Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2011.1.13 Átalánydíjas építési szerződés esetében a kikötött díjon felül csak a pótmunkák ellenértéke számolható el. Az átalánydíjas szerződésben meghatározott munkának a tervtől részben eltérő tartalommal való elvégzése esetén sem térhetnek át a felek a tételes elszámolásra. Ez irányadó arra az esetre is, ha a munka befejezésére nem kerül sor. Ekkor az elszámolás akként történhet, hogy az elmaradt munkarésszel kapcsolatos díjtételeket az átalányárból levonásba kell helyezni, és a vállalkozó az átalánydíj arányos részére tarthat igényt [Ptk. 389. és 402. §].

A felperes 2004. május 30-án tájékoztató jellegű árajánlatot küldött a házaspár alperesek részére, amely falhűtési -fűtési hőszivattyús rendszer, illetve padló temperálás anyag és munkadíj költségeit tartalmazta. Az ajánlat szerinti árkalkuláció a falhűtési -fűtési rendszer tekintetében összesen 3 326 400 forint + áfa, a vizes hőszivattyús rendszer vonatkozásában összesen 5 036 860 forint + áfa, a melegvízellátás tekintetében összesen 636 735 forint + áfa, mindösszesen 8 999 995 forint + áfa összegről szólt. Az árajánlat 1 199 995 forint + áfa kedvezményösszeget, illetve a központi porszívó alapvezeték (szerelve anyaggal) nulla forint összegű kedvezményt tartalmazott, az ajánlat szerinti végösszeg 7 800 000 forint + áfa volt.

A felek között az árajánlat alapján a falhűtési -fűtési rendszer és a padlófűtés kialakítása tekintetében került sor a szerződés megkötésére, míg a hőszivattyú, hőközponti rész kiépítésére nem kötöttek szerződést.

Az alperesek összesen 1 000 000 forint előleget adtak át a felperesnek, aki a munkavégzést megkezdte. Időközben az alperesek vízvezeték-szerelési munkák elvégzésében is megállapodtak a felperessel. Az alperesek a felperes alvállalkozójának H. I.-nek 225 000 forintot közvetlenül megfizettek. A felperes kérésére az alperesek ígéretet tettek arra, hogy 2005. április elején a felperes részére további vállalkozói díjelőleget fizetnek, amely azonban az I. r. alperes kórházba kerülése miatt elmaradt, ezért a felperes a munkavégzést nem folytatta, és a munkaterületről levonult. Az alperesek kérésére Cs. I. helyszíni felmérést végzett. A munkálatokat az alperesek maguk fejezték be.

A felperes keresetében 3 923 762 forint és járulékai megfizetésére kérte kötelezni egyetemlegesen az alpereseket, elsődlegesen vállalkozói díj, míg másodlagosan jogalap nélküli gazdagodás címén. Az alperesek a kereset elutasítását arra hivatkozva kérték, hogy a felperes részére átadott 1 000 000 forint a felperes által végzett munka anyagköltségét és munkadíját fedezi.

A bíróság jogerős ítéletében 1 796 774 forint és ennek 2005. szeptember 22. napjától a kifizetés napjáig járó kamata megfizetésére kötelezte egyetemlegesen az alpereseket a felperes részére, míg ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Miután az elvégzett munka minőségére és a felhasznált anyagok mértékére vonatkozóan a felperes elfogadta az I. r. és a II. r. alperes megbízásából írásbeli nyilatkozatot adó Cs. I. megállapításait, az elsőfokú bíróság ebből kiindulva arra a következtetésre jutott, hogy a felperes által elvégzett falhűtési -fűtési munka anyagköltséggel és munkadíjjal együtt 1 093 877 forintot, a padlófűtésnél felhasznált anyagok értéke és a munkadíj 633 345 forintot, az egyéb rendszerelemek összesen 103 424 forintot, az ingatlannál hagyott - felperes által megvásárolt - anyagok értéke 290 670 forintot, együttesen 1 121 326 forintot tesznek ki. A másodfokú bíróság megállapította, hogy a felperesnek jár még az elsőfokú bíróság által megítélt összegen túlmenően 530 331 forint áfa összeg, továbbá 370 117 forint vízszerelési munkákkal összefüggő anyagköltség, ugyanakkor levonandó az alperesek által a felperesi alvállalkozónak közvetlenül megfizetett 225 000 forint, így mindezek elszámolása eredményeként határozta meg a másodfokú bíróság az alperesek által fizetendő vállalkozói díj összegét.

