Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40508/2018/5. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 209. §, 209/A. §] Bírók: Felker László, Kurucz Zsuzsánna, Levek Istvánné

Fővárosi Ítélőtábla

10.Gf.40.508/2018/5-II.

A Fővárosi Ítélőtábla dr. ... ügyvéd (...) által képviselt felperes neve (...) felperesnek a Dr. ... Ügyvédi Iroda (..., ügyintéző: dr. ... ügyvéd) által képviselt ... (...) alperes ellen szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2018. június 27. napján meghozott 20.G.40.195/2018/12-I. számú ítélete ellen az alperes részéről 13. sorszámon benyújtott fellebbezés folytán meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét azzal hagyja helyben, hogy kötelezi az alperest, hogy külön felhívásra fizessen meg az államnak 15.000 (Tizenötezer) forint le nem rótt kereseti illetéket;

kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 10.000 (Tízezer) forint másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes az 1996. évi CXII. törvény (rHpt.) 203. § (6) és (7) bekezdéseire, az 1959. évi IV. törvény (rPtk.) 205. § (3) bekezdésére, 209. § (1) és (4) bekezdésére, 209/A. § (2) bekezdésére, a 2/2014.PJE határozat 1. pontjára alapítva előterjesztett, módosított keresetében azt kérte, a bíróság állapítsa meg a közte mint adós és az alperes mint finanszírozó bank között 2007. augusztus 10-én 2.967.000 forint kölcsön személygépjármű megvásárlása céljából történő folyósítása tárgyában létrejött svájci frank alapú, változó kamatozású kölcsönszerződés érvénytelenségét, az érvénytelenség jogkövetkezményeként a szerződést nyilvánítsa hatályossá és a 2018. június 17-ig teljesített befizetések figyelembevételével a felperes tartozását 5.589 forintban állapítsa meg.

A kereseti előadás szerint a perbeli deviza alapú fogyasztói kölcsönszerződés megkötésekor hatályos rHpt. 203. § (6) és (7) bekezdései lakossági ügyféllel kötött, devizahitel nyújtására irányuló szerződés esetén az abból eredően az ügyfelet érintő árfolyamkockázat feltárását tartalmazó egyértelmű és közérthető tájékoztatási kötelezettséget írtak elő a pénzügyi intézmény számára akként, hogy a tájékoztatásnak tartalmaznia kellett az árfolyamkockázat ismertetését, továbbá hatását a törlesztő részletre, az ügyfélnek pedig aláírásával kellett igazolnia a tájékoztatás tudomásulvételét.

A 2/2014. PJE határozat 1. pontjában és az ehhez kapcsolódó indokolás III.1. pontjában foglaltak értelmében a tájékoztatásból az általánosan tájékozott, ésszerűen figyelmes és körültekintő átlagos fogyasztó számára világosan és érthetően ki kellett tűnnie annak, hogy az árfolyamváltozás hatására a törlesztőrészlet összege korlátozás nélkül akár többszörösére is megemelkedhet; az árfolyam változás iránya és mértéke előre nem állapítható meg, ennek nincs felső határa; az árfolyamváltozás lehetősége valós, a hitel futamideje alatt is bekövetkezhet. Az Európai Unió Bírósága (EUB) C-186/16. számú ítéletében foglaltakra tekintettel a tájékoztatásnak az árfolyamkockázatra vonatkozóan figyelemfelhívást kellett tartalmaznia és abban ismertetni kellett az árfolyamváltozás működési mechanizmusát is úgy, hogy annak alapján a fogyasztó értékelni tudja a számára ebből eredő gazdasági következményeket.

A perbeli esetben az árfolyamváltozással összefüggésben a kölcsönszerződés egyedi része azt tartalmazta, hogy az Általános Szerződési Feltételekben (ÁSZF) szabályozott törlesztőrészlet-változás két tényező - a svájci frank (L)IBOR és a svájci frank árfolyam - függvénye.

A szerződés részét képező ÁSZF 7. pontjában pedig az került rögzítésre, hogy a törlesztőrészlet-különbözeten a kamatkülönbözetet és az árfolyam-különbözetet kell érteni, továbbá hogy a törlesztőrészlet változásának mértékét az alperes milyen képlet szerint számítja.

