39/2009. (V. 27.) HM utasítás
az Amerikai Egyesült Államok Kormánya által biztosított külföldi katonai támogatási keret (FMF*-keret) felhasználásának eljárási rendjéről[1]
A honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvény 52. § (1) bekezdés f) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Magyar Honvédség NATO-interoperabilitásának fejlesztése érdekében az Amerikai Egyesült Államok Kormánya által nyújtott külföldi katonai támogatási keret (a továbbiakban: FMF-keret) felhasználásának eljárási rendjéről az alábbi utasítást adom ki:
Általános rendelkezések
1. § (1) Az utasítás hatálya a Honvédelmi Minisztériumra (a továbbiakban: HM), a honvédelmi miniszter közvetlen alárendeltségébe, közvetlen irányítása, fenntartói irányítása, és közvetlen felügyelete alá tartozó szervezetekre, valamint a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) katonai szervezeteire terjed ki.
(2) Az Amerikai Egyesült Államok Kormánya által évente biztosított FMF-keret a Magyar Honvédség NATO-inter-operabilitásának elősegítéséhez, a kitűzött katonai képességek kialakításához szükséges amerikai gyártmányú haditechnikai eszközök, hadfelszerelési cikkek, valamint a kizárólag az Amerikai Egyesült Államok Kormányán keresztül biztosított szolgáltatások beszerzésére használható fel.
Az FMF-keretfelhasználás feladatainak végzése
2. § (1) Az FMF-keret tervezésével és felhasználásával kapcsolatos feladatokat a HM védelmi tervezési és infrastrukturális szakállamtitkára (a továbbiakban: HM VTI-SZÁT) irányításával a HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynöksége (a továbbiakban: HM FLÜ) végzi.
(2) A feladatok végrehajtása érdekében a HM FLÜ folyamatos kapcsolatot tart az Amerikai Egyesült Államok Nagykövetségének Védelmi Együttműködési Irodájával (a továbbiakban: ODC*), illetve az érintett szervezetekkel.[2]
(3) Az FMF-keret felhasználására vonatkozó programjavaslatok meghatározását a HM Haderő-tervezési Főosztálya (a továbbiakban: HM HTF) végzi.
(4) Az FMF-támogatás felhasználása keretében beérkezett haditechnikai eszközökkel és hadfelszerelési cikkekkel kapcsolatos MH-szintű ellátási feladatokat az MH Összhaderőnemi Parancsnoksága (a továbbiakban: MH ÖHP) (egészségügyi vonatkozásban az MH Dr. Radó György Honvéd Egészségügyi Központ) és az alárendelt katonai szervezetek hajtják végre.
Az FMF-keret felhasználásának tervezése
3. § Az FMF-keret felhasználásának tervezését két esetben kell végezni:
a) adott évre vonatkozó FMF-keret felhasználásának tervezése;
b) a programok végrehajtása során jelentkező összesített FMF-forrás többlet-, illetve hiánykiegyensúlyozásának tervezése.
Adott évre vonatkozó FMF-keret felhasználásának tervezése
4. § (1) Az adott évi FMF-keretösszegekről az amerikai fél tájékoztatást ad a HM FLÜ részére.
(2) A meghatározott FMF-keretösszegre vonatkozóan, összhangban a Magyar Honvédség aktuális időszakra vonatkozó 10 éves stratégiai tervével, a HM FLÜ - a kezdeményezett feladatok prioritási sorrendjére is kiterjedő -felhasználási tervet állít össze.
(3) A tervezést a HM HTF programjavaslatai alapján, a HM Hadműveleti és Kiképzési Főosztály (a továbbiakban: HM HKF) bevonásával, valamint az MH ÖHP és az MH Dr. Radó György Honvéd Egészségügyi Központ együttműködésével kell elvégezni.
(4) A tervezéshez szükséges alapadatokat a HM FLÜ biztosítja az érintett szervezetek részére.
