Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2011.10.292 Az új kisajátítási törvény alapján indított eljárásokban a kisajátítási hatóság előtti eljárásban a tényállás tisztázásának részét képezi - az érintett ez irányú kérelme és megfelelő adatok előterjesztése esetén - annak vizsgálata, hogy a közérdekű célt az adott ingatlanon szükséges-e megvalósítani, vagy annak más ingatlanon való megvalósítása a tulajdon nagyobb sérelmével járna-e. Ennek igazolására önmagában nem elegendő, hogy az adott cél megvalósítására hatósági engedélyt adtak ki [2007. évi CXXIII. tv. 4. §, 2004. évi CXL. tv. 50. §].

A II. rendű alperes a kisajátításról szóló 2007. évi CXXIII. törvény (a továbbiakban: Kstv.) rendelkezései, továbbá a megyei jogú város külterületének, valamint egyes belterületi területrészeinek Helyi Építési Szabályzatáról és Szabályzási Tervéről szóló 7/2004. (II. 24.) Önkormányzati Rendelete, és az annak mellékletét képező Szabályozási Tervlap alapján kisajátítás iránti kérelmet terjesztett elő a B.-i Repülőtérhez vezető bekötő út építése közérdekű célra.

Ebben részben kisajátítani kérte a VI. rendű felperes tulajdonában álló, sz.-i 020415/16 hrsz.-ú, 1 ha 9434 m2 területű, szántó művelési ágú külterületi ingatlant, a területkimutatás és a kisajátítási terv szerint.

Az I. rendű alperes jogelődje (a továbbiakban: alperes) határozatával a kérelemnek helyt adott, és az ingatlant megosztotta úgy, hogy a megosztást követően létrejött 020415/63 hrsz.-ú, 1 ha 8870 m2 területű, szántó művelési ágú ingatlan a VI. rendű felperes tulajdonában visszamarad, míg a sz.-i 020415/64 hrsz.-ú, 564 m2 területű, szántó művelési ágú ingatlan Sz. Megyei Jogú Város Önkormányzata (a II. rendű alperes) javára kisajátításra kerül.

A II. rendű alperes azonos indokokra hivatkozással kisajátítási kérelmet nyújtott be a VII. rendű felperes tulajdonában álló, sz-i 020415/15 hrsz.-ú ingatlanrész kisajátítása érdekében, melyre nézve az I. rendű alperes határozatával a kérelemnek helyt adva a 020415/15 hrsz.-ú, 2 ha 4459 m2 területű, szántó művelési ágú ingatlant megosztotta a 030415/61 hrsz.-ú, 2 ha 3759 m2 nagyságú ingatlanra, valamint a 020415/62 hrsz.-ú 700 m2 területű ingatlanra, és azt a II. rendű alperes javára terület- és településrendezés közérdekű célra kisajátította.

Az I. rendű alperes - ugyancsak a II. rendű alperes kérelmére - azonos közérdekű célból a VII. rendű felperes tulajdonában álló, 020415/17 hrsz.-ú, 1 ha 7157 m2 területű, szántó művelési ágú külterületi ingatlan egy részének kisajátításáról is döntött a 03/1045-27/2008. számú határozatával olyképpen, hogy azt megosztotta a 020415/65 hrsz.-ú, 1 ha 7141 m2 területű szántó művelési ágú, valamint a 0204 15/66 hrsz.-ú, 116 m2 területű ingatlanra, és ez utóbbit terület- és településrendezés közérdekű célra a II. alperes javára kisajátította.

A kisajátításról szóló határozatok meghozatala során figyelemmel volt a Közép-Dunántúl Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség 25123/2005. számú - a B.-i Repülőtér létesítésére és üzemeltetésére vonatkozó - környezetvédelmi engedélyére, a Nemzeti Közlekedési Hatóság Közép-dunántúli Regionális Igazgatósága építési engedélyt adó határozatára, a Közlekedésfejlesztés Mérnöki Iroda Kft. tervdokumentációjára is.

A határozatokkal szemben előterjesztett keresetükben a felperesek vitatták azok jogszerűségét, mert álláspontjuk szerint a kisajátítás jogalapja nem állt fenn.

A felperesek - nem vitatva azt, hogy a kisajátítás közérdekű célra történik - előadták, hogy a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 50. §-ának a Kstv. 4. § (1) bekezdés c) pontjával összefüggő alkalmazása, azaz a döntéshozatalhoz szükséges tényállás teljes körű tisztázása elmaradt.

Hivatkoztak arra, hogy a B.-i Repülőtér - melynek megközelítése céljából a II. rendű alperes kérelmére eljárt I. rendű alperes a határozatokat meghozta - jelenleg is megközelíthető két, a lakott területet nem érintő útról.