A szerződés ugyanakkor sem az egyedi részében, sem az ÁSZF-ben nem tartalmaz az árfolyamkockázatra nézve a rHpt. 203. §-ában, a 2/2014. PJE határozatban és az EUB C-186/16. számú ítéletben foglaltaknak megfelelő olyan tájékoztatást, amelyből a felperes számára érthető és világos lett volna, hogy az árfolyamkockázatot korlátozás nélkül ő viseli, és amely alapján megalapozottan felmérhette volna, hogy az árfolyamkockázat viselése számára milyen gazdasági következményekkel járhat.

Ilyen tájékoztatásra az alperes részéről a szerződéskötést megelőzően sem került sor.

Az alperes által előadottakkal szemben sem a kölcsönszerződés egyedi részében, sem az ÁSZF 7. pontjában foglaltak nem értékelhetők az alperest terhelő tájékoztatási kötelezettség teljesítéseként.

A szerződésben az árfolyamkockázatról egyáltalán nem esik szó, abban az árfolyamkockázat kifejezés sem szerepel. A négy változót tartalmazó matematikai képlet egyébként sem alkalmas arra, hogy az átlagosan tájékozott, laikus fogyasztó képes legyen megérteni a szerződésből eredő jelentős kockázatokat, különös tekintettel arra, hogy ehhez az egyedi szerződés vonatkozó rendelkezéseivel történő összehasonlítása is szükséges lenne.

Az árfolyamkockázattal kapcsolatos megfelelő tájékoztatás hiányában a szerződés árfolyamkockázatra vonatkozó rendelkezése tisztességtelen, semmis, ami a szerződés teljes érvénytelenségét eredményezi.

Az alperes az ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

Egyebek között előadta, a rHpt. szerződéskötéskor hatályos 203. § (6) és (7) bekezdéseiben foglaltak szerinti tájékoztatási kötelezettsége az árfolyamkockázat ismertetésére és annak a törlesztőrészletekre gyakorolt hatására terjedt ki, a tájékoztatás az ügyfél által aláírt szerződéses okiratba foglaltan is megtehető volt.

A deviza alapú kölcsönszerződés esetén az árfolyamkockázat abban áll, hogy az árfolyam változásának hatására az ügyfél által teljesítendő ellenszolgáltatás, a törlesztőrészletek összege is változhat.

A perbeli esetben az egyedi kölcsönszerződés, valamint az ÁSZF 7.A) pontjának a szerződés egyedi részébe is beépített rendelkezése egyértelműen rögzíti azt, hogy a svájci frank árfolyam az egyik olyan tényező, amitől a törlesztőrészletek változása függ, ezért az árfolyamkockázat ismertetését a szerződés egyértelműen és világosan tartalmazza.

Az ÁSZF. 7.A) pontja egy számítási képlet formájában azt is egyértelműen és világosan rögzíti, hogy az árfolyamkockázat a törlesztőrészletekre miképpen hat, az árfolyam változása esetén a törlesztőrészlet összege hogyan kerül meghatározásra. Abból pedig, hogy az ÁSZF 7. pontja meghatározza az árfolyamváltozásból eredő törlesztőrészlet negyedévenként elszámolásra kerülő legalacsonyabb összegét, a felső határáról azonban nem rendelkezik, egyértelműen az következik, hogy az árfolyamváltozásnak nincs felső határa, az abból eredő törlesztőrészlet-változás korlátlanul a felperest terheli.

Az árfolyamkockázatra vonatkozó egyértelmű és világos, a szerződés aláírásával elismerten már a szerződés megkötését megelőzően megismert fenti szerződéses rendelkezések alapján a felperes mint általánosan tájékozott, ésszerűen figyelmes és körültekintő átlagos fogyasztó számára látható volt, hogy a törlesztőrészlet fizetési kötelezettsége az árfolyamváltozás függvényében változhat, ugyanakkor nem gondolhatta alappal azt, hogy az árfolyamkockázat nem valós, vagy őt csak korlátozott mértékben terheli. Ezért a 2/2014. PJE határozatban foglaltakra is tekintettel a szerződés árfolyamkockázatra vonatkozó, az egyedi részben és az ÁSZF 7. pontjában szereplő rendelkezéseinek tisztességtelensége és a szerződés ebből eredő semmissége nem állapítható meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!