Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

958/H/1993. AB határozat

Szeged Megyei Jogú Város Közgyűlésének a járművek közterületről történő elszállításáról szóló 20/1991. (VII. 8.) Kgy. rendelet 1. §-a törvényellenességének vizsgálatáról

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendeleti előírás felülvizsgálatára és megsemmisítésére irányuló kezdeményezés alapján meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság a Szeged Megyei Jogú Város Közgyűlésének a járművek közterületről történő elszállításáról szóló 20/1991. (VII. 8.) Kgy. rendelet 1. §-a törvényellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványt elutasítja.

INDOKOLÁS

I.

A köztársasági megbízott - mivel a törvényességi ellenőrzés keretében kiadott felhívásával a szegedi önkormányzat nem értett egyet - Szeged Megyei Jogú Város Közgyűlésének a járművek közterületről történő elszállításáról szóló 20/1991. (VII. 8.) Kgy. rendelet (továbbiakban Kr) 1. §-a törvényellenességének megállapítását és megsemmisítését kezdeményezte. Álláspontja szerint a kifogásolt előírás ellentétes a KRESZ 59. §-ával, mivel az abban foglaltaknál szigorúbban állapította meg a járművek közterületről történő elszállításának feltételeit. Arra hivatkozott, hogy az önkormányzat "törvényi felhatalmazás nélkül csak a jogilag rendezetlen helyi társadalmi viszonyokat szabályozhatja önkormányzati rendelettel".

II.

Az Alkotmánybíróság e határozata kialakításakor az Alkotmány, a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.), a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény (a továbbiakban: Ktv.), valamint a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (a továbbiakban: KRESZ) előírásaiban foglaltakat vette alapul.

Az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdése szerint "a helyi képviselő-testület a feladatkörében rendeletet alkothat, amely nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal". Az Ötv. 16. § (1) bekezdése pedig úgy rendelkezik, hogy "a képviselőtestület a törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonyok rendezésére, továbbá törvény felhatalmazása alapján, annak végrehajtására önkormányzati rendeletet alkot".

A közúti közlekedés rendjének szabályozását az Ötv. nem tekinti helyi közügynek, de a 8. § (1) bekezdésében ilyenként határozza meg az épített és a természeti környezet védelmét, a helyi közutak és közterületek fenntartását, valamint a településtisztaság biztosítását.

A KRESZ indítványban hivatkozott, "A járművek eltávolítása" című 59. §-a következőket tartalmazza.

"(1) A baleset folytán megsérült és elhagyott, valamint a szabálytalan elhelyezése folytán baleseti veszélyt jelentő vagy a forgalmat nagymértékben akadályozó járművet a rendőrhatóság - az üzemben tartó értesítése mellett és költségére - az útról eltávolíttathatja. A járművek eltávolítására a közlekedési hatóság, illetőleg az út kezelője is jogosult; erről azonban a rendőrhatóságot is értesíteni kell."

(2) Közveszély vagy elemi csapás elhárítása, illetőleg az ebből származó kár csökkentése érdekében, valamint a közút különleges igénybevétele esetében a rendőrhatóság felhívhatja az üzemben tartót a jármű eltávolítására. Ha az üzemben tartó a kellő időben közölt felhívásnak nem tesz eleget, a rendőrhatóság a járművet az üzemben tartó költségére eltávolíttathatja. Ha az üzemben tartó a jármű eltávolítására előzetesen nem hívható fel, a rendőrhatóság a járművet saját költségére távolíttathatja el; az üzemben tartót a jármű eltávolításáról ilyen esetben is értesíteni kell. A járművet a tűzoltóság is eltávolíttathatja; erről azonban a rendőrhatóságot is értesítenie kell.

(3) "Hatósági engedéllyel és jelzéssel nem rendelkező azt a járművet, amely a közúti forgalomban csak ilyen engedéllyel és jelzéssel vehet részt, főútvonalon egyáltalán nem, mellékútvonalon pedig - közterület-használati engedély nélkül -legfeljebb 30 napig szabad tárolni. Az úton e rendelkezések megszegésével tárolt járművet a rendőrhatóság - a tulajdonos költségére - eltávolíttathatja."

A Kr-nek a kezdeményezéssel támadott 1. §-a megállapítja:

"(1) A közgyűlési rendelet hatálya Szeged közigazgatási területén lévő közterületen (úttesten, zöldsávban, gyalog járdán, téren, közhasználatú parkban stb.) baleset folytán megsérült és elhagyott, valamint a szabálytalan elhelyezése folytán baleseti veszélyt jelentő vagy a forgalmat nagymértékben akadályozó járműre terjed ki, továbbá a hatósági engedéllyel és jelzéssel nem rendelkező azon járműre is, amely a közúti forgalomban csak ilyen engedéllyel és jelzéssel vehet részt.

(2) A rendelet hatálya nem terjed ki a megkülönböztető jelzését használó járműre."