A hatóság - felperesek szerint - az erre vonatkozó felperesi nyilatkozatot figyelmen kívül hagyta, nem kísérelte meg tisztázni - az ügyfél által előadottakra figyelemmel -, hogy valóban fennállnak-e a kisajátítás törvényi feltételei, nem szólította fel az ügyfelet, hogy pontosítsa nyilatkozatát, és nem folytatott le bizonyítási eljárást e tény tisztázása érdekében.

Így a meghozott határozatok nem felelnek meg a Kstv. 4. § (1) bekezdés c) pontjában foglalt azon feltételnek, mely szerint a közérdekű célt az adott ingatlanhoz szükséges megvalósítani, vagy más ingatlanon való megvalósítása a tulajdon nagyobb sérelmével járna.

Azzal, hogy az I. rendű alperes azt az álláspontot foglalta el, hogy a Szabályzási Tervben meghatározott nyomvonal célszerűségének vizsgálata nem tárgya a közigazgatási eljárásnak és nincs lehetőség annak megváltoztatására, az I. rendű alperes nem vizsgálta, hogy a Kstv.-ben megjelölt célok és feltételek együttesen fennállnak-e.

Rámutatott, hogy a repülőtér megközelíthető a 62-es főút felől a 20 m nyomvonalú, 024 hrsz.-ú útról és az ugyancsak 20 m nyomvonalú, 20319 hrsz.-ú útról, továbbá a 63. sz. főút felől a 020433 hrsz.-ú útról.

A kereset folytán eljárt megyei bíróság jogerős közbenső ítéletével a felperesek keresetét elutasította.

A bíróság ítéletének indokolásában megállapította, hogy a kisajátítás jogalapjának hiánya tekintetében a felperesek keresete nem volt megalapozott.

Hangsúlyozta, hogy a kisajátítási eljárást megelőzte a repülőtéri bekötőút és a kapcsolódó létesítmények építési engedélyezése, és az erre irányuló eljárásban kellett vizsgálnia a Nemzeti Közlekedési Hatóságnak, hogy a kérelmező II. rendű alperes által benyújtott építési engedély iránti kérelem a jogszabályi feltételeknek megfelel, az annak alapjául szolgáló tervdokumentáció alapján az engedély megadható-e.

A meghozott építési engedély-határozatot a Nemzeti Közlekedési Hatóság valamennyi érintett ingatlan tulajdonosának kézbesítette, és amennyiben a nyomvonallal a tulajdonosok nem értettek volna egyet, a rendelkezésükre álló jogorvoslati határidő alatt fellebbezéssel élhettek volna. Ilyet nem nyújtottak be, így a határozat jogerőre emelkedett, és - az eljárt megyei bíróság álláspontja szerint - ettől az időponttól kezdődően a továbbiakban már nem lehet vita tárgya a Sz.-B. repülőtéri bekötőút, és a kapcsolódó létesítmények nyomvonala.

A bíróság álláspontja szerint a Kstv. 4. § (1) bekezdés c) pontja szerinti azon feltételt, mely szerint célját az adott ingatlanon szükséges megvalósítani, a Nemzeti Közlekedési Hatóság Közép-Dunántúli Regionális Igazgatóságának említett számú jogerős építési engedély-határozata támasztja alá.

A felpereseknek - amennyiben a bekötőút tervezett vonalvezetésével nem értettek volna egyet - az út-építési, engedélyezési eljárásban kellett volna ezt az igényüket érvényesíteni, mert kisajátítási eljárásban a tervezett út nyomvonala már nem vizsgálható; az erre vonatkozó szakértői bizonyítás iránti felperesi kérelmet is ebből az okból utasította el a bíróság.

A bíróság megállapította, hogy ez eljárt I. rendű alperes megsértette a Ket. 50. § (1) bekezdését és ezzel összefüggésben a 72. § (1) bekezdés ea) pontjában foglaltakat, mert a határozatból nem derül ki, hogy az alperes vizsgálta volna a Kstv. 4. § (1) bekezdés c) pontjának fennállását atekintetben, hogy az ott megfogalmazott célt az adott ingatlanon szükséges megvalósítani, és határozatában nem adta indokát annak sem, hogy a felperes által a kisajátítási tárgyaláson felvetett más nyomvonal szükségessége a kisajátítási eljárás során miért nem vizsgálható. Ugyanakkor azt is megállapította az eljárt megyei bíróság, hogy az alperesi jogszabálysértés a perbeli esetben jelentősnek nem volt tekinthető, a döntés érdemére nem hatott ki, ezért a bíróság csak a jogszabálysértés tényét állapíthatta meg, a Legfelsőbb Bíróság KK 31. számú állásfoglalása alapján.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!