Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.22260/2012/6. számú határozata kártérítés tárgyában. Bírók: Bleier Judit, Hőbl Katalin, Madarász Anna

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.26990/2010/49., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.22260/2012/6.*, Kúria Pfv.21396/2013/5. (BH 2014.8.244)

***********

A Fővárosi Ítélőtábla a Magyar György és Társai Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Magyar György ügyvéd) által képviselt I.rendű felperes neve (I. rendű felperes címe) I. rendű és II.rendű felperes neve (II. rendű felperes címe) II. rendű felperesnek - a dr. Kovács Szabolcs László és dr. Engert Christian ügyvédek által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen kártérítés megfizetése iránt indult perében a Fővárosi Törvényszék 2012. október 25. napján meghozott 34.P.26.990/2010/49. számú közbenső ítélete ellen az alperes részéről 50. sorszámon előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

k ö z b e n s ő í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét azzal a pontosítással hagyja helyben, hogy az I. és II. rendű felpereseket megilleti a jogosultság arra, hogy az alperestől az ajkai gyártelepén található X. számú vörösiszap-tározó gátfalának 2010. október 4-én történt átszakadásával okozati összefüggésben felmerült káraik megtérítését követeljék.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az I. és II. rendű felpereseknek személyenként 50.000 (ötvenezer) forint + áfa másodfokú perköltséget.

A közbenső ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperesek keresetükben vagyoni és nem vagyoni káraik megtérítésére kérték kötelezni az alperest az alperes gyártelepén található X. számú vörösiszap-tározó gátfalának 2010. október 4-én történt átszakadásával okozati összefüggésben bekövetkezett káresemény folytán. Az általuk érvényesített jogot a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény (Kvtv.) 103. § (1) bekezdésére, valamint a Ptk. 345. § (1) bekezdésére és 355. § (1) bekezdésére alapították. Előadták, hogy az alperes veszélyes anyag kezelésével és tárolásával környezetveszélyeztető tevékenységet folytatott, mellyel végül a környezetet súlyosan károsította is. A zagytározó működtetése jogi értelemben a Kvtv. 103. § (1) bekezdésétől függetlenül is veszélyes üzemnek minősül, részben a tárolt anyag mennyisége, részben az erős lúgos kémhatása miatt, így az alperes objektív kártérítési felelőssége fennáll. Nem ismeretes a fokozott veszéllyel járó tevékenység körén kívül eső olyan elháríthatatlan ok, amely káraikat előidézte, ezért az alperes a felelősség alól nem mentesülhet. Mindezekre tekintettel az alperes köteles a vagyonukban beállott értékcsökkenést és elmaradt vagyoni előnyt, továbbá nem vagyoni kárukat megtéríteni.

Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Előadta, hogy a vörösiszap tárolása nem minősül fokozott veszéllyel járó tevékenységnek, felelőssége legfeljebb a Ptk. 339. §-a alapján lenne vizsgálható. A létesítmény üzemeltetése során azonban jogellenes magatartást nem tanúsított, ezért a felpereseket nem illeti meg a jogosultság vele szemben kártérítés követelésére.

Arra az esetre, ha a bíróság a tározó üzemeltetését fokozott veszéllyel járó tevékenységnek minősítené, kártérítési felelősségét kizárja, hogy a káreseményt elháríthatatlan külső ok idézte elő. Az alperes a káreseményt előidéző külső okként a szélsőséges időjárást (a katasztrófa évében leesett nagy mennyiségű csapadékot), valamint az A. térségében tapasztalható szeizmikus mozgásokat jelölte meg. Állítása szerint elháríthatatlan külső oknak minősül az is, hogy a privatizációs szerződésben résfal megépítésére kötelezték. A káreseményt nem az alperes tevékenysége vagy mulasztása, hanem külső okok, egyrészt a hatósági kötelezés következményei, másrészt a természeti jelenségek együttes és közel egy időpontban kulmináló jelentkezése okozták.

Az alperes hangsúlyozottan hivatkozott a káresemény objektív elháríthatatlanságára, mert a percek alatt bekövetkező rideg törés folytán a gátszakadás nem volt előre látható. A monitoringrendszerrel a veszély olyan kis mértékben jelezhető előre, hogy reális és hatékony beavatkozásra nem volt lehetőség. Az alperes a létesítményt olyan biztonsági tényezővel vette át, amely nem indokolta a meglévő mellett más típusú monitoringozás meglétét, ugyanakkor hiányos volt a monitoringozás jogszabályi háttere, mert sem a tervező, sem a hatóság nem döntött további kötelezettség, iránymutatás mellett, míg a völgyben húzódó út és vasút a völgyzárógát jellegű védőgát kiépítését nem tette lehetővé.

