Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1998.6.280 A házastárs törvényes öröklésből való kiesésének elhatárolása a végrendeleti öröklésből való kieséstől [Ptk. 601. § (1)-(2) bek.].

F. F. örökhagyó - aki Romániában ismerkedett meg a felperessel - 1978. május 5-én írásbeli magánvégrendeletet készített, amelyben általános örököséül a felperest nevezte meg, akivel a közeljövőben házasságot kíván kötni. Leányát: az I. rendű alperest és unokáit: a II. és III. rendű alpereseket kitagadta, mert évek óta nem látta őket, tőlük szeretet, törődést nem kapott.

Az örökhagyó és a felperes 1979. március 1-jén Romániában házasságot kötöttek; a felperes 1984. június 24-én települt át Magyarországra, és az örökhagyó Baross utca 45. szám alatti lakásába költözött; ingóságai egy részét az örökhagyó rákoscsabai házas ingatlanában helyezte el.

Az örökhagyó 1984. augusztus 21-én újabb írásbeli magánvégrendeletet készített, amelyben általános örököséül ismét a felperest - most már mint házastársát - nevezte meg. Egyben az I. rendű alperest kötelesrészre szorította, kiesése esetére pedig a II. és III. rendű alpereseket kizárta az öröklésből.

1984. őszén azonban az örökhagyó és a felperes között az életközösség megszakadt és a felperes a Baross utca 45. szám alatti lakásból elköltözött. Az örökhagyó 1985 tavaszán kórházba került. Az 1985. március 23-án felvett ügyvédi tényvázlat szerint megbízást adott a házassági bontóper megindítására, majd 1985. március 28-án újabb írásbeli magánvégrendeletet írt alá, amelyben egymás között egyenlő arányban az alpereseket nevezte meg örököseiül. Ennek indokául azt jelölte meg, hogy az alperesek gondozzák, ápolják, mert a felperes ezt a kötelezettségét nem teljesíti, 1984 októberében elköltözött tőle rákoscsabai házába, és az életközösség megszűnt közöttük, ezért bontópert is indított.

A bontóperi keresetlevél alapján kitűzött első tárgyaláson: 1985. július 26-án az örökhagyó egészségi állapota miatt nem tudott megjelenni; a felperes (abban a perben alperes) a tárgyaláson olyan előadást tett, hogy az örökhagyó az albérlőjét: T. J.-t küldte hozzá azzal, hogy nem kíván a tárgyaláson részt venni, szándéka békülésre irányul, s hívta őt haza; ezért kérte a tárgyalás elhalasztását. Az 1985. szeptember 26-ára kitűzött újabb tárgyaláson a felek egyike sem jelent meg személyesen; a felperes (abban a perben alperes) jogi képviselője az örökhagyó elmeorvosi vizsgálatának elrendelését kérte, mert állítása szerint az örökhagyó nem rendelkezik perbeli cselekvőképességgel.

A bíróság az örökhagyó személyes meghallgatása céljából helyszíni tárgyalásra tűzött határnapot, azt megelőzően azonban 1985. október 22-én az örökhagyó meghalt.

A hagyatéki eljárásban a közjegyző az örökhagyó hagyatékát az 1985. március 8-i végrendelet alapján az alpereseknek adta át.

A felperes keresetlevelében elsődlegesen a végrendelet érvénytelenségének megállapítását kérte. Több érvénytelenségi okra hivatkozott, így állította, hogy az örökhagyó a végrendelkezéskor cselekvőképtelen volt, az alperesek tisztességtelen befolyásolására végrendelkezett, az alperesek közreműködtek a végrendelet elkészítésében, illetőleg a végrendelet aláírásakor a két végrendeleti tanú együttesen nem volt jelen. Másodlagos kereseti kérelme annak megállapítására irányult, hogy a végrendelet érvényessége esetén a kötelesrész megilleti.

A jogi képviselővel eljáró alperesek kifogásként arra hivatkoztak, hogy a felperes a Ptk. 653. §-a értelmében a megtámadásra nem jogosult, mert a házastársi életközösség közte és az örökhagyó között nem állt fenn.

Az elsőfokú bíróság első ízben meghozott ítéletével mindkét kereseti kérelmet elutasította. Álláspontja szerint a felperes a végrendelet érvénytelenségét nem tudta bizonyítani, de kötelesrész sem illeti meg, mert a Ptk. 606. §-a és a Ptk. 601. §-ának (1) bekezdése értelmében az öröklésből kiesett: az életközösség nem állt fenn közte és az örökhagyó között, és visszaállítására sem volt kilátás.

