Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2004.6.259 Gazdálkodó szervezet esetében a vételi jog gyakorlása átengedhető [1959. évi IV. tv. 374. §]

A felperes C. M. és C. M.-né ingatlantulajdonosokkal kölcsönszerződést kötött, amelyben a szerződési kötelezettség teljesítésének biztosítására 2005. október 3-áig a felperes részére vételi jog kikötésére került sor. A szerződés 5. pontja szerint a felek megállapodtak abban, hogy késedelmes teljesítés esetén a felperesnek az ingatlanra vételi jogot biztosít a kölcsönvevő azzal, hogy a felperes jogosult más személy kijelölésére, aki a vételi jog gyakorlására jogosult. A körzeti földhivatal határozatával a Bank vételi jog bejegyzése iránti kérelmét elutasította. Határozatának indokolásában az ingatlan­nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (továbbiakban: Inytv.) 49. §-ára, valamint a Ptk. 328. § és 375. §-ára hivatkozott, megállapítva, hogy a vételi jog személyhez kötött jog, amelynek engedményezését a jogszabály kizárja, ezért nem kerülhet sor annak ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésére sem. A felperes fellebbezésére eljáró alperes határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta, hivatkozott a Ptk. 375. § (4) bekezdésére, amely szerint a vételi jogra a visszavásárlási jog szabályai alkalmazandók és nem a felperes által hivatkozott elővásárlási jog rendelkezései.

A felperes keresetet nyújtott be a megyei bírósághoz, kérve a közigazgatási határozatok felülvizsgálatát, megváltoztatását, valamint a felperes szerződésének bejegyzését. Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét nem találta alaposnak, ezért azt elutasította. Ítéletének indokolásában kifejtette, hogy a Ptk. 373. § (4) bekezdése rendelkezik az elővásárlási jog átruházásáról, a jogszabály változásai tükrében értékelte a jogalkotói szándékot és arra a meggyőződésre jutott, hogy a jogalkotó az elővásárlási jog átruházásáról szóló rendelkezéseket kizárólag gazdálkodó szervezetek esetére kívánta biztosítani, és e rendelkezések kivételes jellegűek, ezt a Ptk. miniszteri indoklása is alátámasztja.

A felperes felülvizsgálati kérelmet nyújtott be az elsőfokú bíróság jogerős ítélete ellen, amelyben az elsőfokú bíróság ítéletét okszerűtlennek és logikailag ellentmondónak minősítette. Álláspontja szerint a Ptk. értelmezése során téved az elsőfokú bíróság. A Ptk. 375. § (4) bekezdése a vételi jog átruházhatósága vonatkozásában nem tartalmaz eltérő előírást, ezért alkalmazandó a visszautalások kapcsán az a szabály, amely értelmében a vételi jog nem átruházható, azonban a gazdálkodó szervezet kijelölheti azt a személyt, aki a jog gyakorlására jogosult.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

Az ingatlan-nyilvántartással kapcsolatos közigazgatási eljárás során elsődlegesen az ingatlan-nyilvántartásról szóló jogszabály, az Inytv. rendelkezéseit kell alkalmazni. Az elsőfokú hatóság elutasító döntését az Inytv. 49. §-ára alapozta, amely nem tartalmaz olyan rendelkezést, amely a kérelem elutasítását megalapozta volna. A 49. § (1) bekezdése arról rendelkezik, hogy az ingatlan-nyilvántartásba jog és tény csak azzal szemben jegyezhető be, aki ott jogosultként már szerepel. E feltételnek a felperes által előterjesztett kérelem és az ahhoz kapcsolódó adásvételi szerződés megfelel. Az Inytv. 49. § (2) bekezdése szerint az ingatlan adataiban bekövetkezett változás átvezetése kérdésében a bejelentés nem köti a körzeti földhivatalt. E rendelkezés jelen esetben nem alkalmazható, hasonlóképpen a (3) és (4) bekezdés rendelkezései sem a konkrét ingatlan-nyilvántartási ügyre vonatkozóan tartalmaznak szabályozást. Az elsőfokú közigazgatási szerv határozatának indokolása tehát nem támasztja alá az ingatlan-nyilvántartási ügyben hozott elutasító határozatot.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!