Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21425/2017/3. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:51. §, (1) bek., 2:52. §] Bírók: Istenes Attila, Kisbán Tamás, Kovaliczky Ágota

Fővárosi Ítélőtábla

32.Pf.21.425/2017/3-II.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Simon Gábor ügyvéd (címe.) által képviselt felperes neve (felperes címe.) felperesnek - a személyesen eljárt alperes neve (alperes címe ) alperes ellen személyiségi jog megsértésének megállapítása miatt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2017. november 8. napján meghozott 17.P.22.923/2017/4. számú ítélete ellen a felperes részéről 5. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja, és megállapítja, hogy az alperes megsértette a felperes jóhírnevét azzal, hogy az ... 2017. február 10-i ... című műsorában valótlanul állította, hogy a felperes családjához kötődő tanácsadó cégen keresztül dolgozott a városnak, ezáltal gazdagodott az ott kivásárolt politikai békén.

Az alperest a további jogsértéstől eltiltja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül magánlevélben kérjen elnézést a felperestől a megállapított jogsértésért.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét a per fő tárgya tekintetében helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 22.500 (huszonkétezer-ötszáz) forint + áfa együttes első- és másodfokú perköltséget és a Magyar Államnak külön felhívásra 42.000 (negyvenkétezer) forint együttes kereseti és fellebbezési illetéket.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg a Magyar Államnak külön felhívásra 42.000 (negyvenkétezer) forint együttes kereseti és fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes a ... országgyűlési képviselője, egyúttal a párt ...i szervezetének elnöke. Az alperes az ... - a ... Pártja elnöke volt 2017. február 4-ig. Az alperes 2017. február 10-én az ... ... című műsorában azt a kijelentést tette, hogy "Zuglóban azért tudni kell, hogy ha van ember, aki a ...el együttműködik ... polgármester háta mögött, az ... a ... párt helyi országgyűlési képviselője, aki egyébként ... polgármesterségének idején is a családjához kötődő tanácsadó cégen keresztül dolgozott a városnak, gazdagodott azon, hogy ott egy politikai béke volt kivásárolva."

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes megsértette a jóhírnévhez való személyiségi jogát azzal, hogy 2017. február 10-én az ... ... című műsorában valótlanul állította, miszerint a felperes "a családjához kötődő tanácsadó cégen keresztül dolgozott a városnak, gazdagodott azon, hogy ott egy politikai béke volt kivásárolva." Kérte, hogy a bíróság az alperest tiltsa el a további jogsértéstől. Kérte az alperes elégtétel adásra kötelezését magánlevél formájában, egyúttal kérte, hogy jogosítsa fel a felperest a bíróság az alperesi levél nyilvánosságra hozatalára. Kérte továbbá, hogy kötelezze az alperest 600.000 forint sérelemdíj és ennek 2017. február 10. napjától a kifizetési járó kamata megfizetésére.

Előadta, hogy az alperes tényállítása valótlan volt, mivel a családjához kötődő tanácsadó cég sosem dolgozott a városnak, így sosem gazdagodhatott ezen, és semmilyen politikai béke kivásárlása nem történt. Az alperes állítását akkor fogalmazta meg, amikor közeledett az április 23-i ...i időközi választás. Az alperes szándékosan és lejáratása érdekében illette ezen valótlan váddal. Nem hivatkozhat ezért a közszereplők fokozott tűrési kötelezettségére.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Egyrészt azzal védekezett, hogy a nyilatkozatot a párt képviseletében tette, ezért a jogi személy képviseletében tett, esetlegesen személyiségi jogot sértő nyilatkozatokért a jogi személy tartozik felelősséggel. Hivatkozott arra is, hogy a felperes közéleti szereplő, a per tárgyává tett nyilatkozat közéleti vita - a ...i időközi választás kampánya idején a választás kiírását követően - keretében hangzott el, melyre figyelemmel a felperest az Alaptörvény IX. cikk (1) bekezdése, a 7/2014. (III. 7.) AB határozat és a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:45. §-a alapján fokozott tűrési kötelezettség terheli.

