Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1996.9.456 Abban az esetben, ha a cselekmény tárgyi és alanyi ismérveinek az együttes vizsgálata során nincs elegendő adat annak a megnyugtató és teljes bizonyossággal történő megállapítására, hogy az elkövető tudata a véghezviteli magatartás kifejtésének időpontjában átfogta az életveszélyes sérülés bekövetkezésének a reális lehetőségét: a cselekmény nem a be nem következett eredmény szerinti életveszélyt okozó testi sértés bűntette kísérletének, hanem a tényleges gyógytartamhoz igazodó testi sértés bűncselekményeként minősül [Btk. 13. §, 16. §, 170. § (2) bek. és (5) bek. 1. ford.].

A megyei bíróság az 1995. március 3. napján meghozott ítéletével a vádlottat életveszélyt okozó testi sértés bűntettének a kísérlete, rablás bűntette és magánlaksértés bűntette miatt halmazati büntetésül 5 évi börtönbüntetésre, valamint 6 évre a közügyektől eltiltásra ítélte, egyben elrendelte a vádlottal szemben korábban kiszabott 4 hónapi szabadságvesztés végrehajtását. A megállapított tényállás lényege a következő.

A vádlott alkalmi munkából él, többször volt büntetve szándékos vagyon elleni bűncselekmények miatt. A vádlott 1993. december 11-én erősen ittas állapotban bement a családi ház nyitott kapuján az udvarba, és a bezárt hátsó bejárati ajtót berúgta, ezzel a zárat kiszakította. Az álmából ébredt 89 éves sértett asszonyt fojtogatta, tőle pénzt követelt, majd a fojtogatást időnként abbahagyva, a szekrényből rámolt ki különböző dolgokat, a szekrény egyik fiókját a tartalmával együtt a földre szórta, a sértett hiába hivatkozott arra, hogy nincs pénze. A szekrény egyik fiókjában talált 34 cm hosszúságú kenyérvágó kést kézbe kapva az idős sértettet az ágyra lökte, a torkát megragadta a késsel hadonászott, eközben bal vállánál, illetve nyaktövénél kb. 2 cm hosszúságú felületes metszett sérülést okozott, végül az idős sértettnek a kést megragadva, sikerült azt a vádlott kezéből kirántani és a sarokba hajítani, eközben azonban a bal kezét a kés pengéje elvágta és azon felületes sérülést okozott.

Közben a vádlott élettársa - aki követte őt a nyitott ajtón - cigány nyelven szólt valamit a vádlottnak, aki ezt követően megfordult, és elhagyta a lakást.

A vádlott a kutatás során megtalálta a sértett pénztárcáját, abból kivett 350 forintot és elvitte.

A sértett a bűncselekmény következtében a gége magasságában, a hangrésnek megfelelően a gégenyálkahártya alatt vérömlenyt és lágyrész zúzódást, a mellkas elülső felszínén hámhorzsolással járó körülírt bőr alatti vérömlenyt, továbbá a bal váll nyaki részén és a bal kéz második-harmadik ujján metszett jellegű sérüléseket szenvedett. A gégetáj sérülésének tényleges gyógytartama 2 hét és ez - a gége vizenyőjének veszélye, illetve a nyaki nagyerek leszorítása következtében agybénulás vagy sokkos állapot kialakulásának a veszélye miatt - életveszélyhelyzet létrehozására alkalmas volt. A többi sérülés tényleges gyógytartama 8 napon belüli.

A sértett a sérelmére elkövetett bűncselekmények miatt a magánindítványát előterjesztette.

Az ítélet ellen a vádlott és a védője felmentés érdekében jelentett be fellebbezést. A védelem álláspontja szerint nem lett kétséget kizáróan bebizonyítva az, hogy a vádlott volt a cselekmény elkövetője.

A legfőbb ügyész az ítéleti tényállás szűk körű kiegészítése mellett a testi épséget sértő cselekmény jogi minősítése megváltoztatását, ennek a cselekménynek súlyos testi sértés bűntetteként történő minősítését, egyebekben pedig az elsőfokú bíróság ítéletének a helybenhagyását indítványozta.

A védelmi fellebbezések alaptalanok.

