Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Salgótarjáni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.136/2014/8. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. Bíró: Dudásné dr. Szomszéd Éva

Kapcsolódó határozatok:

*Salgótarjáni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.136/2014/8.*, Kúria Kfv.35080/2015/4., 3184/2016. (X. 4.) AB végzés

***********

éíááÉőáÉőáóööíA perben személyesen eljáró felperesnek - a jogtanácsos által képviselt Megyei Kormányhivatal Központja alperes elleni, közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében a Salgótarjáni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A bíróság a felperes keresetét e l u t a s í t j a .

A felek felmerült költségeiket maguk viselik.

Felperes köteles megfizetni a Magyar Államnak - külön felhívásra - 30.000.- Ft (azaz harmincezer forint) állam által előlegezett illetéket.

Az ítélettel szemben fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s :

A Megyei Kormányhivatal Járási Hivatal Járási Munkaügyi Kirendeltsége 2013. február napján kelt, XIII....-1201. Iktatószámú, I. fokú határozatával felperesnek a TÁMOP 1.1.2. program keretében nyújtható lakhatási támogatás iránti kérelmét elutasította. A határozat indokolása szerint az irányadó jogszabályok alapján felperes közszolgálati tisztviselői jogviszonya alapján nem jogosult a lakhatási támogatásra.

Felperes az I. fokú határozattal szemben a törvényes határidőn belül fellebbezést terjesztett elő. Ebben arra hivatkozott, hogy szerinte az I. fokú hatóság álláspontja téves, szűkítő jogértelmezésen alapul, mivel a vonatkozó Kormányrendelet a lakhatási támogatás kapcsán "munkaviszonyt, vagy közalkalmazotti jogviszonyt" említ támogathatósági feltételként, ennek ellenére - az irányadó jogszabályhely nyelvtani értelmezését logikai, szövegkörnyezeti, rendszertani és jogalkotói célzatos jogértelmezéssel kiegészítve - arra a következtetésre kell jutni, hogy a támogatás valamennyi munkavégzésre irányuló jogviszonyra, így a közszolgálati tisztviselői jogviszonyra is kiterjed és mivel a jogalkotó az 1991. évi IV. törvény felhatalmazása alapján alkotta meg a Kormányrendeletet, elsősorban az Flt. értelmező rendelkezéseire (58. § (5) bekezdés a) pontra) utalt, melynek értelmében munkaviszony alatt egyértelműen érteni kell valamennyi foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt is.

A felperes fellebbezése során eljárt Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja a kirendeltség I. fokú határozatát a 2013. április napján kelt, XIII....../2013. iktatószámú II. fokú határozatával helybenhagyta, mivel megállapította, hogy az I. fokú hatóság eljárása és határozata jogszerű volt.

A határozat indokolása értelmében: felperes lakhatási támogatásra irányuló kérelmet terjesztett elő a kirendeltségen, amelyben akként nyilatkozott, hogy foglalkoztatására közalkalmazotti jogviszony keretében fog sor kerülni. A kirendeltség felperest végzésében hiánypótlásra szólította fel. Felperes a hiánypótlási kötelezettségének eleget tett, ennek során csatolta többek között Budapest .... kerület Polgármesteri Hivatalától származó kinevezését, amelyben közszolgálati ügykezelővé nevezték ki 2013. február .... napjától. Mivel a kirendeltség megállapította, hogy felperest nem közalkalmazotti jogviszonyban, hanem közszolgálati jogviszonyban alkalmazzák, ezért utasította el I. fokú határozatával a felperes lakhatási támogatás iránti kérelmét.

Felperes a II. fokú határozattal szemben a jogszabályban írt határidőn belül kereseti kérelmet terjesztett elő a Salgótarjáni Közigazgatási és Munkaügyi Bírósághoz az alperes határozatainak bírósági felülvizsgálata és hatályon kívül helyezése iránt, egyúttal tárgyalás tartását is kérte. Perköltség igényt nem támasztott alperessel szemben.

