Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Veszprémi Törvényszék Bf.329/2009/3. számú határozata testi sértés bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 2. §, 14. §, 22. §, 27. §, 29. §, 170. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 348. §, 351. §, 371. §, 372. §] Bíró: Varga Gábor

A Veszprémi Megyei Bíróság, mint másodfokú bíróság

2. Bf.329/2009/3. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Veszprém Megyei Bíróság, mint másodfokú bíróság vádlott neve vádlott ellen testi sértés bűntette miatt indított büntetőügyben Veszprémben 2009. évi szeptember hó 7. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

Í T É L E T E T :

A Veszprémi Városi Bíróság 2009. március hó 18. napján kihirdetett 3. B. 1558/2008/7. számú ítéletét annyiban m e g v á l t o z t a t j a, hogy a vádlott cselekményét a Btk. 170. §. (1) bekezdésébe ütköző, és a (2) bekezdésre figyelemmel a (6) bekezdés I. fordulata szerint minősülő testi sértés vétségének minősíti.

A próbára bocsátás tartamát 2 /Kettő/ évre e n y h í t i.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

INDOKOLÁS:

Az első fokú bíróság bűnösnek mondta ki vádlott neve vádlottat 1 rb. a Btk. 170. §. (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés szerint minősülő testi sértés bűntettében, ezért 3 évre próbára bocsátotta.

Kötelezte a vádlottat a büntetőeljárás során felmerült 50.122,- Ft bűnügyi költség megfizetésére.

Az ítéletet az ügyész tudomásul vette.

A vádlott és védője felmentésre irányuló fellebbezést jelentettek be az ítélet ellen a vádlott jogos védelmi helyzetére hivatkozással, amelyet a másodfokú eljárásban is fenntartottak.

A Veszprém Megyei Főügyészség az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását indítványozta.

A másodfokú bíróság a Be. 348. §. (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően az első fokú bíróság fellebbezéssel támadott ítéletét az azt megelőző bírósági eljárással együtt bírálta felül.

Ennek során megállapította, hogy az első fokú bíróság a perrendi szabályok betartásával lefolytatott tárgyaláson a vád tárgyává tett cselekmény ténybeli és jogi megítéléséhez szükséges bizonyítást felvette.

A bizonyítékok okszerű értékelésével megalapozott - a Be. 351. §. (2) bekezdésében foglalt hibáktól mentes - tényállást állapított meg, eleget tett indokolási kötelezettségének is, ezért a másodfokú bíróság a határozatát az elsőfokú bíróság által megállapított tényállásra alapította a Be. 351. §. (1) bekezdése szerint.

Az irányadó tényállás alapján az elsőfokú bíróság okszerűen vont le következtetést a vádlott bűnösségére. A felmentésre irányuló fellebbezések alaptalanok, mert azok a bizonyítékoknak az elsőfokú bíróság által hibamentesen elvégzett értékelését támadják, ami a másodfokú eljárásban a Be. 351. §. (1) bekezdése folytán eredményre nem vezethet.

Az elsőfokú bíróság ugyanis fellebbezéssel támadott ítéletének indokolásában helytálló okát adta annak, hogy a vádlott védekezésével szemben mely bizonyítékokon alapul az a meggyőződése, hogy a sértett nem támadt a vádlott édesapjára, illetőleg a vádlott édesapját nem fenyegette közvetlenül részéről jogtalan támadás.

Ilyen körülmények között helytállóan állapította meg az elsőfokú bíróság azt, hogy a vádlott nem jogos védelmi helyzetben cselekedve bántalmazta sértett neve sértettet. A jogos védelemnek ugyanis az elkövetéskor hatályos és a jelenleg hatályos Btk 29. §. (1) bekezdése szerint egyaránt feltétele, hogy az elkövető a saját, illetőleg a mások személye /javai, vagy közérdek / ellen intézett, illetőleg ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárítása során valósítson meg - más körülmények között büntetendő - cselekményt.

Ezért a védelem által hivatkozott, a Btk. 22. §. f./ pontja szerinti büntethetőséget kizáró ok a vádlott javára nem alkalmazható, a Btk. 22. §. d./ pontja szerinti azonban igen, a következők miatt:

A vád és az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint egyaránt azért ütötte meg a vádlott egy alkalommal ököllel sértett neve sértettet "mivel attól tartott, hogy esetlegesen bántalmaznia fogja az édesapját".

Az irányadó tényállás szerint is bizonyított tehát, hogy a vádlott azt az általa tapasztalt szituációt, hogy édesapjának kérdésére a sértett széttárt karokkal ökölbe szorított kézzel elindult a vádlott édesapja irányába - tévesen - az édesapja ellen irányuló, őt közvetlenül fenyegető támadásként élte meg, noha a büntetőeljárás során bizonyítást nyert, hogy a sértett nem támadott a vádlott édesapjára és nem is kívánt rátámadni.

Az általa vélt támadást megelőzően ütötte meg a vádlott a sértettet, abban a téves feltevésben tehát, hogy jogos védelmi helyzetben van, amely vélt jogos védelmet a jogalkalmazás a Btk. 27. §-a szerint szabályozott tévedésként értékel.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!