Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

32009D0420[1]

2009/420/EK: A Bizottság határozata ( 2009. május 28. ) a Bursaphelenchus xylophilus (Steiner et Buhrer) Nickle et al . (a fenyőfa fonalférge) elterjedése elleni, Portugáliának az attól ismerten mentes területein kívüli más területeire vonatkozó ideiglenes kiegészítő intézkedéseknek a tagállamok számára történő előírásáról szóló 2006/133/EK határozat módosításáról (az értesítés a C(2009) 3868. számú dokumentummal történt)

A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2009. május 28.)

a Bursaphelenchus xylophilus (Steiner et Buhrer) Nickle et al. (a fenyőfa fonalférge) elterjedése elleni, Portugáliának az attól ismerten mentes területein kívüli más területeire vonatkozó ideiglenes kiegészítő intézkedéseknek a tagállamok számára történő előírásáról szóló 2006/133/EK határozat módosításáról

(az értesítés a C(2009) 3868. számú dokumentummal történt)

(2009/420/EK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a növényeket vagy növényi termékeket károsító szervezeteknek a Közösségbe történő behurcolása és a Közösségen belüli elterjedése elleni védekezési intézkedésekről szóló, 2000. május 8-i 2000/29/EK tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 16. cikke (3) bekezdésének negyedik mondatára,

mivel:

(1) A 2006/133/EK bizottsági rendelettel (2) összhangban Portugália felszámolási tervet hajt végre a fenyőfa fonalférge elterjedésének megakadályozása érdekében.

(2) 2009. január 16-án az Egyesült Királyság arról tájékoztatta a Bizottságot, hogy feltartóztatott egy Portugáliából érkező fa csomagolóanyag-szállítmányt, amelyben fenyőfa élő fonalférge fordult elő, és amelyet nem jelöltek meg a FAO növény-egészségügyi intézkedésekre vonatkozó, 15. számú nemzetközi szabványában (A nemzetközi kereskedelemben használt fa csomagolóanyag szabályozására vonatkozó iránymutatások, a továbbiakban: a FAO növény-egészségügyi intézkedésekre vonatkozó 15. számú nemzetközi szabványa) foglaltakkal összhangban, jóllehet azt a 2006/133/EK határozat előírja.

(3) 2009. február 20-án Belgium arról tájékoztatta a Bizottságot, hogy öt olyan, Portugáliából származó fakéreg- és faanyaghulladék-szállítmányt fedezett fel, amelyek nem felelnek meg az előírásnak. A feltartóztatott fakéregszállítmányt gázosító kezelést igazoló növény-egészségügyi bizonyítvány kísérte. A 2006/133/EK határozat viszont a fakéreg számára hőkezelést ír elő. A feltartóztatott faanyaghulladék-szállítmány esetében emellett a kísérő dokumentumokban szereplő adatok egymással ellentmondásban álltak.

(4) 2009. február 11-én Spanyolország tájékoztatta a Bizottságot, hogy Portugáliából származó, a betegségre fogékony fakéreg- és faanyaghulladék-szállítmányokat tartóztatott fel, amelyekben fenyőfa élő fonalférge fordult elő. 2009. február 20-án és 2009. március 3-án Spanyolország tájékoztatta a Bizottságot, hogy Portugáliából származó, a betegségre fogékony faanyag-szállítmányokat tartóztatott fel, amelyeket a 2006/133/EK határozat mellékletének 1. a) pontjában előírtakkal ellentétben nem kísért növényútlevél. 2009. március 3-án, 6-án és 18-án Spanyolország tájékoztatta a Bizottságot, hogy Portugáliából érkező olyan fa csomagolóanyag-szállítmányokat tartóztatott fel, amelyeket a 2006/133/EK határozat követelményei ellenére nem jelöltek meg a FAO növény-egészségügyi intézkedésekre vonatkozó 15. számú nemzetközi szabványában foglaltakkal összhangban.

(5) 2009. április 1-jén Írország értesítette a Bizottságot, hogy feltartóztatott egy Portugáliából érkező fa csomagolóanyag-szállítmányt, amelyben fenyőfa élő fonalférge fordult elő. Emellett Írország 2009. április 21-én értesítette a Bizottságot, hogy feltartóztatott négy, Portugáliából érkező fa csomagolóanyag-szállítmányt, amelyeket nem jelöltek meg a FAO növény-egészségügyi intézkedésekre vonatkozó 15. számú nemzetközi szabványában foglaltakkal összhangban.