A bíróság megállapította, hogy a felek által kötött szerelési szerződés csak részben teljesült, mivel a felek részéről egy kölcsönös bizalomvesztés történt. A jogerős ítélet értelmében átalányárasnak tekinthető ugyan a felek szóbeli megállapodása, de amikor a felperes további részletet, előleget kért, ez elől az alperesek nem zárkóztak el, azonban az I. r. alperes nem tájékoztatta a felperest arról, hogy a kórházi kezelése miatt nem lehetséges a megadott időpontban részéről további részlet teljesítése, másrészről a felperes az alperesek elszámolásra vonatkozó kérését nem teljesítette, a továbbiakban: a szerelési munkálatokat beszüntette.

A jogerős ítélet ellen az I. r. és a II. r. alperes élt felülvizsgálati kérelemmel, a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, a felperes keresetének elutasítását kérték. Arra hivatkoztak, hogy a jogerős ítélet sérti a Pp. 3. § (3) bekezdését, a 164. § (1) bekezdését, 177. § (2) bekezdését, a 206. §-t, továbbá a Ptk. 389. §, 407. §, 403. § (4) bekezdését, 379. § (1) bekezdését, 313. §-t, és a 301. § (1) bekezdését.

Érvelésük értelmében kizárólag az árajánlat első "falhűtési -fűtési árkalkulációja" vonatkozásában került sor az átalánydíjas szerződés megkötésére az ott meghatározott díjazás mellett. Sérelmezték a M. L.-től beszerzett anyagokkal, illetve a felperes által becsatolt számlákon szereplő anyagokkal kapcsolatos elszámolást. Kifogásolták, hogy a bíróság nem vizsgálta, hogy ha volt belső víz- és csatornaszerelés az pótmunkának, vagy többletmunkának minősül-e. Arra hivatkoztak, hogy az átalánydíjas szerződés alapján a készültségi foknak megfelelően kellett volna az elszámolást elvégezni, míg a bíróságok tévesen, utólagos tételes elszámolást végeztek. Érvelésük értelmében a felperes a szerződés teljesítését jogos indok nélkül tagadta meg, ezért kifogásolták, hogy ezt a bíróság nem értékelte a terhére.

Az alperesek a felülvizsgálati kérelmükben sérelmezték, hogy a bíróság annak ellenére Cs. I. megállapításaiból indult ki, hogy ő a számításait nem az átalánydíjas szerződés alapján végezte, és már a felmérés becsatolásakor kifejezetten hangsúlyozták, hogy a munkadíj számítás vonatkozásában a szakvéleményt nem fogadják el. Szerintük csak igazságügyi szakértői vélemény beszerzését követően végezhette volna el a bíróság megalapozottan az elszámolást. Arra hivatkoztak, hogy a terhükre késedelem, szerződésszegés nem állapítható meg, ezért kifogásolták a késedelmi kamatfizetési kötelezettségük megállapítását. Szerintük a felperesi elszámolás kapcsán nem került tisztázásra, hogy belső víz-, csatornaszerelési munkálatokat valóban végzett-e a felperes. Érvelésük értelmében a felperes a bizonyítási kötelezettségének nem tett eleget, és a bíróság által megállapított tényállás hiányos, iratellenes, a bizonyítékok nem megfelelő értékelésén alapul, és a levont jogi következtetések is helytelenek.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárás eredményeként azt állapította meg, hogy a jogerős ítélet sérti a Pp. 3. § (3) bekezdését, a 164. § (1) bekezdését, a 177. § (2) bekezdését, illetve részben a Pp. 206. §-át, a Ptk. 403. § (4) bekezdését, míg a felülvizsgálati kérelemben megjelölt egyéb okból nem jogszabálysértő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!