Keresetében - az I. fokú határozattal szemben előterjesztett fellebbezésében foglaltakkal egyezően - jogszabálysértésekre hivatkozott, amelyek álláspontja szerint a jogszabályoknak az alperes hatóság téves, szűkítő értelmezéséből adódnak. Kifejtette továbbá, hogy szerinte a "munkaviszony" és "közalkalmazott" fogalmakat tágabban kell értelmezni és, hogy a 39/1998. (III.4.) Kormányrendelet (R.) ellentétes az Flt-vel, ezért nem érvényesül "lex superior derogat legi inferieori" jogelv, továbbá az R. 7. § (1) bekezdése egyértelműen előírja az Flt. alkalmazását, valamint az Flt. 54. § (3) bekezdése az Flt. alkalmazhatósága mellett foglal állást az R. szerinti eljárásban.

Véleménye szerint közszolgálati tisztviselőként megfelelt a rendelet kritériumainak, így a jogszabályok helyes értelmezésével és alkalmazásával jogosult a lakhatási támogatásra.

Alperes érdemi ellenkérelmében kérte a kereset elutasítását, perköltség igényt nem támasztott felperessel szemben.

Arra hivatkozott, hogy a 39/1998. (III.4.) Kormányrendelet 2013. január 2. - 2013. június 5. napja között hatályban lévő lakhatási támogatásra vonatkozó szabályait kellett figyelembe vennie, mivel felperes lakhatási támogatás iránti kérelmét 2013. január 25. napján terjesztette elő, a kérelmet elutasító I. fokú határozat pedig 2013. február 21-én, míg az azt helybenhagyó II. fokú határozat 2013. április 12-én kelt. A Kormányrendelet ekkor hatályos 4. § (1) bekezdése határozta meg a lakhatási támogatás nyújtásának feltételeit, amelyek közül a b) alatt szerepel, miszerint "aki olyan legalább hat hónapi időtartamra szóló és legalább 20 óra munkaidejű munkaviszonyt, vagy közalkalmazotti jogviszonyt létesít, stb..." A rendelet egyértelműen fogalmaz a feltételeket illetően, nincs szükség és lehetőség sem tágabb értelmezésre, hiszen a munkaviszony, a közalkalmazotti jogviszony és a közszolgálati jogviszony egyértelműen elkülönülő három különböző jogviszonyt jelent. A Kormányrendelet szerint pedig támogatni a különböző jogviszonyok közül csupán a munkaviszonyt és a közalkalmazotti jogviszonyt lehetett.

A felperesnek az Flt. 58. § (5) bekezdésére vonatkozó hivatkozásával kapcsolatban pedig előadta, hogy ezen jogszabályhely szerint: "e törvény alkalmazásában ...." ebből pedig az következik, hogy az Flt. 58. § (5) bekezdésében meghatározott fogalmakat, így a munkaviszony meghatározását is, csupán az Flt. alkalmazásában kell elfogadni. Ezt igazolja az is, hogy az Flt. szerinti munkaviszony fogalmának része a közalkalmazotti jogviszony is, vagyis, ha a jogszabályalkotó az Flt.-ben szereplő fogalmat akarta volna a lakhatási támogatásra is alkalmazni, akkor a közalkalmazotti jogviszonyt sem emelte volna ki külön a Kormányrendelet szövegében az Flt.-ben figyelembe vett jogviszonyok közül.

Ezen kívül - alperes álláspontja szerint - a jogalkotói céllal sem ellentétes, ha a lakóhelyüktől távol munkát vállalók egy részét a jogszabály rendelkezései kizárják a támogatásból. A lakhatási támogatásnak is szűkítő feltételei vannak.

Megjegyezte továbbá, hogy a Kormányrendelet szabályai nem ellentétesek magasabb szintű jogszabállyal. Az Flt. és az R. szabályainak összevetése során egyetlen olyan bekezdés sem található, amely szerint a rendelet ellentétes lenne az Flt.-vel, vagyis megállapítható, hogy nincs szó a "lex superior derogat legi inferieori" jogelv megsértéséről.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!