(5) Az alapadatok között szerepeltetni kell azokat a korábban kezdeményezett programokat is, melyek esetében az eltelt időszakban nem történt meg a vonatkozó megállapodások jóváhagyása. A tervezés során ezeket a programokat felül kell vizsgálni.
(6) Az összeállított terv részét képzi az alkalmazói és technikai követelmények meghatározásáért és az adott program végrehajtásáért felelős szervezetekre (a továbbiakban: témafelelős szervezet) vonatkozó javaslat.
5. § Az FMF-keret olyan feladat végrehajtására tervezhető, amely:
a) elsősorban a nemzetközi feladatokban részt vevő erők műveleti és együttműködési képességei fejlesztését célozza;
b) lehetőség szerint hazai erőforrások bevonása nélkül biztosítja az adott képesség kialakításának teljes körű megvalósítását;
c) a feladat végrehajtásának prognosztizálható időtartama biztosítja a szükséges képesség hadműveleti követelmények és fejlesztési tervek által meghatározott időpontra történő megvalósítását;
d) a folyamatban lévő, illetve tervezett hazai fejlesztésekhez kapcsolódik.
6. § A tervezés során:
a) a HM FLÜ az érintett szervezetekkel együttműködve kidolgozza a feladat tárcát terhelő járulékos (hazai fejlesztési, infrastrukturális beruházási, fenntartási), illetve az egyéb (vám, áfa, szállítás) költségeit és azokról tájékoztatja a HM HTF-et;
b) amennyiben az adott feladat hazai erőforrásigénye az MH aktuális 10 éves stratégiai tervében nem szerepel, a HM HTF kezdeményezi a hazai erőforrások tervesítését, vagy a feladat átütemezését;
c) a HM FLÜ egyeztet az ODC-vel a tervezett feladatok FMF-forrásokból történő finanszírozásának támogatottságáról.
7. § (1) Az összeállított tervet a HM FLÜ a HM Honvéd Vezérkar főnöke útján miniszteri jóváhagyásra terjeszti fel.
(2) Az FMF-keret felhasználásának jóváhagyásáról a HM FLÜ értesíti a tervezésben érintett, valamint a témafelelős szervezetek vezetőit, egyidejűleg tájékoztatja az ODC-t.
A programok végrehajtása során jelentkező összesített FMF-forrás többlet-, illetve hiánykiegyensúlyozásának tervezése
8. § (1) A 4-7. § szerint jóváhagyott, illetve a korábban kezdeményezett programok végrehajtása során, az előzetesen számvetett FMF-forrásigényekhez képest jelentkező eltérésekről, továbbá az FMF-támogatás ODC által 4. § (1) bekezdés szerint előre jelzett, illetve esetlegesen módosuló összegéről a HM FLÜ összesített kimutatást vezet.
(2) Az (1) bekezdés szerinti összesített FMF-forrás-hiány esetében a HM FLÜ a szükséges számú - a jóváhagyott felhasználási tervben alacsony prioritással szereplő -program végrehajtásának felfüggesztését kezdeményezi, melyről a tervezésben és végrehajtásban érintett szervezeteket értesíti.
(3) Az (1) bekezdés szerinti FMF-forrástöbblet esetén - a HM HTF-fel történt előzetes egyeztetést követően - a HM FLÜ a többletforrások felhasználására vonatkozó tervet állít össze. A terv összeállítása során a 4-7. § szerinti eljárási rendet kell alkalmazni.
A jóváhagyott terv megvalósítása
9. § (1) A felhasználási terv jóváhagyásával egyidejűleg meghatározott témafelelős szervezetek - a témában érintett valamennyi szervezet bevonásával - végrehajtják az egyes témák részletes tartalmának, az alkalmazás hadműveleti-harcászati, valamint azok alapján a műszaki követelményeinek megfogalmazását. Szükség esetén konzultáció és információkérés céljából a témafelelősök a HM FLÜ útján felveszik a kapcsolatot az ODC képviselőivel.