Az elsőfokú bíróság a büntetőeljárás szabályainak a maradéktalan megtartásával folytatta le az eljárást, amelynek az eredményeként a bizonyítékokat a lehetséges mértékben feltárta. Ezek a bizonyítékok elégségesnek bizonyultak a vádlott cselekményeinek a helyes ténybeli és jogi megítéléséhez.

Kétségtelen, hogy az elsőfokú bíróság szűk körű és bizonyos tekintetben hiányos nyomozati adatok alapján kényszerült a tényállás megállapítására. A nyomozás során nem végezték el az akkor még lehetségesnek mutatkozó valamennyi nyomazonosítást (hajszál-azonosítást, a vádlott ruházatán talált ürülékszennyeződés és a sértett lakásán talált ugyanilyen szennyeződés azonosítását) és az odorológus, illetve a szerológus szakértő bevonása sem járt egyértelmű eredménnyel.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás azonban lényegileg azon alapult, hogy a vádbeli napon éjszaka a sértettet a lakásán támadás érte, a támadója erőszakkal hatolt be a lakásba, a támadás eredményeként a sértett súlyos testi sérülést szenvedett, és végül a sértett nyomban a cselekmény elkövetése után a támadójáról, valamint annak a helyszínre érkező élettársáról olyan személyleírást adott, ami a támadója személyének az azonosítására nyújtott lehetőséget. Ezeket a megnyugtatóan bizonyított adatokat vetette össze az elsőfokú bíróság az ügy egyéb adataival, és sokoldalú mérlegeléssel állapította meg azt, hogy a vádbeli cselekmény elkövetője a vádlott volt.

Az elsőfokú bíróság által alapvetően megállapított tényállás azonban több részlete tekintetében, az iratok tartalma alapján [Be. 258. § (1) bek. a) pont] kiegészítésre, illetve helyesbítésre szorul.

Hiányos az elsőfokú bíróság ítéletének a tényállása a vádlott személyiségével összefüggő tényeknek a megállapítása körében. A Legfelsőbb Bíróság az igazságügyi elmeorvos szakértőnek a szakvéleménye alapján a tényállást azzal egészíti ki, hogy a vádlott - bár alacsony intellektusú, képzetlen személy, de - értelmileg nem fogyatékos, az elmeműködés más kóros zavarában sem szenved, és a cselekménye elkövetésekor sem szenvedett. A cselekménye elkövetésekor a vádlott típusos (szokványos) ittas állapotban volt, nála a kóros részegség tünetei még annak csökevényes formájában sem jelentkeztek.

Magának a cselekménynek a tényállását a Legfelsőbb Bíróság a sértett nyomozati vallomásai, valamint a tanúk vallomásai alapján azzal pontosítja, hogy a vádlott 1993. december 11-én éjfél körüli időpontban hatolt be a bezárt bejárati ajtó berúgásával a sértett lakásába.

Az igazságügyi orvos szakértőnek az ítélkezés alapjául az elsőfokú bíróság által is elfogadott aggálymentes szakvéleménye alapján a tényállás kiegészítésre szorul azzal is, hogy a sértett fojtogatása a vádlott részéről erőteljesen és tartósabban történt.

Nem felelt meg teljesen az igazságügyi orvos szakértő által rögzített adatoknak a sértett sérüléseinek a megjelölése sem. Az orvos szakértő véleménye szerint a sértettnek a bal vállán keletkezett metszett jellegű bőrsérülése, míg a nyaktőnél ilyen sérülést a szakértő nem írt le. Ennélfogva a késsel okozott sérülések megjelölése körében iratellenesen került megállapításra a sértettnek a nyaktövénél keletkezett metszett sérülése, amit ezért a Legfelsőbb Bíróság a tényállásból kirekesztett.

Félreérthető az elsőfokú bíróság ítéletének az a ténymegállapítása, amely szerint akkor jelent meg a vádlott élettársa a helyszínen, amikor a vádlott a sértett nyakát megragadva a késsel hadonászott felé. A vádlott élettársának a megjelenésére - a sértett vallomása szerint - már csak azután került sor, miután a sértett a vádlott kezéből a kést kicsavarta, és a vádlott a sértett torkának a megragadásával felhagyott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!