Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Gfv.30410/2010/9. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 207. §] Bírók: Gyöngyösiné dr. Gyügyei Klára, Lőrincz Györgyné, Vezekényi Ursula

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG LEGFELSŐBB BÍRÓSÁGA

mint felülvizsgálati bíróság

Gfv.IX.30.410/2010/9.szám

A Magyar Köztársaság nevében!

A Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a dr. Germus Gábor ügyvéd által képviselt felperesnek, a dr. Kozma András ügyvéd által képviselt alperes ellen kártérítés iránt a Fővárosi Bíróságnál 19.G.40.523/2008. szám alatt indult és a Fővárosi Ítélőtábla 16.Gf.40.302/2009/5. számú részítéletével elbírált perében az említett számú határozat ellen a felperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2011. február 22-én tartott tárgyaláson meghozta a következő

r é s z í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a Fővárosi Ítélőtábla 16.Gf.40.302/2009/5. számú részítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 nap alatt 1,000.000 (egymillió) forint felülvizsgálati perköltséget.

Ez ellen a részítélet ellen további jogorvoslatnak nincs helye.

I n d o k o l á s :

A felülvizsgálati kérelem szempontjából irányadó tényállás szerint a Minisztérium 2001. januárjában pályázatot írt ki a Széchenyi Terv Vállalkozáserősítő Programja keretében versenyképes beruházások támogatására. A Pályázati Útmutató VIII. pontja szerint a pályázó által a fejlesztés eredményeként vállalható üzleti és értékesítési terv bemutatása is a pályázat részét kellett, hogy képezze.

A pályázati felhívásra a felperesi jogelőd N T Rt. is pályázatot nyújtott be "Túró Rudi gyártás, kapacitás bővítő és technológia-korszerűsítő beruházás" M-n történő megvalósításához 100,000.000 Ft vissza nem térítendő támogatás iránt. A pályázat 5.1. pontjában a felperes a fejlesztésből származó többlet nettó árbevételt 2002., 2003., 2004., 2005. és 2006. évekre évenkénti bontásban is megjelölve összesen 5,082.000.000 Ft-ban határozta meg, amelynek 50 %-a a pályázat 5.1.1. pontja szerint a belföldi, a másik fele pedig az 5.1.2. pontja szerint az export árbevétel. A pályázat részét képező üzleti terv a külpiaci értékesítési tervet is magában foglalta, amelynek alátámasztására a felperes egy romániai székhelyű cég mint vevő szándéknyilatkozatát csatolta.

2002. szeptember 23-án az alperes (jogelődje) mint támogató és a felperesi jogelőd a N T Rt. mint kedvezményezett támogatási szerződést kötöttek, amelyben a támogató vállalta, hogy a kedvezményezett részére egy az általa benyújtott pályázatban foglaltak szerint egyszeri, vissza nem térítendő támogatást nyújt a Túró Rudi gyártás kapacitásnövelő és technológia korszerűsítő beruházáshoz. A támogatás összegét a beruházási összköltségből számított vetítési alap 17,191 %-ában, legfeljebb 100,000.000 Ft határozták meg. A szerződés 3. pontjában rögzítették, hogy a felperes a pályázatban bemutatott üzleti terv szerint a szerződésbe foglalt táblázatban szereplő többlet nettó árbevételt tejtermék gyártási tevékenységből, Túró Rudi termékkörből valósítja meg. A táblázat a fenti évekre külön-külön, továbbá összesítve is tartalmazta a fejlesztésből származó többlet nettó árbevétel összegét, ezen belül az export, valamint külön a belföldi értékesítésből származó nettó árbevételt. Az összesített nettó többlet árbevétel 50-50 %-ban oszlik meg a belföldi és a külföldi értékesítésből származó bevétel között. A felperes vállalta, hogy a szerződés megkötését követő öt év alatt évenként egyszer - a tárgyévet követő május 31-jéig - a Magyar Államkincstárnak beszámol a szerződés teljesítéséről, 2007. május 31-éig pedig összesített elszámolást készít a szerződéssel érintett teljes időszakra. A szerződésszegésre nézve a szerződés V. pontja, a felperesi szerződésszegés jogkövetkezményeiről a 10. pont, a szerződés megszűntetéséről és annak jogkövetkezményéről a szerződés VI. pontja, ezen belül a 14. pontja rendelkezik. A 14.1. pontban foglaltak szerint, ha a felperes a fejlesztés megvalósulását követő öt évre összevont nettó árbevételt vagy a többlet export nettó árbevételt nem, vagy 75 %-nál kisebb arányban teljesíti, úgy az igénybe vett támogatás egészét, 75 % feletti teljesítésnél annak arányos részét köteles visszafizetni. A szerződés 17. pontja értelmében, ha a 3. pontban rögzített árbevételi adatokhoz képest a tényleges teljesítés két egymást követő évben 20 %-ot meghaladó mértékben elmarad, a támogató jogosult a szerződés fenntartásának felülvizsgálatára, módosításának kezdeményezésére, avagy a szerződéstől való elállásra.

