Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2005.10.357 Vegyes típusú - vállalkozási, megbízási és lízingelemeket tartalmazó - szerződés megszegése esetén alkalmazható jogkövetkezmények [Ptk. 320. § (1) bek., 431. § (1) bek., 424. § (2) bek., 370. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság közbenső ítéletében megállapított tényállása szerint az alperes által "integrált kórházi informatikai rendszer szállítására" nyílt közbeszerzési eljárás keretében kiírt pályázatot a felperes nyerte meg. Ez alapján a felek 2000. június 15-én bérleti szerződésnek nevezett megállapodást kötöttek, amelyben a felperes kötelezte magát az alperesnél informatikai hálózat kiépítésére, számítógépek telepítésére, a programok felhasználási jogának átengedésére, az alperes alkalmazottainak betanítására, a rendszer kezelésére, valamint működtetésére. A telepítés díjaként az alperes a felperesnek 70 579 818 Ft-ot megfizetett. A felperest további ellenszolgáltatásként 2001. január 1-jétől öt éven keresztül havi 2 351 250 Ft bérleti díj illette meg, ennek lejártát követően az alperes a hardver eszközöket darabonként 100 Ft + áfa vételáron megvásárolhatta, feltéve, hogy egy hónapos sikeres próbaüzemet követően az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) a rendszert megfelelőnek minősíti. A rendes felmondás lehetőségét a felek öt évre kizárták. Utóbb a szerződést módosították, eszerint ha az OEP a rendszer működését 2001. július 31-éig nem minősíti sikeresnek, az alperes a szerződéstől elállhat. Az alperes a szerződést 2000. július 18-án 15 napos felmondási idővel felmondta. A felmondását a Ptk. 431. §-ának (1) bekezdésében foglaltakra alapította, a felmondás okaként viszont az alperes szerződésszegésre hivatkozott. A felperes által elkövetett szerződésszegést az informatikai rendszer bevezetésének meghiúsulásában, továbbá abban jelölte meg, hogy a központi számítógép nem a felperes tulajdona, amiről a felperes korábban nem tájékoztatta. Állítása szerint a tulajdonos a berendezéssel kapcsolatos tulajdonosi jogait gyakorolhatja, ami a rendszer alperes általi működtetését meghiúsítja.

A felperes a módosított keresetében arra alapítva, hogy az alperes jogalap nélkül mondta fel a szerződést, az ötéves bérleti díj címén 151 628 457 Ft megfizetésére kérte kötelezni.

Az elsőfokú bíróság közbenső ítéletében megállapította, hogy az alperes 2001. július 18-án közölt felmondása érvénytelen.

A másodfokú bíróság az alperes fellebbezése folytán hozott közbenső ítéletében az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét helybenhagyta. Megállapította, hogy a perbe hozott szerződésben a felperes több szolgáltatás teljesítésére vállalt kötelezettséget, amelyek közül az informatikai hálózat kiépítése, a vállalkozás; az eszközök használatának ellenérték fejében történő átengedése a bérlet; míg a számítástechnikai berendezések jelképes vételáron történő megvásárlásának lehetősége a lízingszerződés fogalmi elemeire utal. Nem fogadta el az elsőfokú bíróság jogi álláspontját, miszerint a felek a szerződés hatályának beálltát felfüggesztő feltételhez kötötték. Kifejtette, hogy a felek a szerződésben a felperest megillető, öt éven keresztül havonta fizetendő ellenszolgáltatás megfizetésének feltételéül szabták, hogy egy hónapos sikeres próbaüzemet követően az OEP a rendszert megfelelőnek minősíti, és erre az öt évre zárták ki a rendes felmondás lehetőségét. Az OEP jelentése azonban nem a szerződés hatályára volt hatással, hanem a felperes további szolgáltatásai időtartamának meghatározásához adott támpontot. E kikötést a Ptk. 207. §-ának (1) bekezdésében írt módon értelmezve megállapítható, hogy a felek feltehető akarata nem arra irányult, hogy a rendes felmondás jogát a felek az átvételt megelőző időtartam alatt gyakorolhassák, ez sem a felek feltehető akaratával, sem az eset körülményeivel nem áll összhangban, és ütközik a Ptk. 229. §-ának (2) bekezdésével, valamint a 4. §-ának (1) és (4) bekezdésében foglaltakkal is. A felek valójában az ötéves időtartam kezdete előtt is kizárták az alperes számára a rendes felmondás lehetőségét.

