Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2000.238 Ha a választott szakszervezeti tisztséget betöltő munkavállaló munkaviszonyának rendes felmondással történő megszüntetéséhez szükséges egyetértés megadására jogosult szervet a szakszervezet belső szabályzata nem határozza meg, a bíróság jogszerűen vette figyelembe a szakszervezet álláspontját és az általa követett gyakorlatot [Mt. 28. § (1) bek.].

A felperes ügyfélszolgálati munkatárs munkakörben állt az alperes alkalmazásában, és bizalmi helyettesként választott szakszervezeti tisztséget töltött be. Az alperes az 1998. február 9-én kelt rendes felmondással a felperes munkaviszonyát felmondta, emiatt a felperes munkaügyi jogvitát kezdeményezett. Kereseti kérelme a rendes felmondás jogellenességének megállapítására és kétszeres végkielégítés megfizetésére irányult. Arra hivatkozott, hogy az alperes elmulasztotta munkaviszonya felmondása előtt a felettes szakszervezeti szerv hozzájárulását beszerezni.

A munkaügyi bíróság ítéletével megállapította a felmondás jogellenességét és az alperest felperes javára 1 088 892 forint, valamint perköltség megfizetésére kötelezte.

A munkaügyi bíróság a szakszervezeti alapszabályból, ügyrendből, valamint B. Gy.-né régió-titkár tanúvallomásából levont következtetéssel azt állapította meg, hogy felperes tekintetében a felmondáshoz való hozzájárulás megadására a régió alapszerv testületi szerve lett volna jogosult, amely testület a régió-titkárból és a főbizalmiakból áll. A létszám-leépítési bizottság ülésén résztvevő régió-titkár és két megyei főbizalmi egyetértően nyilatkozott a felperes munkaviszonya megszüntetésére vonatkozóan. A bíróság megítélése szerint ez a nyilatkozat nem tekinthető testületi döntésnek. Az alperes nem kereste meg a felettes szakszervezeti szervet a hozzájárulás megadása végett, a létszám-leépítési bizottság ülését pedig nem tartotta azonosíthatónak a szakszervezeti szerv eljárásával.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletet megváltoztatta, a felperes keresetét elutasította.

A másodfokú bíróság nem értett egyet azzal az ítéleti megállapítással, hogy a hozzájárulásra jogosított szakszervezeti szerv a régió-titkárból és a főbizalmiakból álló testület, mert erre vonatkozó tételes rendelkezés sem a szakszervezeti alapszabályban, sem az ügyrendben nem található. Álláspontja szerint ezért a szakszervezet szervezetére és működésére vonatkozóan autentikus magyarázatot kizárólag a szakszervezet adhat. Emiatt a megyei bíróság kiegészítette a bizonyítást, megkereste a szakszervezetet, hogy nyilatkozzon a felperes esetében eljárásra jogosult felsőbb szakszervezeti szerv és az előzetes egyetértés felől. A szakszervezet titkára úgy nyilatkozott, hogy felettes szakszervezeti szervnek a főbizalmi minősült, aki két bizalmival együtt részt vett a létszám-leépítési bizottságban és az utóbbiakkal történt tanácskozás után hozzájárulását adta a felperes munkaviszonyának felmondásához.

Az így kiegészített bizonyítás alapján a másodfokú bíróság azt állapította meg, hogy az alperes az Mt. 28. §-a (1) bekezdésének megfelelően járt el, mert a felmondás előtt beszerezte a közvetlen felsőbb szakszervezeti szerv előzetes egyetértését. Ezért a felperes keresetét alaptalannak találta, és azt elutasította.

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet "megváltoztatását" és az elsőfokú ítéletet helybenhagyó határozat hozatalát kérte. A szakszervezet alapszabályának rendelkezéseire hivatkozva vitatta, hogy a régió-titkár, vagy a főbizalmi a szakszervezet munkajogi jogosítványa gyakorlására jogosult lett volna. Sérelmesnek tartotta a szakszervezeti titkár nyilatkozatának figyelembevételét, mivel nem vett részt a létszám-leépítési bizottság munkájában, és az eljárás során ellentmondásosan nyilatkozott. Vitatta, hogy a létszám-leépítési bizottság munkája keretében tett nyilatkozat az Mt. 28. §-a (1) bekezdése szerinti joggyakorlásként elfogadható. Fenntartotta azt az álláspontját, hogy a felmondása tárgyában a Területi Igazgatóság Szakszervezeti Bizottsága egyetértési jogát nem gyakorolta. Az egyeztetés során felvett jegyzőkönyvre hivatkozva azt is vitatta, hogy a létszám-leépítési bizottság ülésén a szakszervezet tisztségviselői mivoltát figyelembe vette és erre vonatkozóan nyilatkozott volna.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A másodfokú bíróság a peres iratokhoz becsatolt Általános Biztosító Rt. Dolgozói Szakszervezetének Alapszabálya és az Országos Szakszervezeti Tanácsának Ügyrendje alapján helytállóan állapította meg, hogy e szabályzatok a szakszervezeti tisztségviselőkkel kapcsolatos szakszervezeti jog [Mt. 28. § (1) bekezdés] gyakorlásának rendjére vonatkozó rendelkezést nem tartalmaznak. A felülvizsgálati kérelem ezzel ellentétes állítását a felperes saját perbeli nyilatkozata és az Alapszabálynak a kérelemben megjelölt rendelkezései nem támasztják alá. Ezzel szemben az Alapszabály kifejezetten rögzíti, hogy a szakszervezet struktúráját, döntéshozatali rendjét, testületeit a szakszervezet ügyrendje határozza meg, a perbeli időben pedig ilyen ügyrendje a szakszervezetnek nem volt, csupán az Országos Szakszervezeti Tanácsra - a legmagasabb színtű irányító és döntéshozó testületre - vonatkozó ügyrendet alkották meg, amely a perben vitatott kérdésről nem rendelkezett. A felperes az ügyrend hiányára vonatkozó tanúvallomást a perben maga sem vitatta.

A másodfokú bíróság az előbbiekre tekintettel - a perbeli eltérő adatokra, nyilatkozatokra is figyelemmel indokoltan kérte ki és vette figyelembe a szakszervezet álláspontját, minthogy a szervezeti rendjét a szakszervezet maga jogosult meghatározni [1989. évi II. törvény 25. § (2) bekezdés.]

A felperes a munkaügyi bíróság által megállapított tényállást, miszerint a létszám-leépítési bizottság ülésén résztvevő régió-titkár és két főbizalmi - köztük a megye főbizalmija - a munkaviszonya megszüntetéséhez egyetértő nyilatkozatát adta, fellebbezéssel nem támadta, és ezt a tényt perbeli nyilatkozataiban sem vitatta. Ehhez képest a felülvizsgálati kérelem erre vonatkozóan a felülvizsgálati eljárásban is irányadó - jogszabálysértés nélkül [Pp. 206. § (1) bekezdés] megállapított - tényállást sikertelenül támadta.

Az a körülmény, hogy a szakszervezet az előzetes egyetértését a létszámleépítése bizottság eljárása keretében adta meg, a joggyakorlás jogszerűségét nem érinti. Ezért az egyetértés hiányára, illetve emiatt a felmondás jogellenességére levont felülvizsgálati következtetés téves.

A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Mfv. I. 10. 418/1999. sz.)