Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20043/2007/20. számú határozata tulajdonjog megállapítása tárgyában. [1979. évi 13. törvényerejű rendelet (Nmjtvr.) 21. §, 1997. évi CXLI. törvény (Inytv.) 62. §] Bírók: Kovács László, Pestovics Ilona, Ráczné dr. Gohér Angyalka

Fővárosi Ítélőtábla

3.Pf.20.043/2007/20.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla a 167. számú Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Molnár Ágnes ügyvéd) által képviselt (felperes neve) felperesnek a Dr. Krasznai és Kollár Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Krasznai András ügyvéd) által képviselt (alperes neve) alperes ellen tulajdonjog megállapítása iránt indult perében a Fővárosi Bíróság 2006. október 30-án kelt, 15.P.25.457/2002/109. számú ítéletével szemben a felperes által 112. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés és az alperes által 115. sorszám alatt előterjesztett csatlakozó fellebbezés folytán meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja és az alperest annak tűrésére kötelezi, hogy a Budapest ... kerület, ... helyrajzi számú - természetben a Budapest ... kerület, ... szám alatti - ingatlanra vonatkozóan az ingatlan-nyilvántartásból - a tulajdoni lap II. rész 6. pontjában - az ... javára névváltozás jogcímén bejegyzett tulajdonjogot a földhivatal törölje és egyben a tulajdonjogot jegyezze vissza eredeti állapot helyreállítása jogcímén - a II. rész 1. pontja szerint - a ... javára.

Ennek megfelelően a bíróság megkeresi a Fővárosi Kerületek Földhivatalát (Budapest XI. kerület, Budafoki út 59; 1519 Budapest Pf. 415.), hogy a jogerős ítélet alapján a fenti változást az ingatlan-nyilvántartáson vezesse át.

Kötelezi a bíróság az alperest, hogy fizessen a felperesnek együttes elsőfokú és másodfokú részperköltség fejében 825.000 (Nyolcszázhuszonötezer) Ft-ot. Az ezt meghaladó költségeiket a peres felek maguk viselik.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét ezt meghaladóan helybenhagyja.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság ítéletével az alábbi tényállást állapította meg:

A budapesti ... és ... helyrajzi szám alatti ingatlanok a Szovjetunió tulajdonába kerültek az 1945. évi 11700. ME számú rendelet és a 6280/1946. ME rendelet alapján jóvátétel címén. Az ingatlanokra a Szovjetunió tulajdonjogát a telekkönyvbe bejegyezték. A Szovjetunió Magyarországi Kereskedelmi Képviseletének kérelmére 1947. február 7-én a budapesti egyéni cégek cégjegyzékébe a szovjet állami vállalat magyarországi fiókjaként bejegyezték annak Magyarországi Főügynökségét. A ... 1944. októberében alapított szovjet állami vállalat volt, önálló jogi személyiséggel rendelkezett. A külföldön található szovjet tulajdonban lévő vagyontárgyakat kezelő magyarországi szovjet vagyonkezelő főosztály a két budapesti ingatlant átadta a szovjet állami vállalat részére. A tulajdonjog a telekkönyvbe az 1947. szeptember 25-én kelt nyilatkozat alapján átruházás jogcímén lett bejegyezve a ..., tehát a Magyarországon egyéni cégként bejegyzett fiók nevére. A Szovjetunió Minisztertanácsa a 17667. számú, 1949. november 5-én kelt rendelettel engedélyezte az állami vállalat tulajdonát képező két budapesti ingatlannak a budapesti ... helyrajzi számú ingatlanra való elcserélését annak tulajdonosával, a ... Rt-vel. A ... Rt. beleegyezését adta ahhoz, hogy a ... és ... számú ingatlan a Magyar Állam tulajdonaként kerüljön bejegyzésre a telekkönyvbe, míg a ... helyrajzi szám alatti ingatlan tulajdonosaként a ... Vezérügynöksége legyen bejegyezve a telekkönyvbe. E megállapodásnak megfelelően a tulajdonjog változás a telekkönyvbe bejegyzést nyert. A budapesti ... helyrajzi szám alatti ingatlan a ... Vezérügynökség budapesti egyéni cég állóeszközei között volt kimutatva 1951-ben és 1994-ben is. A budapesti egyéni cég elnevezése a cégnyilvántartásban 1968. november 10-től ... Felső-Dunai Vezérügynöksége, 1992. március 1. és 1994. december 28. között Ukrán ... Vezérügynöksége, jelenleg pedig Ukrán ... Rt. Vezérügynöksége a Magyar Köztársaságban elnevezéssel szerepel.