(2) Az utasítás 1. mellékletében található útmutató alapján, a témafelelős szervezet angol nyelven elkészíti az adott téma igénylevelét (a továbbiakban: LOR*). A LOR tartalma nem térhet el a jóváhagyott témától és számított forrásigénye nem lépheti túl a jóváhagyott keretet.[3]
(3) A LOR-dokumentumot - a 6. § b) pontja szerinti programok kivételével - a kidolgozásért felelős szervezet a keretfelhasználás jóváhagyásától számított 30 munkanapon belül a HM FLÜ útján megküldi az ODC részére.
(4) A 6. § b) pontja szerinti programok végrehajtása LOR-ral csak azután kezdeményezhető, ha a szükséges hazai erőforrásigény az MH aktuális 10 éves stratégiai tervében megjelenítésre került.
10. § Az ODC részére átadott LOR indokolt esetben módosítható vagy visszavonható. A LOR-t kidolgozó szervezet módosításra vagy visszavonásra vonatkozó javaslatát - részletes indoklással - a HM HTF egyetértését követően a HM FLÜ részére küldi meg. A további eljárást a 9. § (3) bekezdésekben foglaltak alapján kell végezni.
11. § (1) Az amerikai fél a LOR alapján elkészíti a téma megvalósítására vonatkozó megállapodást megtestesítő Ajánlati és Elfogadási Levelet (a továbbiakban: LOA*), melyet az ODC ad át a HM FLÜ részére. A HM FLÜ a LOA-dokumentumot véleményezésre megküldi a témafelelős szervezeteknek.[4]
(2) A témafelelős szervezetek véleményezik a LOA-do-kumentumot, és javaslatot tesznek elfogadására vagy módosítására, a LOA egyes tételeinek vagy egészének elutasítására. A módosító vagy az elutasító javaslatot részletes indoklással kell felterjeszteni.
(3) Az elfogadásra, a módosításra vagy az elutasításra vonatkozó véleményt/javaslatot a HM FLÜ részére kell megküldeni. Az elutasításra vonatkozó javaslatról a HM FLÜ tájékoztatja a HM HTF-t.
(4) A LOA-dokumentumot a HM FLÜ a HM VTISZÁT részére terjeszti fel aláírásra.
(5) Az aláírt LOA-dokumentum eredeti példányait a HM FLÜ az ODC részére, egy-egy másolati példányát az érintett témafelelős szervezetek részére megküldi.
(6) Az aláírt LOA-dokumentum alapján az érintett szervezetek szükség esetén pontosítják a vonatkozó terveket, kimutatásokat.
12. § (1) Az aláírt és elfogadott LOA-dokumentumot indokolt esetben mindkét fél módosíthatja, vagy kiegészítheti. A módosítást vagy a kiegészítést a magyar fél LOR benyújtásával kezdeményezheti. Az eljárást a 11-12. §-ok szerint kell végezni.
(2) Az amerikai fél által elkészített módosított, vagy kiegészített LOA-dokumentumokkal kapcsolatos eljárási rend megegyezik a 12. § (2)-(6) bekezdésekben foglaltakkal.
A LOA-dokumentumban foglaltak megvalósítása
13. § (1) A LOA-dokumentumban szereplő eszközök és anyagok szállítására vonatkozó feltételeket a LOA tartalmazza. Az USA szabályzói alapján biztonsági korlátozás alá eső eszközök esetében a szállítást kizárólag az USA hivatalos szervezetei hajtják végre. Egyéb esetben a szállítmányozási feladatok végrehajtására a HM FLÜ jogosult szállítmányozót biztosítani.
(2) A beérkezett eszközök és anyagok vám- és behozatali eljárását a HM FLÜ kezdeményezi. A szállítmányozói és vámkezelési feladatok végrehajtása érdekében a HM FLÜ folyamatos kapcsolatot tart az ODC-vel és az érintett szervezetekkel.
(3) A vámeljárás lefolytatását követően - a HM FLÜ értesítése alapján - az illetékes témafelelős szervezet intézkedik az eszközök és anyagok mielőbbi átvételére, számviteli nyilvántartásba vételére és végfelhasználásra történő kiadására.
