Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék P.23595/2018/31. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 348. §, (1) bek., 2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) 8. §, j) pont, 19. §, (1) bek., 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:42. §, (2) bek., 2:43. §, c) pont, 2:45. §, 6:22. §, 6:540. §, (1) bek.] Bíró: Kelemenné dr. Fenyves Enikő

Kapcsolódó határozatok:

*Fővárosi Törvényszék P.23595/2018/31.*, Fővárosi Ítélőtábla Pf.21062/2019/9., Kúria Pfv.20672/2020/7., 3295/2022. (VI. 24.) AB határozat

***********

Fővárosi Törvényszék

...P..../2018/31.

dr. Szepesházi Péter ügyvéd (ügyvéd címe.) által képviselt felperes neve (felperes címe.) felperesnek - dr. Próbáld Eszter ügyvéd (ügyvéd címe.) által képviselt alperes neve (alperes címe.) alperes ellen személyiségi jogok megsértése iránt indított perében

Í T É L E T

A bíróság a keresetet elutasítja.

Kötelezi felperest fizessen meg alperes javára 15 nap alatt 100.000.- (százezer) forint perköltséget, valamint fizessen meg a Magyar Állam javára - a Nemzeti Adó- és Vámhatóság külön felhívására- 120.000.- (százhúszezer) forint eljárási illetéket.

Az ítélet ellen a kézbesítést követő 15 nap alatt fellebbezést lehet benyújtani a Fővárosi Törvényszéknél írásban, kizárólag elektronikus úton, a Fővárosi Ítélőtáblához, mint másodfokú bírósághoz címzetten; elektronikus kapcsolattartás esetén a fellebbezés csak elektronikus úton nyújtható be.

A másodfokú eljárásban a jogi képviselet kötelező, ezért a fellebbezést benyújtó félnek jogi képviselőt szükséges meghatalmaznia. Ha a fellebbezést benyújtó fél jogi képviselővel nem rendelkezik, a fellebbezést a bíróság hiánypótlási felhívás kiadása nélkül visszautasítja. A fellebbezést benyújtó fél pártfogó ügyvédi képviselet biztosítása iránti esetleges kérelmét a jogi segítségnyújtó szolgálatnál terjesztheti elő.

A másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, kivéve, ha a felek bármelyike tárgyalás tartását kéri, a bíróság azt indokoltnak tartja, vagy tárgyaláson foganatosítható bizonyítást kell lefolytatni. A fellebbező félnek a tárgyalás tartására irányuló kérelmét a fellebbezésében kell előterjesztenie. A fellebbező fél ellenfele a fellebbezés kézbesítésétől számított tizenöt napon belül tárgyalás tartását kérheti.

A felek kérelme alapján sem kell tárgyalást tartani, ha az elsőfokú bíróság ítéletét a 379. és 380. §-ban meghatározott okból kell hatályon kívül helyezni, a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, a fellebbezés csak a teljesítési határidővel vagy a részletfizetés engedélyezésével, illetve az előzetes végrehajthatósággal kapcsolatos, vagy a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul.

Indokolás

A bíróság a per adatai alapján az alábbi tényállást állapította meg.

Felperes 2011 nyarán felvételt nyert, és 2011 őszétől megkezdte tanulmányait a egyetem Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Kara (alperes jogelődje) levelező, három éves azaz hat szemeszterből álló testnevelő-edző BSC szakos önköltséges képzésén.

Felperes jelezte alperesnek, hogy 1-es személy nevű oktatója szerinte nem dolgozhatna tanársegédként, mert az előírások szerinti követelményeknek nem felel meg.

Felperes és 1-es személy egyetemi tanársegéd között 2013. március 9. napján gimnasztika órán konfliktus, szóváltás alakult ki, 1-es személy tanársegéd felperest a hallgatótársai előtt aljasnak nevezte. Felperes két oktató ellen tett általános jellegű panaszt, 1-es személy egyetemei tanársegéd ellen, mert 1-es személy 2013. március 9-én gimnasztika órán aljasnak nevezte az egész csoport előtt, valamint 2-es személy egyetemi adjunktus ellen, mert állítása szerint az esélyegyenlőség általános elvével ellentétesen nyilatkozott.