A másodfokú bíróság végzésével az elsőfokú ítéletet hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróságot újabb eljárásra és újabb határozat hozatalára utasította. Iránymutatása szerint elsődlegesen azt kell vizsgálni, hogy a felperes a Ptk. 653. §-a értelmében a végrendelet érvénytelenségének megállapítása iránt jogosult-e keresetet előterjeszteni. Ha ugyanis a másodlagos kereseti kérelemre a bíróság azt állapította meg, hogy kötelesrész nem illeti meg a felperest, mert az öröklésből kiesett és ez a megállapítás megalapozott, akkor a felperes a végrendeletet sem támadhatja meg. Fel kell tehát hívni az alperesek figyelmét viszonkereset előterjesztésére.

Az újabb eljárásban az alperesek viszonkeresetet terjesztettek elő és annak megállapítását kérték, hogy a Ptk. 653.§-a értelmében a felperes nem jogosult a végrendelet érvénytelenségének megállapítását kérni, mert az életközösség nem állt fenn, az öröklésből kiesett.

Az elsőfokú bíróság az 1994. november 7-i tárgyaláson "a Pp. 146. §-ának (3) bekezdésére figyelemmel felhívta... az alperesi képviselőt a viszonkereset pontos előterjesztésére, ugyanis a perben előterjesztett viszonkereset jelenlegi tartalma szerint annak megállapítására irányul, hogy a felperes nem jogosult a végrendelet megtámadására, vagyis nem jogosult a perlésre." (22.P.88.120/1990/35. számú jegyzőkönyv)

E felhívásra az I. rendű alperes (jogi képviselő útján) viszonkeresetét a következőképpen fogalmazta meg: állapítsa meg a bíróság, hogy az örökhagyó és a felperes között az életközösség nem állt fenn, ezért az örökhagyó a végrendeletben szereplő rendelkezéseket megalapozottan és érvényesen tehette meg (36. sorszámú beadvány).

Az 1995. február 16-i tárgyaláson az alperesek jogi képviselője viszonkeresetét akként pontosította, hogy a bíróság állapítsa meg, miszerint az életközösség nem állt fenn, ezért a felperest nem illeti meg haszonélvezeti jog, mert őt az örökhagyó kizárta az öröklésből, az öröklésből kiesett (22.P.88.120/1990/37. számú jegyzőkönyv).

Az elsőfokú bíróság újabb ítéletével a keresetet elutasította, és megállapította, hogy a felperes az örökhagyó után való öröklésből kiesett. Kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alpereseknek 37.270 forint perköltséget és az államnak külön felhívásra 25.440 forint le nem rótt illetéket. Az ítélet indokolásában elsődlegesen az 1985. március 28-i végrendelet érvénytelenségének kérdésével foglalkozott és megállapította, hogy egyik érvénytelenségi ok fennállása sem bizonyított. Ezután azt vizsgálta, hogy a felperes másodlagos kereseti kérelme megalapozott-e, azaz a felperest a törvényes öröklés rendje szerint megilleti-e korlátozott haszonélvezet, mint kötelesrész. Megállapította, hogy a Ptk. 606. §-a értelmében alkalmazni kell a Ptk. 601. §-a (1) bekezdésének az öröklésből való kiesésre vonatkozó rendelkezését. E körben pedig elsősorban az örökhagyó által a bontóper megindítására adott megbízást tartalmazó tényvázlat, a bontóperi keresetlevél, valamint a végrendelet tartalma és a felperes bontóperi nyilatkozata alapján bizonyítottnak találta, hogy a felperes és az örökhagyó között az életközösség nem állt fenn, és visszaállítására sem volt kilátás. Ezeket az okirati bizonyítékokat a meghallgatott tanúk vallomása sem tudta megdönteni. Kiemelte az elsőfokú bíróság az örökhagyó betegtársa és a kórházi, illetőleg ápoló személyzet tanúvallomását, akik mint érdektelen tanúk úgy nyilatkoztak, hogy a felperes a kórházban nem látogatta az örökhagyót. A Ptk. 601. §-ának (1) bekezdése szerinti kiesés tehát megvalósult. Az alperesi viszonkereset kapcsán az elsőfokú bíróság kifejtette, hogy "a felperes - aki elsődlegesen végrendelet alapján kívánt örökölni - jogosult volt megtámadni az 1985. március 28-i végrendeletet, hiszen, amennyiben keresetének a bíróság helyt adott volna, az 1984. augusztus 21-i végrendelet alapján a felperes örökölt volna." A másodlagos kereseti kérelemmel összefüggésben került sor a módosított viszonkereset előterjesztésére, e körben kellett tehát vizsgálni a módosított viszonkereset megalapozottságát vagy alaptalanságát: arra az esetre ugyanis, ha az elsődleges kereseti kérelemnek a bíróság nem adna helyt, a felperes kötelesrész iránti igényt érvényesített; erre vonatkozó igénye azonban nem áll fenn, mert a törvényes öröklésből kiesett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!