok vételárát a felperes biztosította és ő fedezte a tulajdonjog bejegyzésével összefüggésben felmerült költségeket is.
A gazdálkodás biztosítása céljából a Kft. (bizonyos ingatlanok esetén a felperes) javára haszonélvezeti jogot jegyeztek be, amíg ezt jogszabály lehetővé tette. Ezt követően a felperes jelzálogjog és elidegenítési-, terhelési tilalom bejegyzésével kívánta biztosítani a vételár kifizetését felölelő befektetését. Erre azonban csak az alperesekkel szemben fennálló követelés alapján volt lehetőség, így 2004.október 14-én a felperes, valamint az I-II-III.r. alperesek kölcsönszerződés megnevezésű okiratot foglaltak írásba. A felperes által az ingatlan-vásárlásra fordított mindösszesen 129.582.880 forint kölcsönösszegről kötötték a szerződést, fizetendő kamatként a Ptk. szerinti kamatot kötötték ki. Az alperesek kötelezettséget vállaltak arra, hogy nem terhelik meg és nem is idegenítik el a vásárolt mezőgazdasági földterületeket. A 6. pontba belefoglalták, hogy a felperest megilleti a jog, hogy a területek eladásáról, felosztásáról, haszonbérbe adásáról, cseréjéről, megterheléséről döntsön (teljes rendelkezési jog). A megállapodás szerint ha a tranzakció során bevételek keletkeznek, az összes bevételt a felperes javára kell megfizetni. Minden ezen tranzakcióból származó bevétel a kölcsönösszeg törlesztésének minősül. Rögzítették, hogy a visszafizetés biztosítására jelzálogszerződést írnak alá.
Ezen szerződéssel egyidejűleg a felperes és az I-II-III.r. alperes további, "megállapodás" megnevezésű szerződést is írásba foglalt. Ebben rögzítették a kölcsön összegét, majd azt, hogy a felperes a kölcsönt nem követeli vissza, mert a biztosítékául szolgáló jelzálogjog annak biztosítéka, hogy amennyiben Magyarországon lehetővé válik az uniós polgárok számára a termőföld vásárlás, úgy az ingatlanok tulajdonjogát a felperes, illetve örökösei megszerezhessék.
Azon ingatlanokra, amelyekre haszonélvezeti jog nem volt bejegyezve, a Kft és az I-II.r. alperesek 2004.április 9-én mezőgazdasági haszonbérleti szerződést is kötöttek.
A felek együttműködése során az alperesek tulajdonába került ingatlanok összetétele és azok területe is változott. A 2000 márciusát követő időszakban az I.r. alperes tulajdonába került - csomai - ingatlanok egy részét a felperes nem tartotta megfelelőnek, azokat értékesítették. A szerződések eladóként az I.r. alperest tüntették fel, azonban a vételárat az I.r. alperes átadta a felperesnek.
A felperes 2013-ban arra az elhatározásra jutott, hogy a Kft. útján folytatott mezőgazdasági tevékenységet felszámolja, az ingatlanokat pedig értékesíti. 2014. április 11-én került sor az ingatlanok értékesítésére. Az adásvételi szerződésekben az alperesek összesen 719,3421 ha területű ingatlan tulajdonjogát ruházták át a vevőkre 989.453.970 forint vételár ellenében. A szerződéses kikötés szerint a vételárat a szerződéseket ellenjegyző ügyvéd számlájára kell átutalni.
A felperes az ingatlanokra bejegyzett jelzálogjogról, elidegenítési és terhelési tilalom jogáról, valamint az ingatlanokra kiterjedő haszonélvezeti jogról lemondott. A szerződések kitértek arra, hogy a Kft. javára bejegyzett haszonélvezeti jogok jogszabályi rendelkezés folytán 2014.május 1-jén megszűnnek, de az eladók vállalták az ez irányú jog törlése iránti külön kérelem előterjesztését.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!