Alperes Etikai Bizottsága 2013. december 18. napján kelt határozatában megállapította, hogy 1-es személy és 2-es személy oktatók nem követtek el etikai normasértést. A határozat indokolása szerint az Etikai Bizottság az érintetteket meghallgatva megállapította, hogy felperes az érintett oktatók ellen korábban is tett panaszt, a bizottság úgy ítélte meg, hogy a panasz elbírálásánál akkor a tanszék kellő körültekintéssel járt el, biztosította a hallgató részére, hogy független vizsgabizottság előtt tehesse le a vizsgáját. A Bizottság a tanúvallomások alapján megállapította, hogy felperes és a bepanaszolt oktatók között többször alakult ki éles szóváltás és a vita hevében, mind a hallgató, mind az oktatók részéről hangzottak el oda nem illő kifejezések, amelyek azonban nem valósítottak meg konkrét etikai normasértést, nem volt bizonyítható, hogy az oktató a felperest, vagy annak cselekedetét minősítette-e aljasnak. Az Etikai Bizottság határozata ellen felperes nem élt fellebbezéssel.

Alperes 2015. szeptemberig hatályos Tanulmányi és Vizsgaszabályzata (TVSZ)

13. § (5) bekezdése szerint amennyiben a hallgató egy felvett tantárgy aláírását nem tudta megszerezni, illetve a vizsgakövetelményeket nem tudja teljesíteni, az adott félévben abban az esetben az újbóli meghirdetés félévében köteles felvenni a tantárgyat, vagy a tantárgyi vizsgát teljesíteni az előtanulmányi rend figyelembe vételével. A második felvétel a tantárgy teljesítésének utolsó lehetősége.

14. § (16) bekezdés szerint tantárgyelhagyás miatt hiányzó kreditpontok ismételt megszerzésének legkésőbbi időpontja a tantárgy újbóli meghirdetésének féléve. Az ismételt meghirdetés félévében a még rendelkezésére álló lehetőségeket fel kell használni, további halasztásra nincs lehetőség.

20/A§ (1) bekezdés második fordulata szerint nem szóbeli számonkérés esetén az eredményeket anonimizált módon elérhetővé kell tenni az adott tantárgy oktatásáért felelős szervezeti egységnél, azzal, hogy ez a közzététel az eredményekről szóló írásbeli közlésnek minősül. (2) bekezdés szerint a hallgató a tanulmányi időszak lezárulta után 14 napon belül kifogással élhet az ETR-ben szereplő, értékelésre vonatkozó adattal szemben. A kifogást a Tanulmányi Osztályon kell benyújtani.

28. § (2) bekezdése szerint tanulmányi ügyekben szakonként csak egy alkalommal gyakorolható méltányosság.

29. § (2) bekezdés szerint eljárás indítható a tanulmányok értékelésével kapcsolatos döntés ellen is, ha a döntés nem az egyetem által elfogadott követelményekre épült, illetve a döntés ellentétes az egyetem szervezeti és működési szabályzatában foglaltakkal, vagy megszegték a vizsga megszervezésére vonatkozó rendelkezéseket. (4) bekezdés szerint a jogorvoslati kérelem tárgyában az egyetem szervezeti és működési szabályzatában meghatározott eljárási rend szerint - a felülbírálati bizottság jár el.

Felperes tanrendjében 2013/2014 év II. félévében került sor az alperes Biomechanikai Tanszéke által oktatott mozgástanulás és szabályozás tantárgy felvételére, és e tantárgyból a vizsga letételére. Az egyetemen ez a tantárgy közismerten nehéz, "buktatós" tantárgy volt, amiből a hallgatóknak jelentős számban kellett vizsgát ismételnie. Alperes Tanulmányi és Vizsgaszabályzata értelmében ezt a tantárgyat is két alkalommal volt lehetséges vizsgakurzus keretében felvenni, és e tárgyból is egy tárgyfelvétel alkalmával három vizsgázási lehetőség volt biztosított.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!