Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Pfv.20509/2018/7. számú precedensképes határozata biztosítási összeg tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 13. §, 15. §, 164. §, 206. §, 221. §, 252. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 200. §, 207. §, 536. §] Bírók: Madarász Anna, Magosi Szilvia, Szabó Klára

A határozat elvi tartalma:

I. A másodfokú bíróságnak a bizonyítási teher tekintetében az elsőfokú bíróságétól eltérő jogi álláspontja nem teszi szükségessé feltétlenül az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését. II. A felperesnek állt érdekében annak bizonyítása, hogy vállalta az alperes a tényállás szerinti tűzesetre a helytállási kötelezettség kockázatát. Nem volt lehetetlen a számára annak bizonyítása, hogy nem ő helyezte el a biztosított helyiségekben a nagy mennyiségű tűzveszélyes anyagot. 1959. IV. Tv. 536. § (1) 1959. IV. Tv. 200. § (1) 1952. III. Tv. 164. § (1) 1952. III. Tv. 252. § (2) 1952. III. Tv. 253. § (3)

***********

A Kúria

mint felülvizsgálati bíróság

ítélete

Az ügy száma: Pfv.V.20.509/2018/7.

A tanács tagjai: dr. Szabó Klára a tanács elnöke, dr. Magosi Szilvia előadó bíró, dr. Madarász Anna bíró

A felperes: felperes neve (felperes címe.)

A felperes képviselője: Dr. Hidasi és Társai Ügyvédi Iroda

Az alperes: alperes neve. (alperes címe.)

Az alperes képviselője: dr. Horváth Jenő ügyvéd és dr. Bátori Imre Attila kamarai jogtanácsos

A per tárgya: biztosítási összeg megfizetése

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: felperes

A másodfokú bíróság neve és a jogerős határozat száma:

Fővárosi Ítélőtábla 4.Pf.21.206/2016/50.

Az elsőfokú bíróság neve és a határozat száma:

Fővárosi Törvényszék 26.P.25.417/2015/6.

Rendelkező rész

- A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

- Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 500.000 (ötszázezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

Indokolás

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes a tulajdonát képező helyrajzi számú, szám alatti ingatlanra vagyonbiztosítási szerződést kötött az alperessel. Az ingatlanon lakóépület állt, amely nem volt lakott. A kockázatviselés kezdete 2009. február 14. napja, míg a biztosítási összeg 266.000.000 forint volt. Kedvezményezettként az ingatlan zálogjogosultja, a H Takarékszövetkezet (jogutódja a M Zrt.) került megjelölésre azzal, hogy a 300.000 forint vagy azt meghaladó összegű biztosítási kártérítést az alperes a kedvezményezett részére utalja át. Az Ügyfél-tájékoztató és feltételek (a továbbiakban: Szabályzat) C) pontja szerint biztosítási eseménynek a biztosított vagyontárgyak megrongálódása, értékcsökkenése, megsemmisítése, eltulajdonítása minősül, ha a bekövetkezésük valamely biztosított veszélynemmel közvetlen okozati összefüggésben áll, és a káresemény a szerződés hatálya alatt következett be. A Szabályzat értelmében tűznek minősül az öntápláló lánggal való égés, amely nem rendeltetésszerű tűztérben keletkezik vagy ott keletkezik, de azt elhagyja és saját erőből továbbterjedni képes. Tűz, robbanás kockázatok esetén a biztosítás nem vonatkozik arra az esetre, ha a biztosított helyiségekben "A" vagy "B" tűzveszélyességi osztályba tartozó tűz- vagy robbanásveszélyes anyagot háztartási célú alkalmazást meghaladó mennyiségben tárolnak.

[2] Az ingatlanon álló családi házban 2009. április 18-án ismeretlen személy jelentős mennyiségű égésgyorsító anyagot öntött szét, amelyet meggyújtott, ezáltal a lakóépület földszintje, tetőtere kiégett, az alagsor károsodott. Az épületben 2009. április 20-án ismételten gyújtogatás történt. A Rendőr-főkapitányság Szervezett Bűnözés Elleni Főosztály, Szervezett Bűnözés Elleni Osztály Extrémizmus Elleni Alosztálya a 01000-2579/2009. bü szám alatt rongálás bűntettének gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen folytatott eljárást a 2010. április 6-án kelt határozatával felfüggesztette, mivel az elkövető kiléte nem volt megállapítható. Időközben az épület elbontásra került az Önkormányzata 2009. október 6-án kelt IX-961/16/2009. számú határozatára figyelemmel. A felperes kárbejelentését követően az alperes kifizetést nem teljesített.

