Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1992.11.695 I. A házastársi közös vagyon megosztásánál az arányosság és méltányosság követelményeinek szem előtt tartásával lehetőleg a vagyonrész természetbeni kiadására kell törekedni [Csjt. 31. § (3) és (5) bek.].

II. A kölcsön visszafizetésével kapcsolatos kedvezmények a volt házastársakat közösen illetik meg [Ptk. 338. § (1), (2) bek.].

A peres felek 1976. augusztus 7-én kötött házasságából két gyermek született: 1979-ben Diana Éva és 1982-ben Roland István. Közös lakásuk az egyenlő arányú közös tulajdonukként nyilvántartott kétszobás, 54 m2-es társasházi öröklakás volt. Ezt a lakást a házastársak 1977-ben vétel útján szerezték. A 370 000 forint vételárból 70 000 forint előtörlesztést kellett befizetni, ebből 26 000 forint a felperes, 11 000 forint az alperes különvagyonából került kiegyenlítésre. A fennmaradó összegre a házastársak az OTP-től havi 910 forint részletfizetési kedvezményt kaptak.

Az említett lakással egy időben vásárolták meg a felek a 21 m2-es fűthető garázst, amely ugyanabban a társasházban önálló ingatlanként van nyilvántartva a felek 1/2-1/2 arányú közös tulajdonaként. Ezenkívül az együttélés alatt különféle lakásberendezési és felszerelési tárgyakat, háztartási és műszaki cikkeket, valamint más ingóságokat - közte egy Skoda 120 L típusú személygépkocsit - szereztek.

A peres felek között a házastársi életközösség 1986 októberében megszakadt, amikor az alperes a gyermekekkel együtt édesanyjához költözött, majd élettársi kapcsolatot létesített. A városi bíróság a felek házasságát felbontotta, gyermekeiket a jelen per alperesénél helyezte el, közös lakásuk használatát pedig akként osztotta meg, hogy a nagyszobát a felperes kizárólagos használatába adta a többi helyiség közös használata mellett.

A házasság felbontását követően 1988-ban a felperes újabb házasságot kötött, amelyből leánygyermeke is született. Azóta a házastársa tulajdonában levő lakásban lakik, de a perbeli lakás kisszobáját lezárva tartja, és ott ingóságait tárolja. Az alperes a gyermekekkel 1989 augusztusában visszaköltözött a perbeli lakásba.

A felperes a módosított keresetében a házastársi közös vagyon megosztását ennek keretében a közös ingatlanokon fennálló alperesi tulajdoni illetőségének a felperes tulajdonába adását és a közös ingóságoknak a birtokhelyzet szerinti elosztását kérte.

Az alperes az ellenkérelmében a lakás tulajdonjogának megszerzésére maga is igényt tartott. Nem ellenezte az ingóságok megosztását és azt sem, hogy a garázs a felperes tulajdonába kerüljön. Viszontkeresetet terjesztett elő, melyben kérte, hogy a bíróság őt jogosítsa fel a lakás kizárólagos használatára, és kötelezze a felperest 1987. január 1-jétől havi 1000 forint garázshasználati díj megfizetésére.

