Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2010.2156 A készenléti jellegű munkakörben alkalmazott, megállapodás alapján napi 12 órában foglalkoztatott munkavállaló heti öt munkanapját oly módon is teljesítheti, hogy 24 óra egynapi munkaidő alatt két munkanapját teljesíti, majd a törvényben előírt pihenőidőt követően lép ismét munkába azzal, hogy a heti munkaideje a 72 órát ilyenkor sem haladhatja meg. Ennek azonban előfeltétele a teljes munkaidős munkaviszonyban történő folyamatos foglalkoztatás, a munkaviszony perbeli alkalmi jellege (háromnaponkénti ismétlődéssel egy-egy naptári napra történő alkalmazás) az előbbi munkaidő-beosztás alkalmazását értelemszerűen kizárja [Mt. 117/B. § (3) bekezdés].

A felperes 2007. december 21-én szolgáltatási szerződést kötött a B. és Á. Hivatal megbízóval 2008. évre portaszolgálat és őrszolgálati feladatok ellátására munkaszüneti és munkanapokon 24 órás szolgálat, műszakonként minimum 5 fő személyzet biztosításával.

Az alperes 2008. január 15-én ellenőrzést tartott a felperes területén. Az ellenőrzés időpontjában a felperesi kft. négy munkavállalója alkalmi munkavállalói könyvvel végzett munkát.

Az alperes igazgatója 2008. február 15-én elsőfokú határozatában kötelezte a felperest a munkavállalók által teljesített teljes munkaidő mértéke napi 12 órára való lecsökkentésére és 600 000 forint munkaügyi bírság megfizetésére. Az indokolás szerint a felperes 2008. január 7. napjától a vagyonvédelmi tevékenységet kizárólag AM-könyvvel foglalkoztatott 14 fő munkavállaló alkalmazásával látta el. A munkavállalók foglalkoztatására napi 24 órás munkaidőben került sor úgy, hogy a munkáltató háromnaponta töltötte ki a munkavállalók AM-könyvét. A napi 24 órás foglalkoztatással a felperes megsértette az Mt. 117/B. § (3) bekezdését.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes másodfokú határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A felperes keresetében a közigazgatási határozatok hatályon kívül helyezését arra hivatkozva kérte, hogy az 1997. évi LXXIV. törvény 2. § (1) és (2) bekezdésében foglaltaknak eleget tett, amikor a munkavállalókat reggel 6 órától másnap reggel 6 óráig tartó 24 órás munkaidő-beosztással alkalmazta, majd ezt követően 48 óráig nem volt közöttük jogviszony, és csak ezután került ismételten alkalmazásra a munkavállaló. Álláspontja szerint a munkavégzés készenléti jellegére és az egészséges munkavégzés feltételeinek biztosítására figyelemmel munkáltatói jogkörénél fogva határozhatta meg a munkavállalók munkaidejét 24 órás munkaidőben. A hosszabb törvényes munkaidő alkalmazását a munka ésszerű megszervezése indokolta. Az Mt. 119. § (3) bekezdése alapján pedig jogosult volt a napi munkaidőt 24 órában meghatározni.

A munkaügyi bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

Megállapította, hogy a felperes háromnaponkénti ismétlődéssel minden alkalommal egy naptári napra létesített munkaviszonyt a munkavállalókkal, őket naponta foglalkoztatta. Naptári munkaidő megállapítása esetén a munkaidő-beosztás a napi törvényes munkaidő mértékén belül határozható meg. A felek vagy jogszabály eltérően is rendelkezhetnek az Mt. 117/B. §-ában meghatározott törvényes munkaidőtől, de az eltérés munkaidőkeret alkalmazásával valósítható meg. Munkaidőkeretről pedig csak akkor lehet szó, ha a munkaidőkeretként meghatározott időegység egy napnál hosszabb.