A szegedi közgyűlés a 22/1993. (V. 27.) Kgy. rendeletével a Kr-t az 1/A. §-sal egészítette ki, amely a következőképpen rendelkezik. "Hatósági engedéllyel és jelzéssel nem rendelkező azt a járművet, amely a közúti forgalomban csak ilyen engedéllyel és jelzéssel vehet részt, főútvonalon egyáltalán nem, mellékútvonalon pedig - közterület használati engedély nélkül - legfeljebb 30 napig szabad tárolni.

Közterület-használati engedély legfeljebb 30 napi időtartamra adható. A jármű üzemben tartója köteles a közterület-használati engedélyt, vagy annak másolatát a tárolt járművön jól látható helyen (pl. szélvédő üveg mögött) elhelyezni."

III.

Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint a kezdeményezés nem megalapozott.

A Kr - preambulumának megfelelően - "a KRESZ 59. §-a egyes rendelkezéseinek helyi végrehajtása, a közlekedésbiztonság javítása, a közlekedési fegyelem megszilárdítása, valamint a közterületek rendjének biztosítása érdekében" állapít meg rendelkezéseket.

A Kr tehát - tartalmát tekintve - nem a közúti közlekedés rendjét, hanem a helyi közút - és más közterület - nem közlekedési célú használatát szabályozza. A Ktv. 36. § (1) bekezdése pedig kifejezetten úgy rendelkezik, hogy a közút területének nem közlekedési célú igénybevételéhez a közút kezelőjének a hozzájárulása szükséges. E bekezdés második mondata arra is utal, hogy "a hozzájárulásban a közút kezelője feltételeket írhat elő". A Ktv. 33. § b) pontja szerint a közút kezelői - a helyi közutak tekintetében - a helyi önkormányzatok.

A KRESZ és a Kr említett rendelkezéséből kitűnik, hogy a Kr a KRESZ 59. §-ában meghatározott feltételeknél szélesebb körben teszi lehetővé a gépjárművek közterületről történő elszállítását. A KRESZ említett rendelkezése alapján ugyanis kizárólag az úton hagyott, elhelyezett, vagy tárolt járművek szállíthatók el, míg a Kr szerint a más közterületeken, így a zöldsávban, gyalogjárdán, téren, közhasználatú parkban elhagyott, elhelyezett illetve tárolt járművek is eltávolíthatók (az egyéb, e jogszabályokban megállapított feltételek esetén).

További, a KRESZ 59. § (3) bekezdése és a Kr 1/A. §-a közötti eltérést jelent, hogy a hatósági engedéllyel és jelzéssel nem rendelkező olyan jármű számára, amely a közúti forgalomban csak ilyen engedéllyel és jelzéssel vehet részt - a jármű mellékútvonalon történő tárolására legfeljebb 30 napi időtartamra adható közterület-használati engedély. A KRESZ említett rendelkezése csak arra utal, hogy ilyen járműveket mellékútvonalon közterület-használati engedély nélkül legfeljebb 30 napig szabad tárolni. (A Kr említett, a korábbiakban már idézett rendelkezése azt is előírja - ilyen szabályozást a KRESZ ugyancsak nem tartalmaz -, hogy a közterület-használati engedélyt, vagy másolatát a tárolt járművön jól látható helyen el kell helyezni.)

A KRESZ és a Kr vizsgált rendelkezéseit összevetve az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az úton elhelyezett (hagyott, tárolt) járművek elszállítására vonatkozóan a Kr előírásai nem ellentétesek a KRESZ 59. §-ában foglalt szabályozással. Az út tekintetében a Kr a járművek eltávolítását a KRESZ-szel azonos módon szabályozza, míg az egyéb közterületek vonatkozásában rendelkezései helyi közügyre irányulnak: a közterületek fenntartását, az épített és természeti környezet védelmét, a településtisztaságot biztosítják. A helyi közügyek rendeleti szabályozására pedig az önkormányzat az Ötv. már idézett 16. §-a értelmében törvényi szabályozás hiányában kétségtelenül jogosult.

Amint az Alkotmánybíróság a 638/B/1992. ügyszámú határozatában is megállapította: "nem sérti a jogforrások hierarchikus viszonyából származó követelményt, ha az önkormányzat a nem törvényi szintű, nem önkormányzati feladatkörbe tartozó tárgyat szabályozó magasabb szintű jogszabály rendelkezését illetékességi területére kiterjedő hatállyal, a helyi közügyet szabályozó rendeletébe átveszi".

A járműveknek a közútnak nem minősülő közterületről történő elszállítására vonatkozóan a KRESZ 59. §-a nem tartalmaz rendelkezést. Mivel az indítványozó a Kr más, magasabb szintű jogszabállyal való ütközésére nem hivatkozott, ezért az Alkotmánybíróság a támadott önkormányzati rendelet további vizsgálatát mellőzte, s a kezdeményezést a rendelkező részben foglaltaknak megfelelően elutasította.

Budapest, 1994. február 15.

Dr. Ádám Antal s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Kilényi Géza s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Schmidt Péter s. k.,

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék