Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1993.8.475 I. Az élet és testi épség elleni szándékos bűncselekmények, valamint a testi sérüléssel járó vagy halált eredményező, foglalkozás körében elkövetett szándékos veszélyeztetés az elkövető szándékának a vizsgálata alapján határolható el [Btk. 166. §, 170. §, 171. § (3) bek. II. tétel és (4) bek.].

II. Megvalósítja az önbíráskodás vétségét, aki a korábbi jogtalan fegyverhasználat folytán megfélemlített sértettet az általa jogosnak vélt vagyoni követelésének a teljesítésére kényszeríti [Btk. 273. § (1) bek., 138. §].

III. Büntetéskiszabási szempontok a foglalkozás körében elkövetett szándékos veszélyeztetés bűntettét megvalósító terhelt esetében [Btk. 83. §, 171. § (3) bek. I. tétel].

A megyei bíróság a terhelt bűnösségét súlyos testi sértés bűntettének kísérletében, lőfegyverrel és lőszerrel való visszaélés bűntettében és önbíráskodás vétségében állapította meg, és halmazati büntetésként 1 év 6 hónapi - végrehajtásában 4 évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre és 20 000 forint pénzmellékbüntetésre ítélte. A megállapított tényállás lényege a következő.

A 31 éves, nős, két kiskorú gyermek tartásáról gondoskodó terhelt raktárvezető, aki büntetlen előéletű, fegyvertartási engedéllyel nem rendelkezik, de kedvtelésből elsősorban szúrófegyvereket gyűjt.

A terhelt a vádbeli napon a barátaival szórakozott, majd este mindannyian a masszázsszalonba mentek. A szeszes italtól közepes fokban befolyásolt állapotban levő terhelt már korábban is járt ezen a helyen, és ismerte a "szolgáltatások" árait. Amikor az egyik leány (alkalmazott) felajánlotta a szolgáltatásait, a terhelt a barátjától kölcsön kapott 9000 forintot, ebből az összegből 3000 forintot a pénztárnál befizetett, míg a további 6000 forintot a különszobában a leánynak adta át. Itt azonban - nem tisztázható okok miatt - nézeteltérés alakult ki a terhelt és a leány között, ezért ez utóbbi által nyújtandó szolgáltatásra nem került sor.

A masszázsszalonban mint rendfenntartó P. P. és E. G. teljesített szolgálatot, akik mindketten erős fizikumú fiatalemberek.

A terhelt a leánynak kifizetett 6000 forint felét visszakérte, a leány azonban a visszafizetést megtagadta. Ezután a terhelt a rendfenntartó P. P. sértetthez fordult ezzel a kéréssel, aki ugyancsak nemleges választ adott. Ekkor a terhelt megfenyegette a sértettet: "Véres lesz a fejed!", "Ne engedj be, ha visszajövök!"