[3] Az elsőfokú bíróság a 26.P.20.728/2011/127. számú ítéletével a felperes mint I. rendű felperes és a M Zrt. mint II. rendű felperes kártérítés megfizetése iránt indított keresetét elutasította. Az ítéletet a Fővárosi Ítélőtábla a 22.Pf.20.461/2015/12. számú részítéletével a II. rendű felperes tekintetében helybenhagyta, míg az I. rendű felperes vonatkozásában hatályon kívül helyezte és előírta az elsőfokú bíróságnak, hogy a megismételt eljárásban a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: régi Pp.) 3. § (3) bekezdése alapján határozza meg a konkrét bizonyítási terhet.

Kereseti kérelem és az alperes védekezése

[4] A felperes a megismételt eljárásban a Polgári törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: régi Ptk.) 536. § (1) bekezdésére, (2) bekezdés a) pontjára, 553. § (1) bekezdésére, 567. § (1) bekezdésére és 198. § (1) bekezdésére alapított keresetében az alperest 266.000.000 forint biztosítási összeg és annak 2009. április 20-tól a kifizetésig járó, a régi Ptk. 301. § (1) bekezdése szerinti kamata megfizetésére kérte kötelezni. Arra hivatkozott, hogy biztosítási esemény következett be, az alperes szolgáltatási kötelezettsége beállt, és nem áll fenn semmilyen kizárási ok. A biztosított ingatlan értékcsökkenése a tűzzel mint biztosított veszélynemmel áll közvetlen okozati összefüggésben. A tűz veszélynemhez kapcsolódó mentesülési ok nem valósult meg, nem volt kármegelőzési kötelezettsége, amelynek ne tett volna eleget. Az alperes nem tudta bizonyítani, hogy a biztosítási esemény szándékos vagy súlyosan gondatlan magatartása folytán következett be. A riasztórendszert a tűzesetet megelőzően is élesítette, bár ezt a biztosítási szerződés nem tette kötelezővé. Az ingatlanban nem tárolt éghető anyagot. Nem minősülhet tárolásnak, hogy a bűncselekmény elkövetői ilyen anyagot az ingatlanba bevittek. A szavahihetőségének hiányára történt alperesi hivatkozás a polgári jog fogalmai között nem értékelhető. A szerződés alapján az alperes az újjáépítési értéknek megfelelő összeg megfizetésére köteles.

[5] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Elsődlegesen azzal védekezett, hogy nem következett be biztosítási esemény, mivel az épület leégése a felperes számára nem volt váratlan, véletlenszerű és előre nem látható. A bíróságra bízta annak megítélését, hogy abban a felperes szándékos magatartása vagy a kármegelőzés körében megvalósított súlyos gondatlansága játszott-e közre. Neki állt érdekében a káresemény bekövetkezése, az, hogy az épület ne maradjon fenn. Az ingatlanban "A" vagy "B" tűzveszélyességi osztályba tartozó, háztartási célú mennyiséget meghaladó motorbenzint tároltak, amely kizárja a biztosító helytállási kötelezettségét. A káresemény előtt pár héttel történt betörés után a felperes saját bevallása szerint nem gondoskodott az ajtó és zár kijavításáról. A korábbi nyilatkozata szerint a kertkapu kulcs nélkül is nyitható volt és intézkedett az épület védelmét egyedül szolgáló riasztó kikapcsolásáról. E perbeli meghallgatása során ezzel ellentétben úgy nyilatkozott, hogy a riasztót a káresemény előtt aktiválta. Az előbbi nyilatkozatára tekintettel a riasztót sem a nyomozóhatóság, sem a biztosító nem vizsgálta. A felperes megszegte a régi Ptk. 544. §-ában foglalt kötelezettségét, amelynek következtében lényeges körülmények kideríthetetlenné váltak. Amennyiben történt biztosítási esemény, az betöréses lopás, illetve annak szándéka nélküli rongálás vagy betöréses lopás szándékkal elkövetett rongálás, azaz vandalizmus. A Szabályzat erre a 12. oldalon egyértelmű kizárást tartalmaz. A kereseti követelés összegszerűségét az alperes 21.208.830 forint erejéig tartotta megalapozottnak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!