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet "megváltoztatását" és a közigazgatási határozatok hatályon kívül helyezését kérte. Álláspontja szerint, figyelemmel az Mt. 118. § (1) bekezdésére, a munkarend meghatározása, mint a munkaidő felhasználására, beosztására vonatkozó általános szabálynak megfelelő döntés jelen esetben is a hatáskörébe tartozott, és jogosult volt a napi munkaidő beosztására. Az 1997. évi LXXIV. törvény 2. § (2) bekezdése és az Mt. 119. § (3) bekezdése alapján az AM-könyvvel alkalmazott munkavállalók munkarendjét 24 órás munkaidőben egy-egy munkanapra alkalmazta. A munkaidőkeret alkalmazása nem feltétele a napi 24 órás munkaidő meghatározásának. Téves ezért a bíróságnak az a hivatkozása, hogy az Mt. 119. § (3) bekezdése szerinti eltérés csak munkaidőkeret alkalmazásával valósítható meg. Az adott esetben a munkavállalók egy munkanapra, de "gyakorlatilag" két naptári napra létesítettek jogviszonyt.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A felek által nem vitatott, így a felülvizsgálati eljárásban is irányadó tényállás szerint a felperes a d.-i B. és Á. Hivatal porta- és őrszolgálati feladatainak 2008. évben történő ellátására kötött szolgáltatási szerződést munkaszüneti és munkanapokon 24 órás szolgálat, műszakonként minimum 5 fő személyzet biztosításával.

A felperes e feladatok ellátására 14 fő alkalmi munkavállalói könyvvel rendelkező munkavállalót alkalmazott oly módon, hogy egy-egy munkavállaló 24 órás munkaidő beosztása után 48 óra "pihenőidő" következett és az alkalmi munkavállalói könyvet ehhez igazítva háromnaponta töltötte ki, azaz minden harmadik napra igazolt alkalmi foglalkoztatási jogviszonyt. A közbeeső kettő naptári napon a felperesi munkavállalók tehát nem álltak a felperessel jogviszonyban.

A perben nem volt vitatott az előbbiek szerinti alkalmi foglalkoztatás, ezért a munkaidőre vonatkozó szabályok betartását a háromnaponta kitöltött AM-könyv alapján az egyes napok tekintetében külön-külön kellett vizsgálni az ellátott munkakör perben nem vitatott készenléti jellegére figyelemmel.

Az Mt. 117/B. § (3) bekezdés a) pontja értelmében az általánostól eltérően a napi teljes munkaidő leghosszabb tartama készenléti jellegű munkakörben napi 12 órára emelhető a felek megállapodása alapján. Ebből következően a felperes, miután a 12 órás felső határtól megállapodással sem lehet eltérni, a munkavállalók napi 24 órás foglalkoztatásával jogszabálysértően járt el. Folyamatosan - egybefüggően - fennálló munkaviszony hiányában ugyanis egyenlőtlen munkaidő-beosztás (24-48 órás váltásos műszak) és pihenőnapok összevonása fogalmilag kizárt volt.

A készenléti jellegű munkakörben alkalmazott, megállapodás alapján napi 12 órában foglalkoztatott munkavállaló heti öt munkanapját oly módon is teljesítheti, hogy 24 óra egynapi munkaidő alatt két munkanapját teljesíti, majd a törvényben előírt pihenőidőt követően lép ismét munkába azzal, hogy a heti munkaideje a 72 órát ilyenkor sem haladhatja meg. Ennek azonban előfeltétele a teljes munkaidős munkaviszonyban történő folyamatos foglalkoztatás, a munkaviszony perbeli alkalmi jellege (háromnaponkénti ismétlődéssel egy-egy naptári napra történő alkalmazás) az előbbi munkaidő-beosztás alkalmazását értelemszerűen kizárja. Továbbá az alkalmi foglalkoztatásról szóló 1997. évi LXXIV. tv. (Alk. tv.) 11. § (1) bekezdése értelmében nem alkalmazhatók alkalmi foglalkoztatásnál az Mt. pihenőidőkről szóló 123-125. §-ai.

Ezért az alperes az Mt. 117/B. § megsértése, a napi 12 órás munkaidőkorlátot meghaladó foglalkoztatás miatt megalapozottan szabta ki a bírságot, annak mértéke az érintett munkavállalók számára figyelemmel arányosan került megállapításra.

Mindezek alapján a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján - az indokolás előbbi módosításával - hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Mfv. II. 10.008/2009.)