Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2010.7.283 Közszereplő politikus becsületének csorbítására alkalmas - e minőségére tekintettel tett - értékítéletet kifejező (sértő) véleménynyilvánítás alkotmányosan nem büntethető az önkormányzati képviselő terhelt, aki az európai parlamenti képviselő magánvádlóval szemben a vélekedése szerint a városát kedvezőtlenül feltüntető parlamenti felszólalása miatt becsület csorbítására alkalmas kifejezést használ [Btk. 180. § (1) bek., 36/1994. (VI. 24.) AB határozat].

Kapcsolódó határozatok:

Szekszárdi Járásbíróság B.345/2008/4., Szekszárdi Törvényszék Bf.146/2008/4., Kúria Bfv.284/2009/8. (*BH+ 2010.7.283*)

***********

Az elsőfokú bíróság a 2008. október hó 21. napján kihirdetett ítéletével a terheltet az ellene rágalmazás vétsége [Btk. 179. § (1) bek., (2) bek. a) és b) pontja] miatt emelt vád alól felmentette.

A megállapított tényállás lényege szerint az 1954-ben született terhelt nyugdíjas, emellett F. városban önkormányzati képviselő.

A magánvádló európai parlamenti képviselő.

2008. június 17-én a terhelt telefonon felhívta a magánvádlót és felrótta neki, amiért 2008. június 16-án, az Európai Parlament plenáris ülésén tartott felszólalásában az Olaszországban élő romákkal szemben bevezetett intézkedések kapcsán magyarországi romaellenes atrocitásként megemlítette, hogy 2008. április 16-án F. városban két, romák által lakott házra Molotov-koktélt dobtak.

A terhelt figyelmét egy f.-i lakos hívta fel arra, hogy a magánvádló parlamenti beszéde az interneten olvasható, s az a f.-kat negatív képben állítja be.

A terhelt - miután maga is olvasta a fenti beszédet - úgy érezte, hogy szóvá kell tennie a magánvádlónál azt, hogy az általa elmondottak nem tükrözik az igazságot, F. város és ő sem romaellenesek.

2008. június 25-én a Klubrádió Kontra című műsorában mind a magánvádló, mind a terhelt meghívott telefonos vendégként vett részt. E műsorban a terhelt lényegében megismételte azt, amit egy héttel azelőtt telefonon is mondott a magánvádlónak az alábbi szövegkörnyezetben: "Az utolsó beszélgetésünk az valahogy úgy zajlott le, hogy amikor én azt mondtam, hogy ne árulja a hazát, azt mondta, ő nem árulja, de hát őneki az a dolga, hogy ezt a tüzet eloltsa." … "Azt mondtam, hogy az én pénzemért, az adófizetők pénzéért ne árulja a hazát."

A jogi indokolás körében kifejtette a bíróság, hogy a magánvádló által sérelmezett kijelentések nem tekinthetők megszégyenítő, kisebbítő, gyalázkodó jellegűnek. A terhelt - a magánvádló értelmezésével ellentétben - nem mondta azt, hogy a magánvádló hazaáruló. A terhelt azt mondta, hogy ne árulja a pénzéért a hazát.

Mind a magánvádló, mind a terhelt egész másképp értelmezte a terhelti kijelentést. A terhelt úgy értette, hogy ne mondjon valótlan, még nem bizonyított dolgokat a magánvádló külföldön, s ezzel ne alakítson ki negatív képet a városról. Megjegyezte egyúttal a bíróság, hogy a terhelt által használt kijelentés, ha a terhelt ezt valóban az általa magyarázott jelentéssel értette, akkor teljesen értelmetlen, és kijelentésének valódi értelmét a tárgyaláson elmondott példái sem világosították meg jobban.

Ugyanakkor semmiképp sem tekinthető a terhelt kijelentése olyannak, amely büntetőjogi értelemben (de, ha így nem is, akkor a köznapi értelemben) hazaárulónak bélyegezné meg a magánvádlót.

A vád tárgyává tett tényállítást a bíróságnak úgy kell elbírálni, ahogy az elhangzott, s azt nem értelmezheti át, nem teheti meg azt, hogy akár az egyik, akár a másik fél által a kijelentésnek tulajdonított mögöttes értelem szerint bírálja el. A kijelentést az elkövetés konkrét körülményeit vizsgálva, objektív, és nem a felek szubjektív értelmezése alapján kell megítélni büntetőjogi szempontból.

A terhelt cselekménye a rágalmazás vétségének törvényi tényállását nem valósította meg, ezért a bíróság a terheltet bűncselekmény hiányában felmentette.

A magánvádló és képviselője által a terhelt felmentése miatt, bűnösségének megállapítása és büntetés kiszabása érdekében bejelentett fellebbezés folytán másodfokon eljárt bíróság a 2009. január hó 8. napján megtartott tanácsülés alapján meghozott végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint helyesen következtetett az elsőfokú bíróság arra, hogy a kérdéses rádióműsorban a terhelt által tett nyilatkozat becsület csorbítására alkalmas tényállítást, ilyen tényre utaló - az emberi méltóságot sértő - kifejezést nem tartalmaz, ezért az abban foglaltak nem szolgálhatnak a rágalmazás megállapításának alapjául.

A terhelt nagy nyilvánosság előtt tett, a magánvádló európai parlamenti képviselő munkájával összefüggő észrevétele nem lépi túl a véleménynyilvánítás, a kritika határát, nélkülözi a gyalázkodó, megszégyenítő jelleget.

Kétségtelen továbbá, hogy a nem büntethető véleménynyilvánítás köre a közszereplő politikusokkal kapcsolatban tágabb, mint más személyeknél. Ugyanakkor az eljárás során arra sem merült fel adat, hogy a terhelt szándéka tudatosan hamis tények közlésére terjedt volna ki.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a magánvádló nyújtott be felülvizsgálati indítványt - a Be. 416. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján - arra hivatkozással, hogy a terhelt felmentésére a büntető anyagi jog szabályainak a megsértése miatt került sor.

Az indítvány szerint - az eljárt bíróságok értelmezésével ellentétben - a becsület csorbítására alkalmas kijelentés, ha valakiről azt állítják, hogy "árulja a hazát" ráadásul azt pénzért teszi.

A terhelt által használt kifejezésnek a magyar nyelv logikája és szabályai szerint csak két lehetséges értelmezése lehetséges:

-elsődlegesen, aki "árulja a hazát" az a szó büntetőjogi értelmében hazaáruló.;

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!