Nem látta bizonyítva, hogy a felperes a szolgáltatást hibásan teljesítette, ezáltal megillette volna az alperest az azonnali hatályú felmondás joga. Megállapította, hogy a felmondásig a felperes a szerződéses kötelezettségeit nagyrészt már teljesítette és ezt az alperes el is fogadta. A Pp. 164. §-ának (1) bekezdése értelmében az alperest terhelte annak bizonyítása, hogy az átvett szolgáltatás hibás volt, amit az alperes nem bizonyított, ezért az alperesnek a felperes szerződésszegésére hivatkozással nem volt joga azonnali hatályú felmondásra.

Megítélése szerint nem adott okot az alperesnek az azonnali hatályú felmondásra az a körülmény sem, hogy a felmondás időpontjában a számítógép-hálózat szerverének az alperes nem volt tulajdonosa továbbá, hogy a tulajdonos és a felperes között vita támadt a számítógép ellenértékének kifizetése körül. A szerződés alapján a felperesnek az volt a kötelessége, hogy biztosítsa az alperes számára a központi számítógép használatának lehetőségét. E lehetőség biztosítva volt anélkül, hogy azon a felperes tulajdonjogot szerzett volna, így a felperes tulajdonjogának hiánya nem alapozta meg az alperesnek a szerződés azonnali hatályú felmondáshoz való jogát.

A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak hatályon kívül helyezését, a felperesnek a felmondás érvénytelenségének megállapítása iránti keresete elutasítását kérte. A másodfokú bíróság által elkövetett jogszabálysértést a Ptk. 207. §-ának, a 321. §-ának (1) bekezdésében, a 431. §-ának (1) bekezdésében, a 424. §-ának (1) és (2) bekezdésében, továbbá a Pp. 206. §-ának (1) bekezdésében, a 164. §-ának (1) bekezdésében foglaltak megsértésében jelölte meg. Előadta, hogy mind a szerződés egészére, mind pedig annak a felmondás idejében már hatályosult részére vonatkozóan megállapítható, hogy a bérleti jogviszony elemei voltak meghatározóak. A szerződés alapján a felperes a szolgáltatás nyújtását megkezdte, a hardver eszközöket, a szervert, valamint a szoftvert szolgáltatta, majd megkezdte az informatikai rendszer kiépítését is, amelyek ellenértékeként az alperes 70 579 818 Ft-ot megfizetett. Az informatikai rendszer végleges működésbe állítására és ezáltal az ötéves bérleti jogviszony megnyílására - akkor került volna sor, ha a rendszer alapján a sikeres OEP-jelentés elkészül. Az OEP azonban a jelentést a felmondásig nem adta ki.

Állította, hogy a másodfokú bíróság megállapításával ellentétben a rendszer szabályszerű átadás-átvétele sem történt meg. Az alperes alkalmazottja, aki az átadásról szóló jegyzőkönyvet aláírta erre nem volt jogosult. A rendszer átvételét megelőző időpontban az az ötéves időtartam, amely alatt a szerződés a rendes felmondás jogát kizárta, még el sem kezdődött, így részéről a szerződés rendes felmondását sem a szerződés, sem jogszabály nem akadályozta. Vitatta, hogy a szerződésben a rendes felmondás jogát a jogviszony kezdetétől fogva kizárták. E körben előadta, hogy őt a bérleti jogviszony tekintetében a Ptk. 431. §-ának (1) bekezdése alapján a rendes felmondás joga jogszabály erejénél fogva megillette, ezért nem kellett külön szerződésbe foglalni a rendes felmondáshoz való jogosultságát. A szerződés 2.3. pontjában meghatározott időtartamra a rendes felmondás jogának kizárása olyan jogosultságáról való lemondást jelentett, amely őt jogszabály erejénél fogva megillette volna. A másodfokú bíróság azzal a megállapítással, hogy az alperes feltehető szándéka a rendes felmondás teljes kizárására irányult, megsértette a Ptk. 207. §-ának (2) bekezdésében [helyesen (3) bekezdésében] foglaltakat, amely jogszabály tiltja valamelyik fél jogról való lemondásának kiterjesztő értelmezését.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!