Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Gfv.30183/2015/1. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 1. §, 2. §] Bírók: Csőke Andrea, Osztovits András, Vezekényi Ursula

A határozat elvi tartalma:

Közhasznú tevékenység végzése is minősülhet piaci magatartásnak, így az adott tényállás mellett érdemben kell vizsgálni, hogy a közhasznú szervezet tisztességtelenül végzi-e gazdasági tevékenységét. 1996. LVII. Tv. 1. § (1), 1996. LVII. Tv. 1. § (2), 1996. LVII. Tv. 2. §, 1996. LVII. Tv. 5. §

Kapcsolódó határozatok:

Debreceni Törvényszék G.40057/2012/118., Debreceni Ítélőtábla Gf.30106/2015/7., *Kúria Gfv.30183/2015/1.*, 3240/2017. (X. 10.) AB végzés

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Gfv.VII.30.183/2015/10.

A Kúria mint felülvizsgálati bíróság a Nagy és Trócsányi Ügyvédi Iroda ügyintéző: dr. Bogdán Tibor ügyvéd által képviselt felperesnek az Ohlendorf Ügyvédi Iroda ügyintéző: Ohlendorf Nóra ügyvéd által képviselt I. r., a Dr. Lampé Ügyvédi Iroda ügyintéző: dr. Lampé Zoltán ügyvéd által képviselt II. r. a Dr. Kovács Ügyvédi Iroda ügyintéző: dr. Kovács Gyula ügyvéd által képviselt III. r., és a Dr. Kujbus Ügyvédi Iroda ügyintéző: dr. Kujbus Mária ügyvéd által képviselt IV. r. alperes ellen kártérítés megfizetése iránt a Debreceni Törvényszéken 1.G.40.057/2012. számon indult és a Debreceni Ítélőtábla Gf.II.30.106/2015/7. számú jogerős ítéletével befejezett perében a jogerős ítélet ellen a felperes részéről előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson - meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az I.r. alperesnek 635.000 (hatszázharmincötezer) Ft, a II.r. alperesnek 508.000 (ötszáznyolcezer) Ft, a III.r. alperesnek 311.150 (háromszáztizenegyezer-egyszázötven) Ft, a IV.r. alperesnek 323.850 (háromszázhuszonháromezer-nyolcszázötven) Ft felülvizsgálati eljárási költséget, valamint az államnak felhívásra 3.500.000 (hárommillió-ötszázezer) Ft felülvizsgálati eljárási illetéket.

Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felülvizsgálati kérelem elbírálása szempontjából lényeges tényállás szerint a felperes főtevékenysége hortobágyi fehér lúd és pekingi kacsa tenyésztés.

Az I. r. alperes Ausztriában bejegyzett alapítvány, a V Csoport tagja.

A II. r. alperes 2011 szeptembere és 2013 márciusa között az I. r. alperessel megbízási jogviszonyban állt.

A III. r. és a IV. r. alperesek német és osztrák piacon értékesítő baromfitenyésztő és feldolgozó cégek.

Az I. r. alperes 2009-ben média kampányt indított élő állatok tollának eltávolítása (a továbbiakban: tollazás, tolltépés, tollszedés) ellen, a fogyasztók, a kereskedők és a termelők meggyőzése érdekében. 2009. szeptember 10-én a III. r., 2010. június 21-én a IV. r. alperes megállapodott az I. r. alperessel a tollazás megszüntetéséről, és ennek az I. r. alperes általi ellenőrzési lehetőségéről.

