Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1999.10.468 A lízingszerződések egyes kérdéseinek nemzetközi szabályozását szolgáló egyezmény rendelkezéseinek figyelembevétele belföldi lízingszerződések megszegése miatt keletkezett kárigények elbírálása során [Ottawában 1988. május 28-án kötött UNIDROIT Egyezmény 13. cikk., Ptk. 318. § (1) bek., 339. § (1) bek., 340. § (1) bek., 355. § (4) bek.].

Az irányadó tényállás szerint a peres felek 1992. június 11-én lízingszerződést kötöttek, amelyben az alperes vállalta, hogy az általa az ausztriai székhelyű RKS GmbH-tól lízingelt Volvo B-6 típusú autóbuszt 48 havi futamidőre - 1996. június 10-i lejárattal - havi 60.460 ATS mindenkori forint ellenértéke + 25 áfa lízingdíj ellenében a felperes használatába adja azzal, hogy a lízingszerződés lejárta után a gépjármű 240.000 ATS ellenében a felperes tulajdonába kerül. A felek kikötötték, hogy a bérleti díj fizetése havonta előre történik, az ez irányú fizetési kötelezettséget a gépjármű használatával kapcsolatos bármilyen akadály nem érinti. A szerződés szerint a felperes a szerződésből eredő követelései biztosítására 400.000 ATS-nek megfelelő forintösszeget - 2 876.000,-Ft óvadékot - adott át az alperesnek, majd a járművet 1992. június 11-én használatba vette. Ezt követően a jármű több ízben meghibásodott, majd 1992. szeptember 26-án ismételten üzemképtelenné vált, és magyarországi szakmai bázis hiányában javítás céljából azt Ausztriába kellett szállítani. A felperes bejelentette, hogy az 1992. októberi és novemberi lízingdíjakat nem egyenlíti ki, azokba beszámítja a javítási költségeket, valamint a hibás teljesítéssel okozott kárát. Az alperes ezeket az igényeket nem ismerte el és 1992. október 26-án a lízingdíjfizetés elmulasztása miatt a szerződést azonnali hatállyal felmondta, majd a járművet a tulajdonosnak, az RKS GmbH-nak 1993. január 11-én visszaszolgáltatta. Az autóbuszban maradt a felperes által beszerelt 300.000,-Ft értékű televízió és videó. A 400.000 ATS-nek megfelelő forintösszegű kaució az alperes birtokában maradt. Az alperes 1996. június 20-a óta felszámolás alatt áll.

A felperes többször módosított keresetében elsősorban annak a megállapítását kérte, hogy az 1992. június 11-én kötött lízingszerződés jogszabályba ütközik, és ezért - valamint annak uzsorás jellege miatt - semmis. Másodsorban a Ptk. 210. §-ában, valamint a 201. §-ának (2) bekezdésében foglaltakra alapítva megtámadta a lízingszerződést, és kérte a szerződés érvénytelenségének megállapítását, egyben az alperesnek 6 637 169,-Ft-ban és kamataiban való marasztalását. Az összegszerűen meghatározott követeléséből 400.000 ATS forintellenértéke volt az általa átadott óvadék, 300.000,-Ft visszafizetését a Ptk. 361. §-ának (1) bekezdésére hivatkozással, végül 1.095.822,-Ft-ban és kamataiban hibás teljesítés miatt kártérítés és javítási költség címén kérte az alperest marasztalni.

Az alperes a kereset elutasítását kérte, egyben viszontkeresetet terjesztett elő a lízingszerződés érvényességének megállapítása, továbbá az 1992. október és november havi elmaradt lízingdíj címén 1.150.145,-Ft, valamint a szerződés alapján a felmondást követő 44 hónapra járó, a kikötött lízingdíj 60%-ának megfelelő 15.220.629,-Ft megfizetése iránt.

Az első fokon eljárt megyei bíróság közbenső ítéletében megállapította, hogy a lízingszerződés jogszabályba ütközik, mert a jármű tulajdonjogát az alperes az RKS GmbH javára fennálló elidegenítési tilalom megsértésével ruházta át a felperesre. A Legfelsőbb Bíróság az alperes fellebbezését elbíráló közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét megváltoztatta, és megállapította, hogy a lízingszerződés az elsőfokú bíróság közbenső ítéletében meghatározott okból nem érvénytelen. A Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a felperes felülvizsgálati kérelme alapján hozott közbenső ítéletével a jogerős közbenső ítéletet hatályában fenntartotta.

