Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Az Egri Törvényszék Bf.142/2013/6. számú határozata becsületsértés vétség tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 2. §, 180. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 348. §, 351. §, 361. §, 371. §]

Az város neve-i Törvényszék, mint másodfokú bíróság

ügyszám

Az város neve-i Törvényszék, mint másodfokú bíróság az város neve-ben, 2014. évi január hó 29. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

A becsületsértés vétsége miatt vádlott neve ellen indított büntetőügyben a város neve-i Járásbíróság 2013. évi január hó 29. napján kihirdetett ügyszám számú ítéletét h e l y b e n h a g y j a.

I n d o k o l á s :

A város neve-i Járásbíróság a ügyszám számú ítéletében vádlott neve vádlottat bűnösnek mondta ki a Btk. 180. § (1) bekezdés b) pontjába ütköző és aszerint minősülő becsületsértés vétségében. Ezért őt 1 évre próbára bocsátotta.

Kötelezte a vádlottat a magánvádló jogi képviselője részére 38.100,- Ft költség megfizetésére.

A magánvádló és a jogi képviselője az ítéletet tudomásul vették, az ellen vádlott neve vádlott és meghatalmazott védője jelentettek be fellebbezést a vádlott felmentése végett.

A vádlott meghatalmazott védője fellebbezésének írásbeli indokolásában kifejtette, hogy a sérelmezett "persona non grata" kifejezés nem becsmérlő, nem gyalázkodó, csupán véleménynyilvánítás, amely nem haladja meg az alkotmányban biztosított véleményszabadság jogát. Ennek alátámasztására a BH 2001.414. számú, a BH 1995.77. számú, illetőleg a BH 1994.300. számú jogesetekre hivatkozott, amelyek álláspontja szerint azt tükrözik, hogy élesen elkülönítendő a kritika és a véleménynyilvánítás szabadsága, valamint az emberi méltóságot gyalázó kifejezések használata.

A meghatalmazott védő a törvényszékre 2013. június 14. napján 2. sorszám alatt érkezett beadványában bizonyítási indítványt terjesztett elő a város neve-i Városi Bíróság ügyszám számú iratának beszerzésére arra hivatkozással, hogy a két ügy közötti összefüggés lényege, hogy a hivatkozott ügyben jelen ügy vádlottja, mint feljelentő polgármesterként közszereplő volt. Jelen ügyben magánvádló feljelentő volt polgármesterként szintén az.

A másodfokú bíróság a védő indítványára a teljes büntető irat beszerzését nem tartotta indokoltnak, elegendőnek tartotta az ügyben született, a város neve- Városi Bíróság ügyszám számú elsőfokú, valamint az azt másodfokon felülbíráló ügyszám számú, a megye neve Megyei Bíróság határozatának a csatolását.

A törvényszék beszerezte továbbá a magánvádló által az elsőfokú eljárás során is hivatkozott, a megye neve Megyei Bíróság 2011. november 18. napján kelt - közigazgatási ügyben hozott - ügyszám számú ítéletét.

A másodfokú nyilvános ülésen a meghatalmazott védő a felmentésre irányuló fellebbezését változatlanul fenntartotta. Az írásban indokolt fellebbezését annyiban egészítette ki, hogy a magánvádló által sérelmezett kifejezést tartalmazó önkormányzati határozatot a képviselő testület hozta meg, amely határozat kihirdetése iránt a vádlott mint polgármester a jogszabályi kötelezettségének eleget téve intézkedett. Ismételten hangsúlyozta, hogy a sérelmezett kijelentés nem több véleménynyilvánításnál, amelyet a magánvádlónak, mint közszereplőnek tűrnie kell.

A meghatalmazott védője által előadottakhoz a vádlott is csatlakozott, kiemelve, hogy a határozatban szereplő 6 személy "csak véleményt" kapott, a rendezvényekről nem lettek eltiltva.

