A Legfelsőbb Bíróság Bfv.359/2010/5. számú határozata testi sértés bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 27. §] Bírók: Akácz József, Márki Zoltán, Varga Zoltán
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG LEGFELSŐBB BÍRÓSÁGA
Bfv.III.359/2010/5.szám
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága Budapesten, a 2010. év október hó 12. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő
v é g z é s t :
A testi sértés bűntette miatt ifj. Sz.L. ellen folyamatban volt büntetőügyben a terhelt védője által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Veszprémi Városi Bíróság 3.B.1558/2008/7. számú, illetőleg a Veszprém Megyei Bíróság 2.Bf.329/2009/3. számú ítéletét hatályában fenntartja.
E végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.
I n d o k o l á s
Ifj. Sz.L. terheltet a Veszprémi Városi Bíróság a 2009. március 19-én kelt 3.B.1558/2008/7. számú ítéletével bűnösnek mondta ki testi sértés bűntettében, és ezért őt 3 évre próbára bocsátotta.
Az ítélet ellen a terhelt és védője jogos védelmi helyzetre hivatkozással felmentésért jelentett be fellebbezést.
A másodfokon eljáró Veszprém Megyei Bíróság a 2009. szeptember 7-én jogerős 2.Bf.329/2009/3. számú ítéletével az elsőfokú határozatot megváltoztatva a terhelt cselekményét a Btk. 170.§ (1) bekezdésébe ütköző, de a (6) bekezdés I. fordulata szerint büntetendő testi sértés vétségének minősítette, és a próbára bocsátás tartamát 2 évre mérsékelte.
Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás a következő.
Ifj. Sz.L. terhelt és édesapja, id. Sz.L., valamint testvére, Sz.D. 2007. augusztus 11-én érkeztek meg B-K. horgásztanyájára nyaralni. Ugyanitt szórakozott K.S. sértett és baráti társasága.
Éjjel 1 óra körül a horgásztanyán áramszünet keletkezett, ezért a terhelt, az édesapja, és a szomszédban szórakozó társaság is kiment az udvarra. Itt id. Sz.L. és K.S. között szóváltásra került sor. K.S. provokatívnak nevezte id. Sz.L. magatartását, aki megkérdezte, hogy ki állította ezt, mire a sértett id. Sz.L. elé állt. Ezt látva, a közvetlen közelükben tartózkodó ifj. Sz.L., mivel az édesapja megtámadásától tartott, egy esetben ököllel állcsúcson ütötte K.S-t, aki az ütéstől hanyatt esett, amelynek következtében agyrázkódást és kulcscsonttörést szenvedett el. A sérülés gyógytartama a 8 napot meghaladta, az mintegy 28 nap volt.
A jogerős ítéletek ellen ifj. Sz.L. védője a Be. 416.§ (1) bekezdés a) pontjára hivatkozással nyújtott be felülvizsgálati indítványt.
A védő álláspontja szerint az ügyben eljárt első- és másodfokú bíróság egyaránt megsértette a büntető anyagi jogszabályokat, amikor a terhelt esetében nem alkalmazták a Btk. 22.§ f) pontját, és nem állapították meg, hogy a vádbeli eset során a terhelt jogos védelmi helyzetben cselekedett.
Hivatkozása szerint a megyei bíróság is törvényt sértett, amikor a terhelt magatartása esetében azt állapította meg, hogy tévedését hanyag gondatlanság okozta, és ezért próbára bocsátotta.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!