Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Szegedi Ítélőtábla Pf.20591/2007/5. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 2. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 349. §] Bírók: Hámori Attila, Kissné dr. Koch Ágnes, Simonné dr. Gombos Katalin

SZEGEDI ÍTÉLŐTÁBLA

Pf.III.20.591/2007/5. szám

A M A G Y A R K Ö Z T Á R S A S Á G N E V É B E N !

A Szegedi Ítélőtábla a ... pártfogó ügyvéd (címe) által képviselt felperes neve (címe) alatti lakos felperesnek, - az OIT Hivatal Jogi Képviseleti Főosztály (ügyintéző: ... 1363 Budapest, Pf. 24.) által képviselt BÁCS-KISKUN MEGYEI BÍRÓSÁG 6000 Kecskemét, Rákóczi út 7. szám alatti székhelyű alperes ellen kártérítés iránt indított perében a Csongrád Megyei Bíróság 2007. október hó 16. napján kelt 2.P.20.855/2007/9. számú ítéletével szemben a felperes részéről 10. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán lefolytatott másodfokú eljárásban meghozta a következő

Í T É L E T E T :

Az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

A ... pártfogó ügyvéd díját 7.200,-(Hétezer-kettőszáz) Ft-ban állapítja meg.

Felhívja a Szegedi Ítélőtábla Gazdasági Hivatalát, hogy pártfogó ügyvéd neve (címe) pártfogó ügyvéd díját a költségmentes felperes pervesztességére figyelemmel - számla ellenében - az ellátmány terhére utalja ki azzal, hogy ezen összeg a költségjegyzék 3. tételszáma alatt szerepel.

A le nem rótt 180.200,-(Egyszáznyolcvanezer-kettőszáz) Ft fellebbezési eljárási illeték és az állam által előlegezett pártfogó ügyvéd díja az állam terhén marad.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I N D O K O L Á S :

A Békéscsabai Városi Bíróság 5.P.21.544/1993/55. számú ítéletével a felperes házasságát felbontotta és - egyebek mellett - rendelkezett a házastársi közös vagyon megszüntetéséről is.

Az előbbi eljárásra hivatkozással a felperes keresetet terjesztett elő a Békés Megyei Bírósággal szemben 13.427.722,-Ft államigazgatási jogkörben okozott kár megtérítése iránt. A Szegedi Ítélőtábla a Pkk.II.20.381/2005/2. számú végzésével a per lefolytatására a Bács-Kiskun Megyei Bíróságot jelölte ki. Az eljárás iratai 2005. október 28. napján érkeztek meg a kijelölt bírósághoz. A költségmentesség

-2-

engedélyezéséhez szükséges kérelem hiányosságainak pótlását, valamint a szükséges iratok beszerzését követően az elsőfokú bíróság 2006. január 18. napján tartott először tárgyalást, melyen a felperes keresetét felemelte, illetőleg a bíróság kézbesítette részére az alperes ellenkérelmét. A tárgyalást követően 2006. január 21-én a bíróság a felperes részére személyes költségmentességet engedélyezett és részére pártfogó ügyvédet rendelt ki. A 2006. március hó 8. napján megtartott második tárgyalásig a pártfogó ügyvéd - a bíróság felhívása ellenére - nem terjesztette elő a pontosított kereseti kérelmet arra hivatkozással, hogy az ehhez szükséges tényeket a felperes nem közölte vele. A tárgyaláson személyesen megjelent felperest a bíróság meghallgatta, majd a tárgyalást elhalasztotta azzal, hogy ismételten felhívta a pártfogó ügyvédet a pontosított kereset benyújtására. A 2006. április 19. napján megtartott harmadik tárgyalást megelőzően a pártfogó ügyvéd a pontosított kereseti kérelmet benyújtotta, azonban az alperes tárgyaláson előterjesztett elévülési kifogására figyelemmel az elsőfokú bíróság a tárgyalást ismét elhalasztotta és beszerezni rendelte a Békéscsabai Városi Bíróság Pk.52.813/1999. számú iratait. A felperes pártfogó ügyvédje útján 2006. május 24-én a keresetét ismét módosította.

Az elsőfokú bíróság a 2006. május hó 31. napján megtartott negyedik tárgyaláson hozott ítéletével a keresetet elutasította. A Szegedi Ítélőtábla a 2006. november 22. napján kelt Pf.II.20.353/2006/6. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. A felülvizsgálati eljárás eredményeként a Legfelsőbb Bíróság a 2007. május hó 10. napján kelt Pfv.V.20.468/2007/6. számú ítéletével a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.