Az elsőfokú megyei bíróság ezt követően hozott ítéletében a felperes keresetének részben helyt adott, és kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 nap alatt 2.435.563,-Ft-ot, továbbá 319.237 ATS - 1993. január 11-től a kifizetés napjáig járó évi 5% kamatának megfelelő forintösszeget, valamint 600.000,-Ft perköltséget, míg ezt meghaladóan a keresetet, valamint az alperes viszontkeresetének a felperes marasztalására irányuló részét elutasította. Kötelezte a felperest 111.000,-Ft, az alperest pedig 419.992,-Ft elsőfokú eljárási illetéknek az állam javára történő megfizetésére.

Az elsőfokú bíróság elsődlegesen a felperes által megjelölt további érvénytelenségi okokat vizsgálta, és megállapította, hogy a lízingszerződés nem tekinthető uzsorás jellegűnek és nem állnak fenn a Ptk. 210. §-ában, valamint a 201. §-ának (2) bekezdésében írt érvénytelenségi okok sem, következésképpen a lízingszerződés a peres felek között érvényesen létrejött. A felperes az 1992. október-november havi lízingdíjakat nem fizette meg, ennélfogva az alperes az azonnali hatályú felmondást jogszerűen gyakorolta. A felmondás a szerződést a Ptk. 319. §-ának (1) bekezdése szerint megszüntette, ezért a peres felek között az elszámolást kellett elvégezni. Az elsőfokú bíróság az elszámolást az 1992. október 26-án érvényes 7.6287,-Ft/ATS árfolyamon végezte el annak megállapítása mellett, hogy a felperes a szerződés megszűnéséig - 1992. október 26-ig - volt köteles a szerződésben kikötött lízingdíjat fizetni. Álláspontja szerint nem lehetett figyelmen kívül hagyni, hogy a felperes az autóbuszt 1992. szeptember 26-tól nem használhatta, a kiesett időre a Ptk. 310. §-a alapján követelheti az alperestől a kára megtérítését. Az alperes a javítási és egyéb költségekre 315.432,-Ft-ot elismert, és elismerte a felperes által elmaradt haszonként megjelölt 780.390,-Ft 50%-át is. Egyéb bizonyítékok hiányában az elsőfokú bíróság a felperes kárát az alperes által elismert 705.627,-Ft-ban állapította meg. Ehhez hozzászámított az autóbuszban maradt tv és videó ellenértékeként 300.000,-Ft-ot, ezáltal a felperes kárát és az őt megillető elmaradt hasznot összességében 1.005.627,-Ft-ban határozta meg.

Az alperes viszontkeresetét az 1992. októberi és novemberi lízingdíj - összesen 1.153.076,-Ft - tekintetében alaposnak találta. Alaptalannak ítélte viszont azt a még hátralévő lízingdíj 60%-át kitevő 15.220.629,-Ft vonatkozásában. Kifejtette: a peres felek a szerződésben kikötötték, hogy ha a lízingszerződés a felperesnek felróható okból felmondásra kerül, úgy a hátralévő lízingdij 60%-át köteles az alperesnek kárátalány gyanánt megfizetni. Az alperesnek viszont a kár csökkentése érdekében gondoskodni kellett volna a lízingtárgy újbóli hasznosításáról. Az alperes a kárenyhítési kötelezettséget nem teljesítette, 1993. január 11-én az RKS GmbH-val általa kötött lízingszerződést megszüntette, és a lízing tárgyát az RKS GmbH-nak mint tulajdonosnak kiadta. Ehhez képest a még hátralévő lízingdíj 60%-ára csak 1992. október 26-a és 1993. január 11-e közötti időtartamra tarthat igényt, ami 468.670,-Ft-ot tesz ki. Az alperes viszontkeresete ezáltal 1.153.076,-Ft lízingdíj és a hátralékos lízingdíj 60%-ából járó 468.670,-Ft-ra, összesen 1.621.746,-Ft-ra alapos. Ebbe beszámította a felperes 1.005.627,-Ft-ot kitevő követelését, az alperesnek járó különbözet ehhez képest 616.119,-Ft.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!