(4) A hadfelszerelési anyagok rendszeresítését és rendszerből történő kivonását meghatározó szabályzókban meghatározott feladatokat a jelen utasítás keretében beszerzett hadfelszerelési eszközök vonatkozásában is alkalmazni kell.
14. § A Magyarországra történő szállítás költségeit magyar fél által biztosított szállítmányozó esetén a HM FLÜ, a6. § a) pontjában foglalt egyéb járulékos költségeket az érintett szervezetek - az MH aktuális 10 éves stratégiai tervével összhangban - az éves elemi költségvetésükben tervezik.
Nyilvántartás
15. § (1) A beérkezett eszközök és anyagok számviteli nyilvántartásba vételét az MH illetékes központi ellátó szervezetei végzik. A nyilvántartási ár meghatározásához a HM FLÜ és a témafelelős szervezet a szükséges adatokat biztosítja az MH illetékes központi ellátó szervezet részére.
(2) Az ODC előzetes értesítés alapján jogosult a beérkezett eszközök, anyagok felhasználásának és tárolásának ellenőrzésére.
(3) Az ellenőrzések zökkenőmentes végrehajtása érdekében a témafelelős szervezetek (központi ellátó szervezetek nyilvántartó részlegei) nyilvántartást vezetnek a beérkezett és rendszeresített, illetve a tárolt eszközökről és anyagokról.
(4) A HM FLÜ nyilvántartja a LOA-dokumentumokat, kimutatást vezet a LOA-dokumentumok és az igénylevelek végrehajtásának, valamint a jóváhagyott témák kidolgozásának helyzetéről.
(5) A HM FLÜ a szállítmányozóval együttműködve kimutatást vezet a beérkezett eszközökről és anyagokról, a kapcsolódó vám- és behozatali eljárások helyzetéről.
Jelentések
16. § (1) A HM FLÜ évente, a tárgyévet követő január 31-ig jelentést terjeszt fel az FMF-keret felhasználásának helyzetéről a honvédelmi miniszter részére. A jóváhagyott jelentést tájékoztatásul megküldi a HM Honvéd Vezérkar főnöke részére.
(2) Az ODC által a végfelhasználás ellenőrzése céljából igényelt jelentéseket a HM FLÜ az érintett témafelelős szervezetek közreműködésével összeállítja és továbbítja.
Záró rendelkezések
17. § (1) Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba, ezzel egyidejűleg az Amerikai Egyesült Államok Kormánya által biztosított külföldi katonai támogatási keret (FMF-keret) felhasználásának eljárási rendjéről szóló 85/2004. (HK 24.) HM utasítás hatályát veszti.
(2) Az utasítás előírásait a hatálybalépéskor folyamatban lévő LOR-, illetve LOA-dokumentumok esetében is alkalmazni kell.
Dr. Szekeres Imre s. k.,
honvédelmi miniszter
Melléklet a 39/2009. (V. 22.) HM utasításhoz
ÚTMUTATÓ
az FMF-keret felhasználására vonatkozó igénylevelek elkészítéséhez
1. A jóváhagyott FMF-témákra vonatkozóan a végrehajtás kiemelt feladata az igénylevél (Letter of Request, a továbbiakban: LOR) elkészítése.
A LOR olyan kötetlen formájú hivatalos levél, amely a téma megvalósításához szükséges amerikai forrásból származó haditechnikai eszközök, hadfelszerelési cikkek, szolgáltatások beszerzését kezdeményezi.
2. A LOR típusai:
a) Az adott típusú haditechnikai eszközök, hadfelszerelési cikkek, szolgáltatások árára és elérhetőségére (P&A) vonatkozó LOR,
b) LOA-dokumentum elkészítésére, kiegészítésére, módosítására és átadására vonatkozó LOR.