(6) Litvánia 2009. március 24-én és 2009. április 3-án értesítette a Bizottságot, hogy feltartóztatott egy Portugáliából érkező fa csomagolóanyag-szállítmányt, amelyet nem jelöltek meg a FAO növény-egészségügyi intézkedésekre vonatkozó 15. számú nemzetközi szabványában foglaltakkal összhangban.

(7) A Bizottság által 2009. március 2-a és 11-e között végzett ellenőrzések feltárták, hogy a 2006/133/EK határozat követelményei ellenére a faanyag és a fa csomagolóanyag szállítása során nem valósul meg a teljes mértékű ellenőrzés. A vizsgálat folyamán különösen a spanyol határnál, az útellenőrzések vizsgálata során fedeztek fel több esetben szabálytalanságot. Ennek következtében nem zárható ki annak kockázata, hogy a fenyőfa fonalférge átterjed a Portugália körülhatárolt területein túli területekre is.

(8) A tagállamok bejelentései, valamint a Bizottság ellenőrző látogatásának eredményei alapján Portugáliának az ellenőrzés szintjét a lehető legmagasabbra emelve meg kell erősítenie a betegségre fogékony fának, fakéregnek és növényeknek a körülhatárolt területekről más területekre történő szállítására vonatkozó hatósági ellenőrzéseket annak biztosítása érdekében, hogy a 2006/113/EK határozatban megállapított feltételek teljesüljenek. A hatósági ellenőrzéseknek azon típusú szállításokra kell koncentrálnia, amelyek a legnagyobb kockázattal járnak a fenyőfa fonalférgének a körülhatárolt területen kívüli elterjedésének tekintetében. A csalás kockázatának csökkentése érdekében a hatósági ellenőrzéseket ott kell végrehajtani, ahol a betegségre fogékony fát, fakérget és növényeket elszállítják a körülhatárolt területekről. A hatósági ellenőrzések eredményeiről hetente értesíteni kell a Bizottságot és a többi tagállamot, lehetővé téve számukra, hogy a portugáliai helyzetet szoros figyelemmel kísérhessék.

(9) Emellett azon anyagok felügyeletének erősítése érdekében, amelyek hozzájárulhatnak a fenyőfa élő fonalférgének elterjedéséhez más tagállamokban, helyénvaló megerősíteni a Portugáliából a területükre behozott, a betegségre fogékony fa, fakéreg és növények vonatkozásában a tagállamok által végzett hatósági ellenőrzések szintjét. A hatósági ellenőrzésnek okmányellenőrzésből, azonossági vizsgálatból és adott esetben növény-egészségügyi ellenőrzésből kell állnia, amelybe beletartozhat a fenyőfa fonalférge jelenlétének kimutatására végzett vizsgálat is. A hatósági ellenőrzések gyakoriságának arányosnak kell lennie a kockázattal. Amennyiben bebizonyosodik a szabályok megsértése, a 2000/29/EK irányelvben meghatározottakkal összhangban meg kell hozni a megfelelő intézkedéseket.

(10) Jelenleg a 2006/133/EK határozatban előírt, a betegségre fogékony faanyagok szállítására irányadó követelmények kizárólag a körülhatárolt területről származó faanyagokra vonatkoznak - amelyek megjelenési formái lehetnek a következők: alátétfa, térköztartók és állványok, beleértve azokat is, amelyek nem tartották meg természetes gömbfa formájukat, továbbá láda, doboz, rekesz, dobtartály és hasonló tárolóeszköz, raklap, rakodóláda és egyéb rakományhordó lap vagy szállítótálca-keret, függetlenül attól, hogy ezeket ténylegesen használják-e bármilyen áruszállításhoz (a továbbiakban: a betegségre fogékony faanyagból előállított csomagolóanyag) - a körülhatárolt területekről a tagállami körülhatárolt területeken kívüli területekre vagy harmadik országokba történő szállítás esetén, illetve a körülhatárolt területek azon részéről, ahol a fenyőfa fonalférge megjelent, a körülhatárolt terület pufferzónának kijelölt részére történő szállítás esetén.

(11) E követelmények hiánya azzal magyarázható, hogy a betegségre fogékony, de nem a körülhatárolt területről származó fából készült csomagolóanyag esetében nem áll fenn a fenyőfa fonalférge jelenlétének kockázata akkor sem, ha az anyagok szállítása a körülhatárolt területeken keresztül történik. Jelenleg azonban nem lehet megkülönböztetni az ilyen típusú fa csomagolóanyagot attól, amely a körülhatárolt területek valamelyikéből származik, ha az utóbbit, a 2006/133/EK határozatban foglaltak ellenére, nem jelölik meg a FAO növény-egészségügyi intézkedésekre vonatkozó 15. számú nemzetközi szabványának II. mellékletében foglaltakkal összhangban.

(12) Ennek következtében az elővigyázatosság elvét alkalmazva minden olyan, a betegségre fogékony fából készült csomagolóanyagot, amelyet nem jelöltek meg a FAO növény-egészségügyi intézkedésekre vonatkozó 15. számú nemzetközi szabványának II. mellékletében foglaltakkal összhangban, tekintet nélkül annak származására, a tagállamok illetékes hatósági szervei olyan anyagnak tekintenek, amely nem felel meg a 2006/133/EK határozat követelményeinek. Ezért helyénvaló megtiltani a nem a körülhatárolt területekről származó ilyen anyagoknak a körülhatárolt területekről a tagállami körülhatárolt területeken kívüli területekre vagy harmadik országok körülhatárolt területein kívüli területekre történő szállítását, valamint az említett anyagoknak a körülhatárolt területek azon részéről, ahol a fenyőfa fonalférge megjelent, a körülhatárolt terület pufferzónának kijelölt részére történő szállítását, kivéve abban az esetben, ha az anyag a fenyőfa fonalférge elterjesztésének kockázatától mentesnek nyilvánítható.

(13) Az ilyen anyag akkor nyilvánítható a fenyőfa fonalférge elterjesztésének kockázatától mentesnek, ha alávetették a FAO növény-egészségügyi intézkedésekre vonatkozó 15. számú nemzetközi szabványa I. mellékletében foglaltak kezelések egyikének, és az említett szabvány II. mellékletével összhangban megjelölték. Jelenleg nincs olyan alternatíva, amely ugyanilyen szintű garanciát nyújtana, különösen mivel közösségi szinten nem működik olyan rendszer, amely előírná a tagállamok illetékes hatósági szervei számára, hogy igazolják azon faanyag eredetét, amelyet a betegségre fogékony faanyagból előállított csomagolóanyag tartalmaz, és ilyen rendelkezések bevezetése rövid távon nem lehetséges.

(14) Bizonyos tapasztalatok szerint azon dobozok, amelyek vastagsága nem haladja meg a 6 mm-t, a fenyőfa fonalférgének továbbadása szempontjából kisebb kockázatot jelentenek, mint a vastagabb falú dobozok. Ezért helyénvaló az ilyen dobozokat mentesíteni - az előállításukhoz alkalmazott fa eredetétől függetlenül - a FAO növény-egészségügyi intézkedésekre vonatkozó 15. számú nemzetközi szabványában foglalt kezelési és jelölési kötelezettségek alól.

(15) Annak érdekében, hogy a gazdasági szereplőknek elegendő idő álljon rendelkezésükre az e határozatban foglalt követelményekhez való alkalmazkodáshoz, a határozatot csak 2009. június 16-tól kell alkalmazni.

(16) Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a Növény-egészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A 2006/133/EK határozat az alábbiak szerint módosul:

1. A 2. cikk az első bekezdés után a következő bekezdéssel egészül ki:

"A melléklet 1. pontjában meghatározott feltételek teljesítésének ellenőrzése során Portugália az ellenőrzés szintjét a lehető legmagasabbra emelve megerősíti a betegségre fogékony fának, fakéregnek és növényeknek a területén található körülhatárolt területből a tagállami körülhatárolt területeken kívüli területekre vagy harmadik országok körülhatárolt területein kívüli területekre történő szállítására vonatkozó hatósági ellenőrzéseket. Különös figyelmet fordít azokra a szállításokra, amelyek esetében a legmagasabb a fenyőfa élő fonalférge a körülhatárolt területeken kívüli területre történő szállításának kockázata. A hatósági ellenőrzéseket ott végzik, ahol a betegségre fogékony fát, fakérget és növényeket elszállítják a körülhatárolt területeiről. Az eredményekről hetente kell tájékoztatni a Bizottságot és a többi tagállamot."

2. A 3. cikk helyébe a következő szöveg lép:

"3. cikk

(1) A Portugálián kívüli rendeltetési tagállamok hatósági ellenőrzést hajtanak végre a Portugáliából a területükre szállított, a betegségre fogékony fa, fakéreg és növények esetében. A hatósági ellenőrzés okmányellenőrzésből - beleértve a jelölés jelenlétét és e határozatnak való megfelelőségét -, azonossági vizsgálatból és adott esetben növény-egészségügyi ellenőrzésből áll, amelybe beletartozhat a fenyőfa fonalférge jelenlétének kimutatására végzett vizsgálat is.

(2) Az (1) bekezdéssel összhangban végzett hatósági ellenőrzések gyakorisága a betegségre érzékeny fa, fakéreg és növények típusaival kapcsolatos kockázatok függvénye, figyelembe véve emellett, hogy a betegségre fogékony fa, fakéreg és növények szállításáért felelős gazdasági szereplő az adott ellenőrzést megelőzően betartotta-e az e határozatban foglalt követelményeket.

(3) Amennyiben az (1) bekezdéssel összhangban végzett hatósági ellenőrzéseket követően bebizonyosodik a követelmények megszegése, a 2000/29/EK irányelv 11. cikkében említettekhez hasonló, megfelelő intézkedéseket kell tenni."

3. A melléklet e határozat mellékletének megfelelően módosul.

2. cikk

Ezt a határozatot 2009. június 16-tól kell alkalmazni.

3. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2009. május 28-án.

a Bizottság részéről

Androulla VASSILIOU

a Bizottság tagja

(1) HL L 169., 2000.7.10., 1. o.

(2) HL L 52., 2006.2.23., 34. o.

MELLÉKLET

A 2006/133/EK határozat melléklete a következőképpen módosul:

1. Az 1. d) pont helyébe a következő szöveg lép:

"d) a betegségre fogékony faanyagok - alátétfa, térköztartók és állványok formájában, beleértve azokat, amelyek nem tartották meg természetes gömbfa formájukat, továbbá láda, dobozok - a teljes egészükben legfeljebb 6 mm vastagságú faanyagból készült dobozok kivételével -, rekesz, dobtartály és hasonló tárolóeszköz, raklap, rakodóláda és egyéb rakományhordó lap vagy szállítótálca-keret formájában - függetlenül attól, hogy ezeket ténylegesen használják-e bármilyen áruszállításhoz - nem hagyhatják el a körülhatárolt területet; az illetékes hatósági szerv a tilalom alól kivételt biztosíthat, ha a faanyagot alávetették a FAO növény-egészségügyi intézkedésekre vonatkozó, 15. számú nemzetközi szabványának (A nemzetközi kereskedelemben használt fa csomagolóanyag szabályozására vonatkozó iránymutatások) I. mellékletében foglalt jóváhagyott kezelések egyikének, és az említett szabvány II. melléklete szerint megjelölték."

2. A 2. g) pont helyébe a következő szöveg lép:

"g) az újonnan gyártott ládák, dobozok - a teljes egészükben legfeljebb 6 mm vastagságú faanyagból készült dobozok kivételével -, rekesz, dobtartály és hasonló tárolóeszköz, raklap, rakodóláda és egyéb rakományhordó lap vagy szállítótálca-keret, alátétfa, térköztartók és állványok - beleértve azokat is, amelyek nem tartották meg természetes gömbfa formájukat - betegségre fogékony és a körülhatárolt területekből származó faanyagára a FAO növény-egészségügyi intézkedésekre vonatkozó 15. számú nemzetközi szabványa (A nemzetközi kereskedelemben használt fa csomagolóanyag szabályozására vonatkozó iránymutatások) I. mellékletében foglalt bármely jóváhagyott intézkedést kell alkalmazni, és az említett szabvány II. mellékletének megfelelően kell megjelölni."

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32009D0420 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32009D0420&locale=hu

Tartalomjegyzék