A támogatási szerződésben meghatározott beruházás megvalósult, a felperesi jogelőd 100,000.000 Ft támogatásban részesült. A felperesi jogelőd 2003. június 30-án beolvadt a felperesi társaságba, a támogatási szerződést ennek megfelelően módosították.

A felperes, illetve jogelődje a Magyar Államkincstár felé fennálló, az évenkénti beszámolási kötelezettségének eleget tett.

Az alperes megbízásából eljáró Magyar Államkincstár 2007. szeptember 12-én helyszíni vizsgálatot tartott a felperesnél a támogatási szerződéshez kapcsolódó üzleti terv teljesítése tárgyában. A felvett jegyzőkönyvben rögzítette, hogy a felperes belföldi értékesítésből származó többlet árbevétele 563,8 %-os volt, a többlet export árbevétel vállalását nem teljesítette.

Az alperes a 2007. november 8-án kelt levelében közölte a felperessel, hogy mivel a többlet export árbevétel vállalását nem teljesítette a szerződés 14.2. pontja alapján a támogatást megvonja, majd a 100,000.000 Ft támogatás iránti igényét 2007. novemberében, a hozzá tartozó 74,465.753 Ft összegű késedelmi kamat követelését 2008. január 9-én érvényesítette.

A felperes a 2008. április 4-én előterjesztett keresetében szerződésszegéssel okozott kártérítés címén az alperest 174,465.753 Ft-ban és késedelmi kamataiban kérte marasztalni. A keresetét a Ptk. 318. §-ának (1) bekezdésére, az ez alapján alkalmazandó, a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdésére, 320. §-ára, továbbá 4. §-ának (1) bekezdésére, 5. §-ának (1) és (2) bekezdésére, 7. §-ának (1) bekezdésére, 305. §-ára, valamint a 207. §-ának (1) és (3) bekezdésére alapította.

Vitatta, hogy az alperes az elállást jogszerűen gyakorolta. Előadta, hogy a támogatási szerződés Ptk. 207. §-ának (1) bekezdése szerinti értelmezésével az állapítható meg, hogy a teljesítés mennyiségi értékelésekor kizárólag a nettó többlet árbevételnek van jelentősége, amelyet a szerződés egységes fogalomként határoz meg. A teljesítés mennyiségi értékelésekor nem lehet különválasztani a belföldi értékesítésből, valamint az export árbevételből származó árbevétel többletet, azt egységesen kell figyelembe venni és ahhoz képest kell eldönteni, hogy a vállalt többlet árbevételt mennyiben teljesítette. A fenti módon történő értékelés alapján az állapítható meg, hogy a vállalt árbevétel növekedést többszörösen túlteljesítette, ezért a támogató az odaítélt támogatást alappal nem igényelhette vissza.

Előadta, hogy a többlet export árbevétel elmaradását a szerződés szempontjából maga az alperes sem tekintette lényegesnek, miután az Államkincstár a teljesítésről való folyamatos tudomásszerzés ellenére sem kifogásolta a többlet export árbevétel elmaradását. Az alperes ezzel megsértette a Ptk. 4. §-ának (1) bekezdése szerinti, a jóhiszemű, tisztességes joggyakorlás követelményét, valamint a Ptk. 5. §-a (1) és (2) bekezdésében foglalt joggal való visszaélés tilalmát is azzal, hogy az export többlet-árbevétel elmaradása miatt nem tájékoztatta a felperest a szerződés teljesítésével kapcsolatos kifogásairól, illetve erre tekintettel már korábban nem állt el a szerződéstől, amivel jelentősen megnövelte a felperes kamatterheit.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!