Az elsőfokú bíróság a közbenső ítéletével megállapította az alperes kártérítési felelősségét az alperes gyártelepén található X. számú vörösiszap-tározó gátfalának 2010. október 4-én történt átszakadása következtében a felpereseket ért károk vonatkozásában.

Rögzítette, hogy a bizonyítási eljárás egy része az elsőfokú bíróság ugyanezen tanácsa előtt párhuzamosan folyamatban lévő ügyekben folyt, melynek eredményét a felek indítványára pergazdaságossági és költségtakarékossági szempontok figyelembevételével az eljárás tárgyává tette. Rögzítette, hogy tudomása van az előtte folyamatban lévő 34.P.26.768/2010. számú perből, hogy az ELTE Kémiai Intézete elkészítette kislexikonját a vörösiszap katasztrófával kapcsolatos fogalmak magyarázatára. A perben felmerült szakkérdések megválaszolására a 34.P.26.768/2010. számú perben az Igazságügyi Szakértői és Kutató Intézetek Budapesti Műszaki, Könyv- és Adószakértői Intézetét rendelte ki, valamint együttes szakvéleményadásra eseti társszakértőként a BME Geotechnikai Tanszékét. A jelen perben beszerzett és a tárgyaláson történt ismertetéssel az eljárás anyagává tett szakvéleményt és annak kiegészítését az elsőfokú bíróság ebben a perben is szakvéleményként értékelte, és azt, valamint annak kiegészítését, mint aggálytalant ítélkezésének alapjául elfogadta.

Kiemelte, hogy a Ptk. 345. § (1) bekezdésének alkalmazásánál a fokozott veszéllyel járó tevékenység fő ismérve, hogy csekély hiba is aránytalan súlyos károkra vezethet. A kárért az a személy felelős, aki a fokozott veszéllyel járó tevékenységet folytatja, vagyis aki a veszélyes üzemet működteti. Ugyanezek a szabályok irányadóak arra a károkozóra is, aki az emberi környezetet veszélyezteti (Kvtv. 103. § (1) bekezdése). Megállapította, hogy az alperes tevékenysége mind a Ptk., mind a Kvtv. alapján veszélyes üzemnek minősül. Az alperes tevékenysége a katasztrófát megelőzően terhelte a környezetet, azt veszélyeztette, így az alperes a veszélyes üzem szabályai szerint tartozik felelősséggel, ugyanakkor a felelősség szempontjából a környezetterhelés vagy veszélyeztetés mértékének nincs érdemi jelentősége.

Az alperesnek azt kellett bizonyítania, hogy a bekövetkezett kárt olyan, a veszélyes üzemi tevékenységen kívül álló ok okozta, mely az alperes részéről elháríthatatlan volt. Az elsőfokú bíróság részletesen kitért a timföld előállításának technológiai folyamatára, valamint a tömény nátronlúg (NaOH) és a vörösiszap, illetőleg ezek keverékének káros biológiai hatásaira és a gátszakadás kialakulásának fő geotechnikai okaira. Megállapította, hogy a szivárgó vizek és a szennyeződés következtében a salakpernye gát alatti agyag felső részén nagy mennyiségű vízoldható só volt jelen, és a folyamatos nátronlúgos hatás miatt ennek egyre nagyobb részét a nátriumsók tették ki. A nátrium-hidroxid koncentrációjának növekedésével az ioncserélő reakciók aktívabbá váltak, és ha a kalcium átcserélődik nátriumra, az adszorbeált nátriumkation részaránya nő, vízben oldódó vegyületek képződnek, a szilárdság csökken, az agyag „ellágyul". Ez a jelenség a marónátron hatására zajlott. A X. számú kazetta egy bizonyos telítettségi szintjénél a már addig is jelentős mértékben összenyomódott agyagban a túlterhelés miatt a montmorrilonitos anyagokra jellemző kúszás kezdődött, és a végén talajtörés következett be. A kúszási zóna ott alakult ki, ahol a legkedvezőtlenebbek voltak a nyírószilárdsági paraméterek. Egyre romlott a gátak állékonysága, a vízkifolyás és anyagkihordás fokozódott, és az igénybevétel végül elérte azt a határt, amelynél a gát alatti kúszást követő talajtörés, és végül a gátszakadás bekövetkezett. A szakértői véleményből és annak kiegészítéséből azt állapította meg, hogy az altalajban kúszásos, a gátanyagban pedig rideg törés következett be. Ebben a kérdésben a magánszakértő véleményével szemben a perben kirendelt szakértők vélemény-nyilvánítását fogadta el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!