Elismerte, hogy pontatlanul fogalmazott a nyilatkozatában, mivel a kérdéses szerződés ... polgármestersége idején állt fenn. Ettől függetlenül azonban a szerződéses kapcsolatot egy példaként tartalmazta a nyilatkozat, annak a lényegi állításnak az alátámasztásául, hogy a felperes együttműködik a ...el az önkormányzatban. Ez a lényegi állítás pedig valós, amit alátámaszt az is, hogy fontos gazdasági hatású kérdésekben, így a Liget-projekttel kapcsolatban, a kerületi parkolási rendszer bevezetésével összefüggésben, vagy a Mundo-projekttel kapcsolatban a felperes befolyása alatt álló ... önkormányzati frakció az általa is támogatott polgármesterrel szemben a ... frakció egyes tagjaival szavazott együtt. Érvelése szerint politikai véleményét fogalmazta meg.

A sérelemdíj összegét a jogalap megléte esetén is eltúlzottnak tartotta. A felperes nem bizonyított nem vagyoni sérelmet sem. Kiemelte, hogy a kifogásolt kijelentésre a leginkább védett szólás, egy közéleti vita keretében, egy időközi önkormányzati választással összefüggésben került sor. Azok a közszereplők, akik nyíltan vállalnak közéleti-politikai szerepet, meg is tudják magukat védeni az alaptalan megnyilvánulásokkal szemben a nyilvánosság előtt.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az államnak külön felhívásra 36.000 forint illetéket.

Az elsőfokú bíróság a döntését a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:42. § (1), (2) bekezdésére, 2:43. § d) pontjára, 2:51. § (1), (2) és (3) bekezdéseinek alkalmazására alapította.

Indokolásában először a szubjektív és az objektív szankciók alkalmazásának jogszabályi kizártságára irányuló védekezéssel foglalkozott. Kifejtette, hogy az alperes tekintetében a Ptk. 2:51. § (2), (3) bekezdése nem alkalmazható, mivel nem tartozik a jogszabályi rendelkezés szerinti személyi körbe, az objektív szankciók vonatkozásában pedig munkáltatói helytállásra nem hivatkozhatott. A sérelemdíj tekintetében a munkáltatói felelősséget vizsgálva arra a következtetésre jutott, hogy az alperes felhívás ellenére nem bizonyította, hogy a per tárgyát képező közlés a munkaviszonyával összefüggésben, a munkaszerződése által szabályozott jogok és kötelezettségek gyakorlásához kötődően, az ebből adódó irányítási, ellenőrzési jogosultsághoz kapcsolódóan, a munkaviszonya által szabályozott tevékenysége alapján tette, azaz nyilatkozata munkaviszonyával összefüggött. Ezt az alperes terhére értékelve azt állapította meg, hogy az alperes az objektív és a szubjektív szankcióért is felelősséggel tartozott.

A Ptk. 2:44. §-ra hivatkozással kiemelte, hogy a közügyek szabad vitatását biztosító alapjogok gyakorlása a közéleti szereplő személyiségi jogainak védelmét szükséges és arányos mértékben, emberi méltóság sérelme nélkül korlátozhatja. A felperes országgyűlési képviselő, politikusként közszereplőnek minősült. A 7/2014. (III. 7.) AB határozat [48], [49] bekezdéseit idézve hangsúlyozta, hogy a közéleti véleménynyilvánítás fókuszában maguk a közügyek állnak. Az ilyen megnyilvánulások túlnyomó része a politikai véleménynyilvánítás körébe tartozik. A közéleti szereplők személyiségének védelme érdekében a szólásszabadság szűkebb körű korlátozása felel meg az Alaptörvényből levezethető követelményeknek. A véleménynyilvánítás szabadsága az értékítéletet kifejező megszólalásokra attól függetlenül kiterjed, hogy a vélemény értékes, vagy értéktelen, helyes vagy helytelen. A tényállítást tartalmazó megnyilvánulások szintén részei a szólásszabadságnak, tényközlések nélkül a véleményformálás is ellehetetlenülne. A bizonyíthatóan hamis tények ugyanakkor önmagukban nem állnak alkotmányos védelem alatt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!