3. A LOR összeállítását az alábbi szempontok figyelembevételével kell végezni:
3.1. Bevezetés és vásárlói információk.
a) Meg kell határozni, hogy a 2. pontban felsoroltak közül milyen típusú LOR kerül megküldésre, milyen témában. Amennyiben korábban már volt árra és elérhetőségre vonatkozó LOR, és az alapján készül az aktuális LOR, hivatkozni szükséges az előzőre adott amerikai levél referenciaszámára és a küldő szervezetre (szárazföld, légierő, haditengerészet, vagy más USA-katonai szervezet).
b) Röviden ismertetni kell:
- a haditechnikai eszközök és hadfelszerelési cikkek, szolgáltatások beszerzésének célját,
- milyen hatással lesz a beszerzés a haderőstruktúrára,
- hogyan járul hozzá a beszerzés a kölcsönös védelmi és biztonsági célok megvalósításához.
3.2. A haditechnikai eszközök és hadfelszerelési cikkek, szolgáltatások meghatározása.
a) a haditechnikai eszközök és hadfelszerelési cikkek, szolgáltatások leírása, lehetőleg pontos típus megjelölésével,
b) a haditechnikai eszközök és hadfelszerelési cikkek mennyisége,
c) a haditechnikai eszközök és hadfelszerelési cikkek konfigurációja,
d) interoperabilitási követelmények meghatározása,
e) igényelt szállítási határidők.
3.3. Hadműveleti koncepció:
a) alkalmazási elgondolás, beleértve a végfelhasználó alegységek és az előre látható műveleti részvételi formák, illetve vonatkozó nemzetközi felajánlások ismertetését,
b) havi/évi üzemeltetési keretek,
c) alkalmazás helye.
3.4. Kiképzés
a) kinek a részére (kezelői, kiszolgálói, logisztikai), milyen mélységben és hol (Magyarországon vagy az USAban),
b) kiképzési eszközök igénylése (típus, darabszám).
3.5. Logisztikai koncepció
a) adatkövetelmények (technikai adatcsomag, publikációk, utasítások igénylése),
b) tartalékalkatrész-ellátás (milyen szintre és mennyit, kezdeti készlet vagy életciklusra),
c) teszt és kiszolgáló berendezések igénylése,
d) tervezett hazai kiszolgálási szintek (alakulat, közép és gyári),
e) ellátási szint követelmények (alakulat, közép vagy gyári),
f) logisztikai konferencia igénye. 3.6 Mérnöki támogatás igénylése:
a) szerződéses vagy USA-kormányzati mérnöki-technikai szolgáltatás,
b) szoftvertámogatás,
c) helyszíni szemle.
3.7. Garancia és biztosítás
3.8. Felmentések
A haditechnikai eszközök beszerzése esetén lehetőség van a K+F költségek elengedésére, de ezt kifejezetten kérni kell.
3.9. Finanszírozási feltételek
a) Jelezni lehet a LOR-ban igényelt tételek témafelelős által becsült értékét, azonban az aláírásra kerülő LOA értéke ettől esetenként jelentősen eltérhet.
b) Jelezni kell, hogy a LOA teljes mértékben FMF-ke-retből kerül finanszírozásra, vagy nemzeti keretek is bevonásra kerülnek.
3.10. Szállítás
A témafelelős javaslatot tehet az igényelt eszköz biztonsági besorolásától függően, közbenső szállítmányozó cég (Freight Forwarder) igénybevételére, vagy eszközféleségtől függetlenül kérheti, hogy a szállítást az USA kormányzati szervezetei hajtsák végre.
3.11. Egyebek
a) A különleges eszközök tárolásának és védelmének hazai feltételeinek leírása.
b) Hozzájárulás a különleges eszközök végfelhasználásának ellenőrzéséhez.
c) Minden olyan egyéb információ, amelyet a témavezetők szükségesnek tartanak megadni.
Lábjegyzetek:
[1] * Office of Defense Cooperation.
[2] * Foreign Military Financing.
[3] * Letter Of Request.
[4] * Letter of Offer and Acceptance.