A törvényszék a vádlott felmentésére irányuló fellebbezéseket alaptalannak találta.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét az azt megelőző eljárással együtt a Be. 348. § (1) bekezdése értelmében teljes terjedelmében felülbírálta, melynek során megállapította, hogy az elsőfokú bíróság az eljárási szabályok maradéktalan megtartásával folytatta le az eljárást.

A tényállás-felderítési kötelezettségének is eleget tett, feltárta mindazon tényeket, amelyek az ügy ténybeli és jogi megítélése körében jelentőséggel bírnak.

A bizonyítás eredményeként a tényállást helyesen, az iratok tartalma és a rendelkezésre álló bizonyítékok okszerű mérlegelésével megalapozottan állapította meg, mely mentes a Be. 351. § (2) bekezdésében felsorolt hiányosságoktól, így az a Be. 351. § (1) bekezdésének I. fordulata értelmében a másodfokú eljárás során is irányadó volt.

A másodfokú bíróság a tényállást a másodfokú eljárás során beszerzett iratok alapján annyiban egészíti ki, hogy a megye neve Megyei Bíróság 2011. november 18. napján kelt ügyszám. számú ítéletében, amelyet a megye neve Megyei Kormányhivatal felperesnek a község neve Község Önkormányzatának képviselő-testülete alperes ellen képviselő-testületi határozat jogszerűségének felülvizsgálata iránt indított perében hozott, a bíróság a község neve Község Önkormányzat képviselő-testülete által hozott 16/2011. (II.12.) KT. számú határozatát hatályon kívül helyezte.

Fenti kiegészítéssel a tényállás teljessé vált, az egyéb tekintetben kiegészítésre, pontosításra nem szorul.

További bizonyítás felvételét a törvényszék nem tartotta szükségesnek, ezért az ügyet a Be. 361. §-a értelmében nyilvános ülésen bírálta felül.

Az elsőfokú bíróság az indokolási kötelezettségének is maradéktalanul eleget tett, amikor a rendelkezésre álló bizonyítékokat egyenként és egymással összevetve a vádlott, a magánvádló vallomására, a meghallgatott tanúk, valamint az ezeket alátámasztó okirati bizonyítékokra alapítva állapította meg a tényállást.

A tényállásban foglaltakat lényegét tekintve támadás a fellebbezésben annyiban érte, hogy magánvádló magánvádló közszereplőnek minősül-e.

Az elsőfokú bíróság indokolásában részletesen kifejtette, hogy a vádlottnak már az elsőfokú eljárásban is előterjesztett és a másodfokú eljárás során a fellebbezésében megismételt védekezését miért nem fogadta el.

Az elsőfokú bíróság e körben kifejtett érvelése logikus és meggyőző, azzal a másodfokú bíróság mindenben egyetértett.

A vádlott, mint község neve község megválasztott képviselő-testületének polgármestere terjesztette elő a sérelmezett kijelentést tartalmazó határozatra vonatkozó előterjesztést a képviselő-testület elé és a határozat közzétételéről is ő döntött. Az előterjesztés indoka az volt, hogy az önkormányzat működésével kapcsolatban az abban szereplő személyek részéről több alaptalan vád és kritika hangzott el.

A fentiekkel kapcsolatban a másodfokú bíróság hangsúlyozza, hogy Magyarország mind a korábbi Alkotmány, mind a jelenlegi Alaptörvény alapján független, demokratikus jogállam, melyben a közhatalom forrása a nép, amely hatalmát alkotmányos jogelveken, szabad választások elve alapján választott képviselői útján gyakorolja. A helyi önkormányzat, mint az állampolgárok által választott testület a helyi közhatalom gyakorlása érdekében működik, amelynek feladatait és hatáskörét a képviselő testület gyakorolja, amit a polgármester vezet. Ezen alkotmányos elvekből következően a megválasztottak azokat is képviselik, akik nem őket választották, vagy működésükkel kapcsolatban nem értenek egyet, tevékenységüket kritikával illetik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!