Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Debreceni Ítélőtábla Bf.871/2013/8. számú határozata emberölés bűntette (14. ÉLETÉVÉT BE NEM TÖLTÖTT személy sérelmére elkövetett emberölés bűntette) tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 2. §, 160. §, 166. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 348. §, 351. §, 361. §, 372. §, 373. §, 381. §] Bírók: Elek Balázs, Gömöri Olivér, Háger Tamás

DEBRECENI ÍTÉLŐTÁBLA

Bf.II.871/2013/8.sz.

A Debreceni Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság Debrecenben, a 2014. január 15. napján megtartott nyilvános ülés alapján meghozta a következő

Í t é l e t e t :

A tizennegyedik életévét be nem töltött személy ellen elkövetett emberölés bűntettének kísérlete miatt vádlott ellen indított büntetőügyben a Nyíregyházi Törvényszék 2013. október 11. napján kihirdetett 2.B.876/2012/19. számú ítéletét megváltoztatja a következők szerint.

A vádlott által elkövetett bűncselekmény törvényhelye Btk.160.§. (1) (2) bekezdés i) pont.

A vádlott legkorábban a szabadságvesztés büntetés kétharmad részének a kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra.

Egyebekben az első fokú ítéletet helybenhagyja azzal, hogy sértett születési éve helyesen 2012.

A másodfokú eljárásban a vádlottat terhelő 4000 (négyezer) forint bűnügyi költség merült fel.

I n d o k o l á s:

A Nyíregyházi Törvényszék első fokú határozatával vádlottat a Btk. 166. § (1) bekezdésében meghatározott és a (2) bekezdés i) pontja szerint minősülő emberölés bűntettének kísérletében mondta ki bűnösnek, ezért őt 3 év fegyházbüntetésre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte. Rendelkezett arról, hogy a vádlott a szabadságvesztés büntetés 4/5 részének kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra. A vádlott szülői felügyeleti jogát nevű gyermeke vonatkozásában megszüntette. Rendelkezett továbbá a felmerült bűnügyi költség vádlott általi viseléséről.

Az ítélet ellen az ügyész a vádlott terhére súlyosításért, a kiszabott fegyházbüntetés és közügyektől eltiltás tartamának lényeges felemelése érdekében, míg a vádlott enyhítés, védője pedig enyhébb minősítés és enyhítés végett jelentett be fellebbezést.

A Debreceni Fellebbviteli Főügyészség Bf.519/2013/1-I. számú átiratában az ügyészi fellebbezést fenntartotta. Indítványozta, hogy az ítélőtábla állapítsa meg, hogy a vádlott a terhére rótt bűncselekményt egyenes szándékkal követte el, és a vele szemben kiszabott fegyházbüntetés és a közügyektől eltiltás tartamát lényegesen emelje fel.

A másodfokú bíróság a fellebbezéseket a Be. 361. § (1) bekezdése alapján, nyilvános ülésen bírálta el, melyen a vádlott nem vett részt. Az ügyész a fellebbezésben és az átiratában foglaltakat fenntartotta. A védő az első fokon kiszabott szabadságvesztés büntetés enyhítésére tett indítványt.

Sem a vádhatósági, sem pedig a védelmi oldalról bejelentett fellebbezések nem alaposak.

A bejelentett perorvoslatok folytán az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét és az azt megelőző eljárást a Be. 348. § (1) bekezdése alapján teljes terjedelemben felülbírálta. Az ítélet tényállásának megalapozottságára, a bűnösség megállapítására, a bűncselekmény minősítésére, a büntetés kiszabására vonatkozó rendelkezéseket arra tekintet nélkül bírálta felül, hogy ki, milyen okból fellebbezett. A revízió elvének szem előtt tartásával ellenőrizte, hogy az elsőfokú bíróság megtartotta-e az eljárási szabályokat és vizsgálta az ítélet megalapozottságát is.

Az ítélőtábla a felülbírálat során megállapította, hogy az elsőfokú bíróság eljárási szabályt nem sértett, így a Be. 373. §-ának (1) bekezdés II. pontjában felsorolt, valamint a Be 375. § (1) bekezdésében meghatározott okokból az ítélet hatályon kívül helyezése fel sem merülhetett.

A törvényszék a perrendi szabályokat megtartotta, az ügyfelderítési kötelezettségének maradéktalanul eleget tett. Az általa megállapított tényállás megalapozott, és mentes a Be. 351. §-ának (2) bekezdésében felsorolt hiányosságoktól, ezért azt a másodfokú bíróság az eljárása során irányadónak tekintette.

A megalapozott tényállás eredményesen nem támadható, a tényállás helyessége esetén a Be. 351-352. §-ai alapján a másodfokú perben eltérő tények megállapítására, a bizonyítékok felülmérlegelésére nincsen perjogi lehetőség, de valójában a megállapított tényállást senki sem támadta.

Az elsőfokú bíróság a bizonyítékok értékelése során okszerű és logikus mérlegeléssel állapította meg a tényállást, főként a vádlott beismerő vallomása és tanú vallomása alapján.

Ítéletszerkesztési hiba folytán azonban a törvényszék tényállásba foglalta a vádlott tudattartamára vonatkozó megállapítását. A törvényszék ugyanis a történeti tényállásban rögzítette azt, hogy " vádlott belenyugodott abba, hogy az általa magára hagyott és el nem látott sértett halála bármikor bekövetkezhet". Ez a megállapítás valójában a történeti tényekből a bűnösségre levont következtetés, ezért az ítélőtábla az első fokú ítélet 3. oldal 5. bekezdésének utolsó mondatát, a jogi indokolás részének tekinti. Az elkövető tudattartalma - a cselekmény megvalósulása során átélt pszichikus, akarati, érzelmi viszonyulás - nem ténybeli, hanem jogi következtetés tárgya, a vádlott bűnösségére vagy ártatlanságára vont következtetés ez okból kívül esik a tényállás megállapítása körén. Mindebből adódóan e jogi természetű következtetés megváltoztatása kapcsán a tényállás mérlegelése, felülmérlegelése - ekként annak eljárásjogi tilalmazottsága - szóba sem jöhet. Nincs tehát eljárásjogi akadálya annak, hogy a másodfokú bíróság azonos történeti tényállás alapján a vádlott szándékosságát vagy gondatlanságát érintően (a bűnössége kérdésében) az elsőfokú bíróság álláspontjától ellentétes következtetésre jusson. (BH 1998.526)

Az elsőfokú bíróság a tényállásból helyes következtetést vont a vádlott bűnösségére, és megfelelő a bűncselekmény jogi minősítése, és a vádlotti tudattartalomra levont jogi következtetés is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!