2011 nyarán a felperes termékeit nem tudta értékesíteni, mivel a vágóhidak csak tépetlen törzsállományból származó árut voltak hajlandók megvásárolni. 2011. december 28-án - az I. r. alperes képviselőivel történt 2011. december 14-ei találkozást követően - a felperes vezérigazgatója írásbeli nyilatkozatban vállalta, hogy a cége tulajdonában levő teljes libamennyiségre vonatkozóan az élve tépést azonnali hatállyal befejezi. Nyilatkozott egyúttal arról is, hogy az I. r. alperes kollégái a telepeit bármikor bejelentés nélkül ellenőrizhetik. 2011. december 30-án az I. r. alperes e-mailban tájékoztatta a felperest, hogy nincs kifogása azzal kapcsolatban, hogy a felperes a III. r. alperesnek árut szállítson, mivel a felperes hitelt érdemlően kötelezte magát az élve szedés azonnali leállítására. 2012. február 1-jén az I. r. alperes arról állított ki nyilatkozatot, hogy nem látja akadályát a felperes tulajdonában lévő libák tojásai, illetve kislibái eladásának olyan cégek részére, amelyek szintén kizárják a végtermék, illetve a tenyészlibák tollazását.

2012. január 6-án a felperes és a III. r. alperes lúd keltető tojás adás vételi szerződést kötött, amelyben a felperes vállalta a tollazás tilalmának a betartását. 2013. január 24-én a felperes és a IV. r. alperes kötött értékesítési szerződést, melyben a felperes vállalta, hogy a napos liba 2012-től nem tollazott állományból származik.

A felperes keresetében az I. r. és a II. r. alpereseket 54.042.500 Ft és járulékai egyetemleges megfizetésre kérte kötelezni, amely összegből 26.541.000 Ft erejéig a III. r. alperessel, 27.501.500 Ft erejéig a IV. r. alperessel egyetemleges marasztalásukat kérte. Hivatkozott arra, hogy az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény (Ávtv.) és a 32/1999.(III.31.) FVM rendelet a tollazást engedi. A Csoport 1999-ben indított kampányában felkereste, megfenyegette a termelőket és a vágóhidakat. Az I. r. alperes megtiltotta az üzleti partnereinek, hogy a felperestől vásároljanak. A szerződésekbe kényszerítés, fenyegetés miatt került a tollazást tiltó klauzula, így a felperes nem tudott élni a toll értékesítésére kapott ajánlatokkal. Magatartásuk ezért jogellenes, az I. r. alperes által vezetett pozitív, illetve fekete lista sérti a jóhírnevét, a Ptk. 4. § (1) bekezdésébe, az 5. §-ába, a 200. §-ába, a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 2. §-ába, 5. §-ába, az I. r. alperes alapító okiratába ütközik, egyben a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése alapján is kárfelelősséggel tartoznak.

A III. r. és a IV. r. alperes az I. r. alperes magatartásával ok-okozati összefüggésben, azzal a feltétellel vásárolta csak meg a termékeit, ha felhagy a tollazással. Magatartásuk jogellenes a Tpvt. 2. §-ába, a Ptk. 318. §-ába ütközik, így szintén fennáll kártérítési felelősséggük.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Megítélése szerint az I. r. alperes kampánya nem tekinthető a Ptk. 210. §-ában írt fenyegetésnek. A felperes a megváltozott gazdasági körülményekhez, a piachoz, a fogyasztói igényekhez alkalmazkodott, amikor vállalta a tollazás beszüntetését. Az elsőfokú bíróság szerint a Tpvt. hatálya az I. r. alperesre nem terjed ki, mivel nem tanúsított piaci magatartást és így a Tpvt. szerint kártérítési felelősség sem terheli. A Ptk. 200. §-ára történő hivatkozás kapcsán a kereset alapjául megjelölt tényeket a felperes nem bizonyította, a Ptk. 78. §-ára alapozott igényre nézve tényelőadást nem tett. Az I. r. alperes felelőssége hiányában a megbízott II. r. alperes sem tartozik kárfelelősséggel.

Az elsőfokú bíróság nem találta megalapozottnak a III. r. és IV. r. alperesekkel szemben a Ptk. 318. §-ára alapított keresetet sem, mivel a szerződés sérelmezett feltételét, a tollazás tilalmát nem minősítette a szerződéssel ellentétes magatartásnak. Az értékesítési piac igényeihez igazodó magatartás nem ütközik az üzleti tisztesség követelményébe sem. A gazdasági erőfölénnyel kapcsolatos ügyek elbírálása pedig a Tpvt. 21. §-a és 86. §-a értelmében a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) hatáskörébe tartozik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!