1016/1991. (IV. 4.) Korm. határozat
az 1992. évi ENSZ Környezet és Fejlődés Világkonferencián való magyar részvételről és az előkészítés feladatainak koordinálásáról
A Kormány az 1992. évi ENSZ Környezet és Fejlődés Világkonferencia előkészítését nemzeti ügynek tekinti. A Konferencia egyidejűleg fontos nemzetközi kérdés, valamint a fenntartható fejlődés hazai megvalósítását jelentős mértékben elősegítő eszköz. Ezért:
1. Célszerűnek tartja, hogy a Környezet és Fejlődés Világkonferencián a Magyar Köztársaság a lehető legmagasabb szinten képviseltesse magát.
2. A Világkonferencia előkészítési folyamatában történő magyar részvétel, a magyar nemzeti beszámoló és a fenntartható fejlődés hazai megvalósítására irányuló akcióprogram koordinálása feladatkörével létrehozza a Világkonferencia Magyar Nemzeti Bizottságát, amelynek védnökéül felkéri a Kormány elnökét.
3. A Magyar Nemzeti Bizottság elnöki tisztének ellátására felkéri
Keresztes K. Sándor környezetvédelmi és területfejlesztési minisztert,
társelnökéül
dr. Surján László népjóléti minisztert,
Jeszenszky Géza külügyminisztert és
Láng István akadémikust, az MTA főtitkárát.
4. A Magyar Nemzeti Bizottságban tagként vegyen részt
a belügyminiszter,
a földművelésügyi miniszter,
az ipari és kereskedelmi miniszter,
a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter,
a munkaügyi miniszter,
a művelődési és közoktatási miniszter,
a nemzetközi gazdasági kapcsolatok minisztere,
a pénzügyminiszter,
a KSH elnöke, valamint
az OMFB elnöke.
4/a) A Kormány szükségesnek tartja, hogy a Magyar Nemzeti Bizottságban tagként részt vegyenek a hazai tudományos és gazdasági élet, az egyházak, a környezetvédő szervezetek képviselői. Számuk a Bizottságban legyen azonos a tagként részt vevő kormányzati képviselők számával.[1]
A Kormány felhatalmazza a Bizottság elnökét, hogy ezen szervezeteknek a Bizottságban tagként való részvételére egyes személyeket felkérjen.
Felelős: a Bizottság elnöke
Határidő: a határozat közzétételét követő 30 napon belül.
5. A Kormány szükségesnek tartja, hogy a magyar Országgyűlés a Világkonferenciára történő felkészülés munkájában részt vegyen, ezért felkéri a Parlament elnökét, hogy a Magyar Nemzeti Bizottságban a Parlament képviseletéről gondoskodjék.
6. A Magyar Nemzeti Bizottság alakítson az előkészítő munkára az érintett nem kormányzati (társadalmi környezetvédő, tudományos, gazdasági, egyházi, ifjúsági, szakszervezeti) szervezeteket felkérve szakértői bizottságokat.
7. A Kormány felkéri a Magyar Nemzeti Bizottság elnökét, hogy a Világkonferenciára történő felkészülés és a fenntartható fejlődés hazai megvalósítására irányuló akcióprogramot készítse el.
Felelős: a Bizottság elnöke
Határidő: 1991. április 15.
8. A Kormány felkéri a Magyar Nemzeti Bizottság elnökét, hogy a magyar nemzeti beszámolót készítse el és terjessze a Parlament elé.
Felelős: a Bizottság elnöke
Határidő: 1991. június 30.
9. A Világkonferencia előkészületeiben való magyar közreműködésről be kell számolni a Kormánynak.
Felelős: a Bizottság elnöke
Határidő: 1992. február 28.
10. a) A Világkonferencia előkészítésében való magyar közreműködéshez, továbbá a hazai akcióprogram megvalósításához szükséges 1991. évi 20 millió forint (munkaapparátus költségei, döntéselőkészítő anyagok, akcióprogramok költségei, kiutazások) és 15 ezer dollár költségkeretet az érintett minisztériumok és főhatóságok eszközeiből, valamint az OMFB által rendelkezésre bocsátott pénzeszközökből kell biztosítani.
Felelős: az illetékes miniszterek és az OMFB elnöke
Határidő: 1991. április 30.
b) A Magyar Nemzeti Bizottság működésével kapcsolatos titkársági feladatokat a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium és a Külügyminisztérium együttesen lássa el.
Felelős: környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter,
külügyminiszter
Határidő: folyamatos
c) Az előkészületekkel összefüggő 1992. évi költségeket az 1992. évi állami költségvetés kialakítása során kell figyelembe venni.
Felelős: pénzügyminiszter,
környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter
Határidő: értelem szerint
Lábjegyzetek:
[1] Beiktatta az 1024/1991. (V. 31.) Korm. határozat 1. pontja. Hatályos 1991.05.31.