Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2005.1193 A rágalmazás esetén a jelentős érdeksérelem okozása, mint minősítő körülmény csak akkor állapítható meg, ha a sértettet a becsület csorbítása alkalmas tényállítás okozatos következményeként egyértelműen kimutatható személyes vagy vagyoni jellegű hátrány éri [Btk. 179. § (2) bek. c) pont].

Az elsőfokú bíróság ítéletével az I. és a II. r. terheltek bűnösségét társtettesként, nagy nyilvánosság előtt, jelentős érdeksérelmet okozva elkövetett rágalmazás vétségében állapította meg, s ezért az I. r. terheltet 10 hónapi fogházbüntetésre, a II. r. terheltet pedig 2 évi próbaidőre felfüggesztett 8 hónapi fogházbüntetésre ítélte, valamint kötelezte a terhelteket a bűnügyi költségek viselésére.

A másodfokon kijelölés folytán eljárt megyei bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét mindkét terhelt tekintetében felülbírálta, s azt az I. r. terheltet érintően annyiban változtatta meg, hogy a szabadságvesztés végrehajtását 2 évi próbaidőre felfüggesztette; egyebekben viszont helybenhagyta az ítéletet.

A jogerős ítéletben megállapított tényállás lényege a következő:

Az I. r. terhelt 2001. novemberében a hetilap főszerkesztője, míg a II. r. terhelt e lap újságírója volt.

A hetilap 2001. november 15-i számában a 34-36. oldalon "Egy kihallgatás jegyzőkönyve - Foszló mítoszok" címmel cikk jelent meg a II. r. terhelt tollából. A cikk szó szerint idézte a magánvádlónak a BM Politikai Nyomozó Főosztálya előtt folyamatban volt ügyben 1957. június 25. napján tett vallomását, bár annak dátumát a cikk tévesen 1957. július 4-ében jelölte meg.

A II. r. terhelt a jegyzőkönyvhöz kommentárt fűzött, amelyben egyebek közt a magánvádlóra vonatkozóan azt írta, hogy: "A tanúvallomás magáért beszél. Mindenkit feladott. A szóban forgó ügyben érintett társait nem kis részben - e vallomásnak köszönhetően - felakasztották.".

Ugyanezen lapszám 5. oldalán az I. r. terheltnek "Bűnök és büntetések" címmel jelent meg cikke a 2001. november 4-i megemlékezésen történtek, így a magánvádló kifütyülése kapcsán. Ebben a cikkben az I. r. terhet azt írta, hogy "...a társaira valló (magánvádló) még nem azt kapta a füttyel, amit megérdemelt, csak annak töredékét".

A II. r. terhelt cikkének megírására úgy került sor, hogy a II. r. terhelt megmutatta a jegyzőkönyvet az I. r. terheltnek, aki döntött a közlésről, s megállapodtak abban is, hogy a jegyzőkönyvhöz a II. r. terhelt bevezető szöveget ír. Ennek megtörténtét követően az I. r. terhelt megnézte a kéziratot, majd közösen elhatározták, hogy a II. r. terhelt kommentárjával együtt megjelentetik a cikket.

Az írás megjelentetését követően az interneten több elítélő hozzászólás érintette a magánvádlót. Emellett Sz. T. - könyvének 13. oldalán - a fenti cikkre utalva azt írta a magánvádlóról, hogy "tanúvallomása révén egyrészt megmentette saját életét, másrészt hozzájárult több társa halálra ítéléséhez, és akkor őkelme álszent módon csodálkozik, hogy kifütyülik...".

A magánvádló a terheltekkel szemben 2001. november 28-án terjesztette elő a magánindítványát.

Az eljárt bíróságok a tényállásban írt cselekmény jogi értékelése kapcsán arra az álláspontra helyezkedtek, hogy a két cikk idézett állításai nem vélemény-nyilvánítások, hanem tényállítások, amelyek valóságát a terheltek nem bizonyították. Amennyiben a szakma szabályai szerint körültekintéssel jártak volna el, felismerték volna tényállításaik valótlanságát.

Az ítéleti álláspont szerint a terheltek a becsület csorbítására irányuló egyenes szándékkal cselekedtek, cselekményük rágalmazásként értékelendő, amely a sajtóban közlés útján, tehát nagy nyilvánosság előtt valósult meg, és - figyelembe véve az annak kapcsán az interneten megjelenő elítélő írásokat, valamint Sz. T. könyvében fellelhető utalást - a magánvádlónak jelentős érdeksérelmet is okozott.

A jogerős ítélet ellen - védőik útján - az I. és a II. r. terhelt terjesztett elő felülvizsgálati indítványt a Be. 405. §-a (1) bekezdés a) pontjában írt okból, azaz a bűnösség anyagi jogszabály megsértésével történt megállapítása miatt: továbbá a II. r. terhelt a Be. 405. §-ának (1) bekezdés b) pontjában írt felülvizsgálati okra - anyagi jogszabályt sértő jogi minősítésére - is hivatkozott.

A felülvizsgálati indítványban kifejtett álláspont szerint a vonatkozó újságcikkekben a terheltek becsület csorbítására alkalmas tényt nem állítottak, részükről csupán értékítéletet kifejező véleményközlés történt, s ez - az alkotmányos elvek folytán - nem büntethető.

Az I. r. terhelt védője kifogás tárgyává tette azt is, hogy a büntetőeljárás során a valóság-bizonyítás szabályait nem tartották be, a beszerzett bizonyítékokat tévesen értékelték. Helyes mérlegelés esetén ugyanis nem juthattak volna olyan következtetésre, hogy valótlanságok jelentek meg a cikkekben. Az I. r. terheltnek újságíróként kialakulhatott olyan véleménye, miszerint a magánvádló akkori vallomása befolyásolhatta a társaival szemben hozott ítéletet.

A II. r. terhelt álláspontja szerint az újságcikkben csak a magánvádló nyomozati vallomását csorbítatlanul ismertető rész tartalmaz tényállítást, erre vonatkozóan viszont valóság-bizonyítás nem történt. Az ehhez fűzött kommentár az újságírók véleménye ezért büntetőjogi következmény nélküli értékítélet.

A felülvizsgálati indítványok kifogásolták azt is, hogy az eljárt bíróságok figyelmen kívül hagyták az Alkotmánybíróság 34/2004. számú, valamint 36/1994. számú határozataiban foglaltakat, s ennek következtében a bűnösség megállapításával az alkotmányos büntetőjog követelményei sérültek. Dogmatikai képtelenségnek tartották továbbá, hogy az ítélet egyfelől egyenes szándékkal történt elkövetést ró a terhükre, másfelől viszont arra utal, hogy gondatlanságból történt rágalmazó tényállítás.

A II. r. terhelt ezen túl a cselekmény jogi minősítését a jelentős érdeksérelem okozása tekintetében is támadta, álláspontja szerint az interneten közzétett elítélő írások és a tényállásban említett könyvben történő utalás ezt a minősítést nem alapozza meg.

A legfőbb ügyész az átiratában, valamint képviselője a nyilvános ülésen a felülvizsgálati indítványokat részben a törvényben kizártnak, a bűnösséget megállapító rendelkezés valamint a jogi minősítés támadása körében pedig alaptalannak tartotta, és ezért a jogerős ügydöntő határozat hatályában fenntartását indítványozta. A magánvádló (és jogi képviselője) a nyilvános ülésen a legfőbb ügyész álláspontjához csatlakozott.

A Be. 405. §-ának (1) bekezdése és 406. §-a kimerítően sorolja fel azokat az okokat, amelyek a jogerős ügydöntő határozat felülvizsgálatát lehetővé teszik. Eszerint [Be. 405. § (1) bekezdés c) pont] kizárólag a Be. 373. §-a (1) bekezdésének II-IV. pontjában felsorolt ún. feltétlen eljárási szabálysértések miatt van helye felülvizsgálatnak, az egyéb eljárási szabálysértések közül pedig csak a súlyosítás tilalmának a megsértése lehet felülvizsgálati ok [Be. 405. § (1) bekezdés d) pont].

Mindezek folytán az I. r. terhelt felülvizsgálati indítványának az a hivatkozása, miszerint az eljárt bíróságok a valóság bizonyítására vonatkozó eljárási szabályokat megsértették, a bizonyítékokat tévesen értékelték, ezáltal tévesen jutottak arra az álláspontra, hogy a cikkben állítottak valósága nem bizonyosodott be, nem lehet alapja a felülvizsgálatnak, függetlenül attól, hogy ez a hivatkozás egyébként helyes vagy helytelen. A bizonyítási eljárás körében elkövetett esetleges eljárási szabálysértések ugyanis nem szerepelnek a feltétlen eljárási szabálysértések törvényi felsorolásában. Ennyiben tehát a jogerős ügydöntő határozat felülvizsgálata a törvényben kizárt [Be. 417. § (1) bek.].

A felülvizsgálati eljárásban a Be. 420. § (1) bekezdésében írt rendelkezésnél fogva a jogerős ügydöntő határozatban megállapított tényállás az irányadó. Kizárólag az ítéletben rögzített tények alapulvételével lehet állást foglalni a bűnösségre vont jogi következtetés, valamint a jogi minősítés törvényességéről. Mindennek következtében nyilvánvalóan érinthetetlen a felülvizsgálati eljárásban a jogerős ítéleteknek az a megállapítása is, miszerint nem bizonyosodott be azon állítás valósága, hogy a magánvádló "mindenkit feladott" továbbá az sem bizonyított, hogy a cikkben ismertetett nyomozati vallomás és a cikkben név szerint említett személyek halálra ítélése között okozati kapcsolat volt.

Az irányadó tényállást tekintetbe véve a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati indítványokat a bűnösség megállapítását támadó részükben alaptalannak, a jogi minősítés támadása és ez okból a büntetés mértékének a támadása tekintetében viszont alaposnak tartotta az alábbiak szerint:

Alapvetően téves az indítványokban kifejtett az az álláspont, miszerint a terheltek részéről a csorbítatlan szöveghűséggel közzétett kihallgatási jegyzőkönyv kommentálásával nem tényállítás, hanem értékítéletet kifejező vélemény-nyilvánítás történt.

A legfőbb ügyész átirata helyesen mutatott rá arra, hogy minden múltbeli cselekedet, magatartás, esemény vagy történés a büntetőjogban tény; az ilyen értelemben felfogott tények közlése pedig tényállítás, függetlenül attól, hogy a közölt tények ismeretének mi a forrása, a közlés személyes tudomáson vagy meggyőződésen alapul-e.

Ekként pedig a cikkben az a szövegrész, miszerint a magánvádló "mindenkit feladott", továbbá az, hogy a cikkben nevükön említett személyeket "nem kis részben e vallomásnak köszönhetően felakasztották" egyértelműen tényállítások. Nem fogadható el tehát a II. r. terhelt védőjének az álláspontja, miszerint csak a nyomozati vallomás közreadása tekinthető tényállításnak, minden egyéb ezzel összefüggő közlés vélemény-nyilvánítás.

Mindezek miatt a II. r. terhelt és a közléssel egyetértő, az iránt intézkedő I. r. terhelt felelőssége a rágalmazásért nem zárható ki azon az alapon, hogy pusztán értékítéletet kifejező véleményközlés történt, ami alkotmányosan nem büntethető.

Egyetértett viszont a Legfelsőbb Bíróság az I. r. terhelt védőjének felvetésével abban, hogy az általa írt és közreadott cikkben "a társaira valló M. nem azt kapta a füttyel, amit megérdemel, csak annak a töredékét" mondat véleményközlés, s ehhez büntetőjogi felelősség nem társulhat. Ennek a mondatnak az érdemi tartalma ugyanis valóban az újságíró véleményét juttatja kifejezésre. Az ebben az értékítéletben megbújó tény-elem, a "társaira valló" szövegrész ugyanis pusztán azt az értéktartalmat jeleníti meg, hogy a magánvádló ezért érdemel többet, mint kifütyülést. A külsőleg tényállítás képét öltő szövegrészlet tehát a véleményalkotás és véleményközlés keretei között marad.

Egyébként is, ha a "társaira valló" szövegrészlet a szövegösszefüggésből kiragadva tényállításnak lenne felfogható, ennek a becsület csorbítására alkalmassága kétséges, de ebben a tekintetben valótlan tényközlésről sem lehetne beszélni.

A támadott ítéleteknek az iménti tévedése azonban a bűnösség megállapításának helyességét nem érinti.

Az eljárt bíróságok az alkotmányos büntetőjog követelményeit sem sértették a bűnösség megállapításával. Az indítványok idevonatkozóan félrevezető okfejtést tartalmaznak.

Az Alkotmánybíróság 34/2004. (IX. 28.) AB határozata - amelynek a figyelmen kívül hagyását mindkét indítvány elsődlegesen kifogásolta - a képviselői felelősségmentesség alkotmányos követelményeit foglalja össze. Ebben a viszonylatban az aktív fél (tehát, aki a vélemény-nyilvánítás jogát gyakorolja, vagy tényt közöl) az országgyűlési képviselő, vagy más közszereplő politikus. Az elbírált ügyben a tényt közlő terheltek nem közszereplő politikusok. Az alkotmányos követelmények megítélése szempontjából tehát nem ennek - egyébként a jogerős ítélet hozatal időpontjában még ki sem hirdetett - alkotmánybírósági döntésnek lehet jelentősége.

Az elbírált ügyben a magánvádló, mint közszereplő politikus és országgyűlési képviselő passzív fél (akire a tényállítás vonatkozik, vagy akit a vélemény érint). Ebben a viszonylatban az alkotmányos büntetőjog követelményeit a 36/1994. (VI. 24.) AB határozat fogalmazza meg, amelynek szempontjait egyébként az eljárt bíróságok a büntetőjogi felelősséget vizsgálva messzemenően figyelembe vették.

Ebben a határozatban az a követelmény fogalmazódik meg, hogy a közhatalom gyakorlói, a közszereplő politikusok, az őket ért bírálattal kapcsolatban fokozott tűrésre kötelesek. Ezért velük kapcsolatban a vélemény-nyilvánítás szabadsága csak abban az esetben nem terjed ki a becsület csorbítására alkalmas valótlan tények közlésére, - a tényközlés tehát büntetőjogilag csak akkor torolható meg - ha a tényközlés tudatosan hamis, vagy, ha a közlő személytől a foglalkozásának vagy hivatásának a szabályai szerint elvárható lett volna a közölt tény valóságának a vizsgálata, de ezzel kapcsolatban a tőle elvárható gondosságot elmulasztotta.

Az elbírált ügyben éppen ez utóbbiról van szó. A terheltektől az újságírói hivatás írott és íratlan szabályai szerint elvárható volt az, hogy a közlés előtt a tényállításaik valóságát az iratok beható tanulmányozásával, szakértő igénybevételével, a magánvádló megkérdezésével, vagy arra alkalmas más módon érdemben vizsgálják meg.

Egyébként nincs ellentmondásban a támadott ítéleteknek a cselekmény szándékosságára vonatkozó része, valamint a valótlan tényközléssel összefüggő gondatlanság megállapítása.

A rágalmazás Btk. 179. §-ában meghatározott tényállása akár valós, akár valótlan tényközléssel is elkövethető. A törvényi vélelem a tényállítás valótlansága mellett szól, ehhez képest a tényállítás valóságának elkövető által való bizonyítása, tehát az eredményes valóság-bizonyítás jelent büntethetőségi akadályt.

A rágalmazás bűncselekménye szándékos bűncselekmény, az elkövető szándékosságához azonban csak annyi szükséges, hogy a tudata átfogja, becsületcsorbítására alkalmas tényt állít, és a becsület sérelmét kívánja vagy abba belenyugodjék. A szándékosságnak tehát nem feltétele, hogy az elkövető tudata átfogja az általa állított tény valóságát, vagy valótlanságát.

A tényállás adatai szerint a becsületsértő tényállításnak minősíthető szövegrészletekkel kapcsolatban a terheltek szándékossága ebben az értelemben vitán felül egyértelmű, meg sem kérdőjelezhető.

Ugyanakkor az eljárt bíróság helyt adva a valóság bizonyításnak, a releváns tényállítások valóságát nem látták bizonyítottnak, ezáltal a valótlansági vélelem ítéleti bizonyossággá vált. Miután pedig a releváns tényállítások közszereplőt érintettek, a gondatlanságnak - az előbb ismertetett alkotmánybírósági határozat szerint - kizárólag abból a szempontból van jelentősége, hogy a terheltek kellő gondosság esetén felismerhették volna a közölt tények valótlanságát. Ennek a gondatlanságnak tehát a rágalmazás bűncselekményének és az azt elkövető terhelteknek a szándékosságához semmi köze nincsen.

A terheltek a tényközlés valóságtartalmát illetően az elvárható gondosságot nem tanúsították, s miután az általuk közölt valótlan tényállítás a becsület csorbítására alkalmas volt, ezt a tudatuk átfogta, s a becsület sérelmét kívánták (legjobb esetben abba belenyugodtak), a valótlan tényállítások miatt tehát a büntetőjogi felelősségük megállapítására törvényesen került sor.

Helytálló a II. r. terhelt indítványa annyiban, hogy a cselekménnyel jelentős érdeksérelem okozása nem történt, ebből az okból a rágalmazás a Btk. 179. § (2) bekezdés c) pontja szerint nem minősül súlyosabban.

Az I. r. terhelt, illetőleg a védője ugyan erre az okra nem hivatkozott, kizárólag a bűnösség megállapítását tette vitássá az indítványában. A Legfelsőbb Bíróság azonban - "a többen benne van a kevesebb" elv alapján értelmezve a Be. 420. § (4) bekezdésében írt rendelkezést - a felülvizsgálatot ebből az okból az I. r. terheltre nézve is lefolytatta.