A terhelt 22 óra tájban távozott a masszázsszalonból, a lakására ment, majd a későbbiekben elhatározta, hogy visszamegy a szalonba, és a pénzének egy részét visszaszerzi. Magához vette az engedély nélkül birtokában tartott 7,62 mm kaliberű TT-pisztolyát, a hozzávaló 7 db lőszerrel együtt, és így tért vissza a szalonhoz, ahová becsengetett. A csengetésre P. P. sértett ment ki, míg E. G. - a másik rendfenntartó - a bejárati ajtóhoz vezető folyosó közepe táján állt. A kémlelőnyíláson kitekintő sértett látta a terheltet, de mert a terhelt viselkedésében semmi gyanúsat nem tapasztalt, a nála levő kulccsal a bejárati ajtót kinyitotta annyira, hogy a nyíláson a felsőteste kifért. Ekkor a terhelt nem észlelte, hogy a folyosón még másvalaki is tartózkodik. A terhelt az ajtót nyitó sértettet felhívta arra, hogy menjen ki. A sértett lépett is egyet előre, közben azonban észrevette, hogy a terhelt a jobb kezét a dzsekije alatt tartja. Ekkor a sértett veszélyt sejtett, és visszalépve az ajtót igyekezett becsukni, míg a terhelt vállával az ajtónak feszülve ennek meghiúsítására törekedett. A sértett a zsebében levő kulcsot nem tudta elővenni, mert a nyomás ellen a kilincset tartania kellett. Mintegy 10 másodperc eltelte után a terhelt a fizikai erő használatával felhagyott, azt feltételezte ugyanis, hogy P. P.-nek sikerült az ajtót kulccsal bezárnia. A terhelt kb. 1 méterre eltávolodott az ajtótól, és felszólította a sértettet, hogy nyissa ki az ajtót, mert különben szétlövi a zárat. A terhelt felszólítását E. G. nem hallotta, ekkor ugyanis eltávozott a folyosóról, és léptei a terhelt számára is hallhatóak voltak, melyből arra következtetett, hogy P. P. eltávozott az ajtó közeléből. A terhelt a csőre töltött pisztolyt kibiztosította, majd a fegyvert a zárra tartva, négy célzott lövést adott le. Ezek közül három lövésnél a fegyvert két kézzel tartotta, a negyedik lövést azonban fél kézzel adta le. Három lövedék közvetlenül a zár mellett csapódott az ajtóba, a negyedik pedig az ajtófélfától kb. 50 cm-re. Az egyik lövedék P. P. sértett farizmán áthatolva, nyolc napon belül gyógyuló sérülést okozott. A sértett ekkor a lőiránnyal szemben állt, ugyanis - a terhelt feltételezésétől eltérően - a felszólítás után sem hagyta el a helyszínt, hanem mindvégig a kilincset fogta. A szalonba egyébként az említett bejárati ajtón át lehet bejutni, az ajtó két darab - egyenként 5-5 mm-es vastagságú - falemezből van összeállítva. Az ajtótól kb. 5 méter hosszú és 1 méter széles folyosón lehet megközelíteni a vendégek fogadására szolgáló helyiséget. A folyosó fapadozatú, szőnyeggel borított, alatta pince húzódik, ezért a rajta való közlekedés zajjal jár.

P. P. az őt ért pisztolylövés után a helyszínről elmenekült, a terhelt pedig bement a szalonba. Jobb kezét a dzsekije alatt tartva E. G.-től követelte, hogy adja vissza a 3000 forintját. E. G. - aki már korábban hallotta a lövéseket, és tudta, hogy a terheltnél lőfegyver van - a kasszából kivett 3000 forintot, és átadta a terheltnek, aki ezután eltávozott. A terhelt az említett pisztolyt és a hozzá való 10 db lőszert 1991 májusában vásárolta, és azokat engedély nélkül tartotta a birtokában.

A terhelt cselekménye folytán a szalon berendezési tárgyaiban 9100 forint kár keletkezett.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az ügyész a cselekmény téves jogi minősítése miatt - emberölés bűntette kísérletének megállapítása végett - és súlyosításért jelentett be fellebbezést.

A Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét annyiban változtatta meg, hogy a súlyos testi sértés bűntette kísérleteként értékelt cselekményt életveszélyt okozó testi sértés bűntette kísérletének minősítette, a szabadságvesztést 2 évi börtönbüntetésre súlyosította, a főbüntetés végrehajtásának a felfüggesztésére és a pénzmellékbüntetés kiszabására vonatkozó rendelkezést mellőzte, végül a pisztolyt és a lefoglalt 11 db töltényt elkobozta.

Az eljárt bíróságok határozatai ellen a terhelt javára törvényességi óvás emelésére került sor. A törvényességi óvásban kifejtettek szerint az eljárt bíróságok a terhelt személy elleni bűncselekményének a jogi minősítése tekintetében téves álláspontra helyezkedtek, amikor azt a Btk. 170. §-a szerint értékelték; tévedtek az eljárt bíróságok akkor is, amikor a terhelt bűnösségét az önbíráskodás vétségeként is értékelték; végül a cselekmény téves jogi értékelése a büntetés kiszabására is kihatással volt, ami törvénysértő fő- és mellékbüntetés kiszabását eredményezte.

A legfőbb ügyész egyetértett a törvényességi óvással abban a részében, amely a terhelt által elkövetett személy elleni bűncselekmény téves jogi minősítésére és ennek folyományaként törvénysértően eltúlzott büntetés kiszabására vonatkozott; ugyanakkor azonban a törvényességi óvással nem értett egyet abban a részében, amely az önbíráskodás vétségében való bűnösség megállapítását kifogásolta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!