A felperes keresetében kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest 9.744,-Ft vagyoni- és 3.000.000,-Ft nem vagyoni kártérítés megfizetésére. Álláspontja szerint az alperes a P.21.880/2005. számú eljárása során nem a jogszabályoknak megfelelően járt el, ezzel vagyoni és nem vagyoni kárt okozott. Előadta, hogy több mint egy évvel keresetének benyújtását követően került csak bíró elé az ügy, aki figyelmen kívül hagyta a pártfogó ügyvéd kijelölése és személyes költségmentesség engedélyezése iránti kérelmét. Az ügyben megtartott első tárgyalás felesleges volt, mivel az alperesi ellenkérelmet csak a tárgyaláson adta át a bíró, így értelmetlenül kellett Békéscsabáról Kecskemétre utaznia, amely költséggel, fáradtsággal és stresszel járt. A második tárgyalás alkalmával sem a pártfogó ügyvéd, sem az alperes nem jelent meg; a bíróság elfelejtette értesíteni, hogy a tárgyalás nem kerül megtartásra, ugyanakkor ismételten költsége merült fel a megjelenéssel kapcsolatban. A harmadik tárgyalási napon az alperes rosszhiszeműen hivatkozott elévülésre, melyet a tárgyaláson iratokkal cáfolt. Többször kérte, hogy valamennyi periratról készítsen a bíróság másolatot, ezt azonban nem teljesítették. A negyedik tárgyalási napon a bíróság bizonyítékait figyelmen kívül hagyva hozott ítéletet. Véleménye szerint rendes munkavégzés esetén már az első tárgyalási napon döntés születhetett volna ügyében, a bíróság hozzáállása miatt azonban utazási költsége, mint vagyoni kára, illetőleg nem vagyoni kára keletkezett azzal, hogy egészségileg tönkretették.

-3-

Pf.III.20.591/2007/5. szám

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a felperes nem bizonyította a bírósági jogkörben okozott kár Ptk. 349. § (1) és (3) bekezdésében foglalt feltételeit. Az eljáró bíróság késedelmes ügyintézése nem állapítható meg: a szükséges, jogszabályokban előírt eljárási intézkedéseket elvégezte, a bizonyítási eljárást lefolytatta. Önmagában abból, hogy a felperes a bírósági tárgyalásokon történő megjelenéseit szükségtelennek ítéli, nem következik, hogy az alperes jogellenesen járt volna el. A felperes pervesztessége okán viselni kényszerül a tárgyalásokon történő megjelenéssel kapcsolatos utazási költségeit. Az eljárás iratai a bíróság polgári irodáján korlátozás nélkül megtekinthetőek voltak, másolat kiadása iránti igényt ugyanakkor a felperes nem terjesztett elő. Végül utalt rá, hogy a felperes semmilyen módon nem igazolta azt a tényt, hogy a bírósági eljárás számára egészségkárosodást okozott, ezért nem vagyoni kártérítés iránti igénye is alaptalan.

Az elsőfokú bíróság ítéletében elutasította a keresetet. Indokolásában megállapította, hogy az eljáró bíró a Pp. 125. § (3) bekezdésében foglaltakat betartotta, az ügy megérkezésétől számított 4 hónapon belül tárgyalást tűzött ki, a felperes részére személyes költségmentességet engedélyezett, továbbá pártfogó ügyvédet rendelt ki. Az egyes eljárási cselekményeket vizsgálva megállapította, hogy az elsőfokú bíróság a polgári perrendtartás szabályainak betartása mellett járt el. Az első tárgyalást megelőzően előterjesztett alperesi ellenkérelem tárgyaláson történő kézbesítésére, valamint az ott történt felperesi keresetmódosításra figyelemmel indokolt volt e tárgyalás elhalasztása. A kereset pontosítása érdekében szükséges volt a második tárgyalás elhalasztása is. Megjegyezte, hogy a bíróság a felperest nem személyes megjelenés kötelezettségével idézte a tárgyalásra, erre figyelemmel megjelenése nem volt kötelező. Amennyiben számára az utazás nehézségekkel és költségekkel járt, kérhette volna, hogy a bíróság a tárgyalást távollétében is tartsa meg, ilyen kérelmet azonban nem terjesztett elő. A harmadik tárgyaláson előterjesztett alperesi elévülési kifogásra figyelemmel szintén indokolt volt a tárgyalás elhalasztása. Nincs nyoma az eljárási iratokban, hogy a felperes a periratokról másolatot kért volna, erre egyébként pártfogó ügyvédjén keresztül - költségmentességére figyelemmel - ingyenesen lehetősége lett volna. Végül utalt arra, hogy a sérelmezett elsőfokú bírósági ítéletet a másodfokon eljáró bíróság helybenhagyta, azt a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárásban hatályában fenntartotta. A felperesnek, mint pervesztes félnek az eljárási költségeit magának kell viselnie. Mivel az eljáró bíróság részéről felróható jogellenes magatartás az eljárással összefüggésben nem volt megállapítható, a felperes vagyoni és nem vagyoni kártérítési igényét alaptalannak ítélte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!