Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pkf.26833/2009/8. számú határozata a Magyar Szabadalmi Hivatal formatervezési mintaoltaom ügyben hozott határozatának megváltoztatása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 164. §, 235. §, 253. §, 259. §, 2001. évi XLVIII. törvény (Fmtv.) 2. §, 4. §] Bírók: Békefiné dr. Mózsik Tímea, Lesenyei Terézia, Pullai Ágnes

Fővárosi Ítélőtábla

8.Pkf.26.833/2009/8.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Darabos Csaba jogtanácsos (....) által képviselt felperes neve (....) kérelmezőnek, a Bárándy és Társai Ügyvédi Iroda (...., ügyintéző: ifj. dr. Gábor László ügyvéd) által képviselt alperes neve (....) ellenérdekű fél ellen a Magyar Szabadalmi Hivatal formatervezési mintaoltalom megsemmisítési kérelmet elutasító határozatának megváltoztatása iránt indított ügyében a Fővárosi Bíróság 2009. szeptember 14. napján kelt, 3.Pk.22.507/2009/4. számú végzése ellen a kérelmező 5. szám alatt előterjesztett fellebbezése folytán meghozta az alábbi

v é g z é s t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyja.

Kötelezi a kérelmezőt, hogy az ellenérdekű félnek 15 napon belül fizessen meg 12.500 (Tizenkétezer-ötszáz) forint másodfokú eljárási költséget.

A végzés ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság végzésével elutasította a kérelmezőnek a Magyar Szabadalmi Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) formatervezési mintaoltalom megsemmisítési kérelmet elutasító .... számú határozatának a megváltoztatása iránt előterjesztett kérelmét.

A végzés tényállásában megállapította, hogy az ellenérdekű fél jogutódlás folytán jogosultja a ...4-i elsőbbségű, ...lajstromszámú, "Hagyományőrző, kandeláberre szerelhető, formatervezett, domborított, pajzs alakú reklámtest" megnevezésű formatervezési mintának. A minta két egyforma, domború, opálszínű, föntről négyzettel induló, alul ívelt oldalú háromszögben végződő, keretbe foglalt lemezből álló üreges test, aminek a keretvastagsága oldalnézetben a test teljes vastagságának körülbelül a harmada, a keretek felül nagyjából kör, alul ellipszis alakú nyílásban végződnek. A test szélessége a magasságának 65 %-a. A kérelmező a mintaoltalom megsemmisítését kérte arra hivatkozva, hogy a minta nem felel meg az újdonság kritériumának, illetve nincs egyéni jellege. A Hivatal sem az újdonság, sem az egyéni jelleg hiányát nem találta megállapíthatónak és a megsemmisítési kérelmet elutasította.

Az elsőfokú bíróság a Hivatal döntésével egyetértve a formatervezési minták oltalmáról szóló 2001. évi XLVIII. törvény (Fmt.) 2. és 3. §-ai, valamint a 4. § (3) bekezdésének b) pontja szerint a megsemmisítési kérelmet nem találta alaposnak.

A felek egyező előadása alapján megállapította, hogy az ellentartott, pajzs alakú reklámtestek nyilvánosságra jutása nem volt független az ellenérdekű féltől, az eszközöket ő tervezte, kivitelezte, adta el a kérelmezőnek. Hangsúlyozta, miszerint a kérelmezőnek az úgynevezett kegyelmi periódus miatt, a minta ...4-i bejelentését megelőző egy évnél korábbi nyilvánosságra jutását kellett igazolnia, ennek a kötelezettségnek azonban nem sikerült eleget tennie.

Indokolása szerint a kérelmező egykori műszaki igazgatójának nyilatkozatával meggyőzően alátámasztásra került, hogy a bejelentett minta hosszú fejlesztési munka eredménye. A kérelmező részéről csatolt 2000. december 19-i, egy darabról szóló számla azt tartalmazza, hogy csak "minta" gyártása történt és a rajta szereplő reklámtábla mérete is eltér a támadott mintáétól, mivel a szélesség és a magasság aránya 71,4 %. A 2002. december 18-i és 2003. április 3-i számlák pedig beleesnek a kegyelmi periódusba.

Kifejtette, hogy noha az írásbeli ismertetés is lehet újdonságrontó, de erre a kérelmező által csatolt iratok nem alkalmasak, mivel bennük a "pajzs alakú, domborított" test megfogalmazásból nem ismerhető meg kellő mértékben az ellentartott minta. Rámutatott, miszerint az újdonságrontás egyetlen képi ábrázolása a M... Á... 2001. évi kiadványában az...-t hirdető pajzs reklámtábla, de a tábla csupán elölről látható, így nem ismerhető meg az eszköz hátoldalának kialakítása és oldalnézete, továbbá a közölt méretadatok a támadott mintánál zömökebb formára utalnak. Ezen túlmenően azt sem találta bizonyítottnak, hogy az ellentartott eszköz hátoldala tükörképe az első oldalának, mint ahogy ez a minta esetében a 2-4. ábrákból kitűnik, az oldalnézetre pedig még előadás sincs.

Mindezek mérlegelése alapján az elsőfokú bíróság arra a meggyőződésre jutott, hogy történt pajzs alakú reklámtábla gyártása és kihelyezése 2002. március 4-e előtt, azonban nem volt egyetlen olyan írásbeli vagy képi bizonyíték sem, amelyből az újdonságrontónak állított eszköz a Fmt. 2. és 3. §-aiban megkívánt pontossággal, azaz a lényeges részekre kiterjedően, egyszersmind a tájékozott használó számára szükséges részletességgel megismerhető lett volna. Így a megsemmisíteni kért minta újdonságának és egyéni jellegének hiánya a bizonyítás sikertelensége miatt nem volt megállapítható, ezért az elsőfokú bíróság nem talált alapot a hivatali határozat megváltoztatására és a kérelmet elutasította.

A döntéssel szemben a kérelmező élt fellebbezéssel, amiben az elsőfokú végzés megváltoztatásával a mintaoltalom megsemmisítését kérte.

Sérelmezte, hogy az elsőfokú bíróság olyan tényeket vitatott, amit az ellenérdekű fél nem kifogásolt, így a felek között nem volt vitás, hogy az eszközök elől és hátul azonosan néztek ki. Álláspontja szerint ez egyébként megállapítható a csatolt számlákon lévő pajzsbetétek darabszámából is. Rámutatott, hogy az ellenérdekű fél azt sem vitatta, hogy a pajzs felül csapott.

Értelmezése szerint a Hivatal előtt tett írásbeli nyilatkozatával az ellenérdekű fél elismerte, hogy a sikertelen, a M... által tervezett mintadarabok elkészülte után kialakult az eszköz formája, amit J... L..., a kérelmező egykori műszaki igazgatója is igazolt, tehát nem készült több érdemileg eltérő változat. Érvelése szerint a becsatolt számlák alapján azonban egyértelmű, hogy ennek időpontja nem 2002-re, hanem 2000-re tehető. Megítélése szerint az ellenérdekű fél ezen nyilatkozata egyúttal azt is egyértelművé teszi, hogy a csatolt 2000. december 19. utáni számlák már a mintaoltalommal azonos, illetve lényegesen nem eltérő eszközökről szólnak. Kifejtette, hogy az elsőfokú bíróság által a tábla méretében megállapított 5-6 %-os eltérés minimális különösen arra tekintettel, hogy a reklámhordozó a földtől 4-5 méteres magasságban került kihelyezésre, így az a tájékozott fogyasztóban nem kelthetett eltérő összbenyomást.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!