Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21145/2016/4. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 2. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 76. §, 349. §] Bírók: Csordás Csilla, Kizmanné dr. Oszkó Marianne, Kovács Éva

Fővárosi Ítélőtábla

2.Pf.21.145/2016/4/II.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Németh Roland ügyvéd (címe) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - az Országos Bírósági Hivatal (címe; ügyintéző: ...) által képviselt Fővárosi Törvényszék (alperes címe) alperes ellen személyhez fűződő jog megsértése miatt indult perében a Székesfehérvári Törvényszék 2016. június 9. napján kelt 10.P.20.955/2015/12. számú ítélete ellen a felperes részéről 13. és 15. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

A le nem rótt fellebbezési illetéket a Magyar Állam viseli.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperesnek az alperes előtt ... számon folyamatban volt büntetőeljárás során a bírói tanács által elkövetett jogsértésekre hivatkozással előterjesztett keresetét elutasította. Megállapította, hogy a kereseti illetéket az állam viseli.

Határozatának indokolásában ténykény rögzítette, hogy az alperes előtt a fenti szám alatt folyamatban volt büntetőeljárás eredményeként az elsőfokú bíróság a 2015. február 3. napján kihirdetett ítéletében a felperes büntetőjogi felelősségét állapította meg emberölés és lőfegyverrel visszaélés bűntettében, ezért halmazati büntetésül életfogytig tartó szabadságvesztésre és 10 év közügyektől eltiltásra ítélte. A szabadságvesztést fegyházban rendelte végrehajtani. A vádlott feltételes szabadságra bocsátásának legkorábbi időpontját 37 évben állapította meg. A másodfokú bíróság az első fokú ítéletet a felperessel szemben kiszabott életfogytig tartó szabadságvesztés büntetés tekintetében helybenhagyta, a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontját 40 évre emelte fel.

A felperes kereseti kérelmét mind a személyiségi jogsértésre, mind a bírósági jogkörben okozott kár megtérítésére alapított jogcímek alapján a régi Ptk. szabályai alapján bírálta el, figyelemmel arra, hogy a tárgybeli büntetőeljárás első fokon 2011. évben indult. E körben hivatkozott a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (új Ptk.) hatálybalépésével összefüggő átmeneti és felhatalmazó rendelkezésekről szóló 2013. évi CLXXVII. törvény 54. §-ában és a 8. § (1)-(2) bekezdésében írtakra.

Idézte a régi Ptk. 349. § (1), (3) bekezdésének, a 339. § (1) bekezdésének szabályozását.

Kifejtette, hogy a felperes a bírósági jogkörben okozott kár megtérítésére vonatkozó igényét arra alapította, hogy az alperes az elsőfokú eljárásban jogellenesen járt el akkor, amikor a tényállás teljeskörű felderítésére irányuló felperesi bizonyítási indítványnak nem adott helyt, valamint hamis, illetőleg a nyomozóhatóság zsarolására született tanúvallomásokra alapította döntését. Megítélése szerint a büntetőeljárás során a bíróság a bizonyítási eljárást nem pártatlanul, tisztességesen és teljeskörűen folytatta le, ennek eredményeként került sor a felperes bűnösségének megállapítására.

Az elsőfokú bíróság hivatkozott a Pp. 4. § (2) bekezdésében foglaltakra, melyre figyelemmel polgári peres eljárásban a bíróság nem állapíthatja meg azt, hogy a felperes nem követte el a terhére rótt bűncselekményt. A büntetőeljárásban a felperes számára nyitva állt a jogorvoslat lehetősége, az általa sérelmezett bizonyítási hiányosságokat a bizonyítékok mérlegelése során elkövetett esetleges tévedést, mulasztást az ítélettel szembeni fellebbezéssel támadhatta, azok megalapozottsága esetén a másodfokú eljárásban az esetleges hibákat orvosolni lehetett. A felperes élt is a jogorvoslati jogával, azonban az első fokú ítélettel szemben benyújtott fellebbezése eredményeként a másodfokú bíróság nem talált olyan lényeges hiányosságot, melynek kiküszöbölése a felperes javára szolgál.

Kifejtette továbbá, hogy a polgári per bírósága nem vizsgálhatja azt, hogy a büntetőeljárásban eljáró bíróság a bizonyítékokat hogyan értékelte, a bizonyítási eljárás lefolytatása, a bizonyítékok értékelése csupán a büntetőeljárásban biztosított jogorvoslat keretén belül vizsgálható felül. Mindezek alapján a bírósági jogkörben okozott kár megtérítésére alapított igényt alaptalannak találta.

A felperes személyiségi jog megsértésére hivatkozással előterjesztett igényét, melynek tényalapjaként a bizonyítási indítványai figyelmen kívül hagyásával a bizonyítékok értékelése során elkövetett szándékos alperesi magatartással megsértett, a tisztességes eljárás lefolytatásához fűződő személyiségi jogának, továbbá a per ésszerű időn belül történő befejezéséhez fűződő jogának megsértését jelölte meg, az elsőfokú bíróság a Pp. 2. § (1)-(3) bekezdésének, a régi Ptk. 75. § (1) bekezdésének, 76. §-ának szabályai alapján bírálta el.

Arra az álláspontra helyezkedett, hogy a tisztességes eljárás lefolytatásához fűződő jog nem személyiségi jog, hanem a bírósági eljárás egyik alapelve, mely alapelv megsértése esetén érvényesítheti a fél a Pp. 2. § (3) bekezdése szerinti kártérítési igényét. Egyetértett azzal az alperesi állásponttal, mely szerint a személyhez fűződő jogok a személyiség elsőrendű megnyilvánulásához, a jogalanyi minőséghez kapcsolódnak és a személyiség kiteljesedését szolgálják. Ezen követelményeknek a Pp. 2. §-a szerinti tisztességes eljárás lefolytatásához való jog nem felel meg.

A perbeli esetben nem volt megállapítható olyan jogsértés, amely a fél személyiségének lényegét adó tulajdonságát sértette meg. A büntetőeljárás során a bizonyítékok értelmezése, az annak eredményeként a döntéshez vezető eljárási folyamat nem a felperes személyiségének megsértésére irányult. Az alperes ítéletében döntését részletesen indokolta, megjelölve, hogy mely bizonyítékokat milyen okból fogadott el, vagy vetett el. Ekként az eljárás tisztességes lefolytatásához fűződő alapelvi követelményét teljesítette. A büntetőeljárásban a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság érdemi döntését lényegében helybenhagyta, azt megalapozottnak ítélte.

Megjegyezte továbbá, hogy a Pp. 2. § (1)-(3) bekezdésének rendelkezései a polgári perrendtartás szabályai között szerepelnek, ilyen rendelkezéseket a büntetőeljárás nem ismer, így a felperes igénye ezen oknál fogva sem lehet alapos, de ettől függetlenül a büntetőeljárásban sem volt megállapítható a hivatkozott alapelv sérelme.

Ugyancsak nem látott lehetőséget az eljárás ésszerű időn belül történő befejezésére vonatkozó szabályok megsértésének megállapítására. A büntetőeljárás 2011. évben indult, az eljárás bonyolultságára, tárgyi súlyára figyelemmel a felperes ügyében ötös tanács járt el. A lefolytatott bizonyítási eljárás terjedelmére is figyelemmel a 2015. évben 201. sorszám alatt kihirdetett ítélettel befejezett ügyben nem sérült az eljárás ésszerű időn belül történő befejezésének alapelvi követelménye sem.

Minderre figyelemmel a felperes keresetét elutasította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!