A városi bíróság - az 5. sorszámú végzésével kijavított - ítéletével a perbeli lakás kizárólagos használatára az alperest jogosította fel, és kötelezte a felperest, hogy a kisszobát 15 napon belül adja az alperes birtokába. Egyúttal a lakáson fennálló közös tulajdon megszüntetésére irányuló kereseti és viszontkereseti kérelmet elutasította. A garázs vonatkozásában az alperes 1/2 tulajdoni hányadát - 86 250 forint megváltási ár ellenében a felperes tulajdonába adta. A közös vagyonhoz tartozó ingóságokat akként osztotta meg, hogy 72 690 forint értékű vagyontárgyat - közte a személygépkocsit - az alperes, 46 810 forint értékű ingóságot a felperes kizárólagos tulajdonába adott, és a felperest 93 630 forint értékkiegyenlítés megfizetésére kötelezte. Kötelezte a felperest, hogy egyes, a gyermekek tulajdonát képező ingóságokat adjon ki az alperesnek, és 1986. december 1-jétől mind a lakás, mind a garázs használatáért fizessen többlethasználati díjat az alperesnek. Az ítélet indokolása szerint súlyosan sértené az alperes és a bent lakó gyermekek érdekeit, ha a felperes lakottan váltana magához a perbeli lakást. A bent lakó alperes viszont a megváltáshoz szükséges készpénzzel nem rendelkezik. Ezért a bíróság a közös tulajdon megszüntetésére nem látott lehetőséget, a lakás kizárólagos használatát viszont az alperesnek és a gyermekeknek biztosította. Ugyanakkor a garázst a megfelelő teljesítőképességgel rendelkező, birtokban levő felperes tulajdonában adta. Az ítélet ellen mindkét fél fellebbezett. Az alperes a módosított fellebbezésében kérte, hogy a bíróság mindkét ingatlant adja az ő tulajdonába, és számolja el a javára az általa teljes egészében kiegyenlített OTP-tartozást. Teljesítőképességét 390 000 forint értékű kötvény bemutatásával igazolta.

A felperes fellebbezése az ingóságok eltérő megosztására, a használati díj összegének leszállítására, valamint lakáshasználati jog ellenértékének a megítélésére irányult. Nem vitatta, hogy az alperes egy összegben kifizette a hátralékos OTP-kölcsöntartozást, de - álláspontja szerint - az alperes javára ennek folytán csak a tényleges befizetésnek és nem a teljes tartozásnak a felperesre eső része számolható el.

A megyei bíróság - a részbizonyítás lefolytatását követően hozott ítéletével a városi bíróság ítéletét részben megváltoztatta: a felperesnek a lakáson fennálló 1/2 tulajdoni hányadát 390 000 forint - 30 napon belül egy összegben fizetendő - megváltási ár ellenében az alperes tulajdonába adta, és ugyancsak az alperesnek adta a garázst is azzal, hogy annak a 86 000 forintos megváltási ára beszámítása folytán kiegyenlítést nyert. Kötelezte a felperest, hogy a lakást 30 napon belül ürítse ki, és adja az alperes birtokába. A megyei bíróság az ingóságok megosztását is módosította, melynek következtében az alperes tulajdonába - a személygépkocsival együtt - 170 670 forint, a felperesébe 37 410 forint értékű vagyontárgy került. Részben megváltoztatta a lakáshasználati díjra vonatkozó rendelkezéseket és - az első fokú ítélet több rendelkezését mellőzve - az alperest 53 245 forint ingó értékkülönbözet megfizetésére kötelezte. A másodfokú bíróság a perbeli lakás értékét - a fellebbezési tárgyaláson kiegészített szakértői vélemény alapján - 1 000 000 forintban határozta meg, amelyet a gyermekekre tekintettel 25%-kal csökkentett. A fennmaradó 750 000 forintból 30 000 forintot vont le a lakás megszerzésénél a felperes javára mutatkozó különvagyon-különbözet értéknövelt összege címén, és az így kiszámított 720 000 forint közös vagyoni érték 1/2-ét (360 000 forintot) a felperesi különvagyon-különbözettel növelve állapította meg a 390 000 forint megváltási árat, amelynek ellenében a lakásingatlant a teljesítőképességet igazoló bent lakó alperes tulajdonába adta. Emiatt célszerűnek tartotta, hogy a lakás közelében levő garázs is az alperes tulajdonába kerüljön. Ennek fejében azonban az alperest megváltási ár megfizetésére nem kötelezte, mert számítása szerint az életközösség megszakadásakor 211 757 forint OTP-tartozás ráeső 1/2 részéből (106 000 forint) a felperes az eltelt időben csupán 28 210 forintot fizetett meg, 77 800 forintot tehát "az alperes egyenlített ki helyette". A felperes tartozik még a közös költségek 1/2 része címén 7650 forinttal, összes tartozása tehát 85 450 forint az alperessel szemben, amelyet a 86 000 forint megváltási árba beszámítva a felek követelései kölcsönösen megszűntnek tekinthetők.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!