A jelentős érdeksérelem okozása, mint minősítő körülmény, a törvény megfogalmazásában eredmény, amelyen minden olyan - a rágalmazáson túli - számottevő vagy egyébként nyomós hátrányt jelentő objektív következményt, sérelmet érteni kell, legyen az személyes jellegű vagy vagyoni, ami a sértettet a rágalmazó cselekmény okozatos következményeként éri.

Az irányadó tényállásból azonban nem lehet arra a következtetésre jutni, hogy a rágalmazási cselekmény okozatos következményeként a magánvádlót ebben a felfogásban vett jelentős érdeksérelem érte volna.

Nem jelentős az az érdeksérelem, hogy az interneten a magánvádlóval kapcsolatban a cikk nyomán elítélő vélemények is megjelentek, tekintve, hogy mások védelmébe vették interneten közzé tett írásukban a magánvádlót. Ennél sokkal lényegesebb az, hogy a rágalmazó cselekmény hatására a magánvádló társadalmi, politikai, közéleti elfogadottsága nem rendült meg, sőt meg sem kérdőjeleződött, továbbá személyes vagy vagyoni jellegű hátrányt kimutathatóan nem szenvedett. Efféle hátrányra egyébként a magánvádló maga sem hivatkozott.

A tényállásban írt könyvben található utalás pedig a könyv szerzőjével kapcsolatban vetheti fel a jogi felelősség kérdését ez az utalás önmagában nem fogható fel jelentős érdeksérelemként.

A Be. 405. § (1) bekezdés b) pontja szerint a cselekmény anyagi jogszabály sérelmével történt minősítése abban az esetben lehet a felülvizsgálat oka, ha ebből az okból a terhelttel szemben törvénysértő büntetést szabtak ki, vagy törvénysértő intézkedést alkalmaztak. Az elbírált ügyben ez egyértelmű. A jogerős ügydöntő határozat elemzésével ugyanis megállapítható, hogy az eljárt bíróságok éppen a jelentős érdeksérelem okozását tekintették olyan körülménynek, amely miatt a terheltekkel szemben - rágalmazás bűncselekménye esetében az ítélkezési gyakorlatban merőben szokatlan - felfüggesztett szabadságvesztést szabtak ki.

Megállapítható tehát, az anyagi jogszabálysértő minősítés mindkét terhelt vonatkozásában törvénysértő büntetés kiszabásához vezetett. Erre tekintettel - a vonatkozó ítéleti rendelkezések Be. 425. §-ának (1) bekezdés a) pontjában írtak szerinti hatályon kívül helyezése mellett - a Be. 426. §-ának (1) bekezdésében írt rendelkezés folytán a Legfelsőbb Bíróság a jogi minősítést megváltoztatva maga hozott enyhébb büntetést kiszabó határozatot.

Ennek megfelelően a Legfelsőbb Bíróság a cselekmény jogi minősítéséből a jelentős érdeksérelmet okozva történt elkövetést mellőzte. A büntetés kiszabására vonatkozó rendelkezéseket felülvizsgálva, ezt a kérdést úgy ítélte meg, hogy a nagy nyilvánosság előtt történt elkövetés, mint minősítő körülmény a terheltek büntetlensége ellenére is kizárja velük szemben a büntetőjogi intézkedés, a próbára bocsátás alkalmazását. Ezért a Legfelsőbb Bíróság mindkét terhelttel szemben - a Btk. 87. §-a (2) bekezdésének e) pontját alkalmazva - pénzbüntetés kiszabását látta szükségesnek.

A bűncselekmény tárgyi súlyát kifejező pénzbüntetés napi tételeinek számszerű megállapításánál a Legfelsőbb Bíróság abból indult ki, hogy a terheltek felelősségének a súlya lényegileg egyforma. Figyelembe vette ugyanis azt, hogy az I. r. terhelt esetében a bűnösség köre a támadott ítéletekhez képest szűkült. Tekintettel kellett lenni arra is, hogy mindkét terhelt hosszabb időn keresztül az indítványban támadott jogerős ítélet folytán felfüggesztett szabadságvesztés hatálya alatt állt. Szemben a másodfokú bíróság álláspontjával - egyetértve a II. r. terhelt védőjének az erre vonatkozó felvetésével - a Legfelsőbb Bíróság nem értékelte súlyosító körülményként azt, hogy a terheltek a cselekményt "köztiszteletben álló személy sérelmére" követték el, tekintve, hogy az emberi méltóság, a becsület, a jó hírnév védelme mindenkit egyformán illet meg. A kiszabott pénzbüntetés napi tételenkénti forintösszegének a megállapításánál a Legfelsőbb Bíróság a terheltek eltérő jövedelmi viszonyaira volt tekintettel.

(Legf. Bír. Bfv. III. 1255/2004. sz.)