Az Ukrán ... Rt. Vezérügynöksége 1994. december 1-jén a Fővárosi Kerületek Földhivatalánál névváltozás átvezetését kérte a Budapest ... kerületi, ... helyrajzi szám alatti ingatlanra vonatkozóan. A földhivatal a kérelmet és az 1998. április 9-én benyújtott újabb névváltoztatás iránti kérelmet is teljesítette. A földhivatal a felperes 1995. január 28-án államutódlás címén előterjesztett tulajdonjog bejegyzés iránti kérelmet elutasította. A Fővárosi Földhivatal az elsőfokú határozatot megsemmisítette és az elsőfokú hatóságot új eljárás lefolytatására utasította. Az új eljárásban hozott 200.681/2/1999. számú határozattal csere jogcímén az ingatlan bejegyzett tulajdonosa ismét az Ukrán ... Rt. Vezérügynöksége a Magyar Köztársaságban elnevezésű egyéni cég lett, a felperes tulajdonjog bejegyzési kérelmét pedig elutasították. A Fővárosi Földhivatal az 1999. október 28-án kelt 31.148/1999. számú határozatával az elsőfokú határozatot megsemmisítette és elrendelte a korábban megsemmisített határozatokkal eszközölt bejegyzések előtti, a Bh.13288/1950/50.5.20. számú határozat szerinti bejegyzési állapot visszaállítását. A Fővárosi Bíróság a másodfokú közigazgatási határozatot hatályon kívül helyezte és az elsőfokú közigazgatási határozatot tartotta fenn hatályában. A Legfelsőbb Bíróság Kfv.VI.37.916/2001/10. számú ítéletével hatályában fenntartotta a Fővárosi Bíróság ítéletét. A földhivatal a felperes 2001. február 1-jén tulajdonjoga bejegyzésére irányuló kérelmét elutasította azzal, hogy az ingatlannak a ... Vezérügynöksége már nem tulajdonosa. A Fővárosi Földhivatal a felperes fellebbezésének elbírálására irányuló eljárást a jelen per jogerős befejezéséig felfüggesztette.

Az Ukrán ... Rt. Vezérügynöksége a Magyar Köztársaságban elnevezésű egyéni cég sem a cégjegyzékbe történt bejegyzésekor, sem azóta nem rendelkezett és nem rendelkezik önálló jogalanyisággal.

Az elsőfokú bíróság ítéletével elutasította a felperes arra irányuló keresetét, hogy a bíróság állapítsa meg, hogy a Szovjet ... Vezérügynöksége, az Ukrán ... Vezérügynöksége, illetve az Ukrán ... Rt. Vezérügynöksége a Magyar Köztársasában elnevezésű egyéni cégek önálló jogi személyiséggel, szerzőképességgel nem rendelkeztek, így ingatlan tulajdonjogát sem szerezhették meg; s hogy a csereingatlanok tulajdonjogának egyoldalú nyilatkozattal történő jogcím nélküli tulajdonjog átruházása szerzőképtelen egyéni cégre jogszabályba ütköző semmis jogügylet, így a csereingatlanok tulajdonosa a Szovjetunió maradt. E körben az elsőfokú bíróság álláspontja az volt, hogy a felperesnek az alperessel szembeni jogai megóvása végett a kért megállapítás szükségtelen, a jog megóvásra alkalmatlan a felperes által előterjesztett megállapítási kereset. Így a Pp. 123. §-ában foglalt feltételek hiányában megállapítási kereset előterjesztésének nem volt helye.

Az elsőfokú bíróság elutasította a felperes arra irányuló keresetét is, hogy a bíróság állapítsa meg, hogy az 1950. március 23-án a ... Rt. és a ... Felső-Dunai Vezérügynöksége által kötött csereszerződés semmis, s hogy a bíróság a csereszerződést a Ptk. 237. § (2) bekezdése alapján tegye érvényessé oly módon, hogy megállapítja azt, hogy a csereingatlanok szovjet állami tulajdonban állása miatt a Budapest ... kerület, ... helyrajzi szám alatti ingatlanon szovjet állami tulajdon keletkezett. A csereszerződés a felperes álláspontja szerint a Ptk. 200. § (2) bekezdésében foglaltak szerint jogszabályba ütközik, mert a szovjet vezérügynökség - jogi személyisége hiányában - sem csereszerződés alanya, sem ingatlan tulajdonosa nem lehetett. A bíróság álláspontja e tekintetben az volt, hogy a szerződő felek személyének bíróság általi megváltoztatásával a szerződés nem tehető érvényessé. A felperesnek nem fűződik jogi érdeke a semmisség megállapításához és az érvénytelenség jogkövetkezményeként az eredeti állapot helyreállításához. A csereszerződésben a Szovjetunió nem volt közvetlenül szerződő fél. A szerződést a szovjet állami vállalat Magyarországon bejegyzett egyéni cége kötötte. Az egyéni cég a személyes joga, a magyar jog alapján önálló jogalanyisággal nem rendelkezett. Az, hogy egy szerződés jogszabályba ütközik-e, a szerződéskötéskor hatályban lévő jogszabályok alapján kell megítélni. A korabeli jog szerint a fióktelep által közvetlenül kötött ügyleteknél a jogi cselekményt végző félnek a jogi személyiséggel rendelkező cégbirtokost tekintették. A ... az alapszabálya és a szovjet jog szerint önállóan gazdálkodó jogi személyiséggel bíró állami vállalat volt, a gazdasági életben önálló, független jogi személyként szerepelhetett, a vagyonával jogosult volt rendelkezni. Mindezek alapján az elsőfokú bíróság azt a következtetést vonta le, hogy a perben nem volt megállapítható az, hogy az 1950. márciusában kötött csereszerződés alapján az ingatlan tulajdonjogát a Szovjetunió szerezte volna meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!