Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1996.5.238 A végrehajtásában próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre ítéltet a bíróság csak az ítéletében részesítheti előzetes bírósági mentesítésében, a határozat jogerőre emelkedése után, különleges eljárásban erre nincsen törvényes lehetőség [Btk. 104. §, 102. §, Be. 381. §].

A terheltet a városi bíróság az 1995. május 17. napján jogerőre emelkedett ítéletével segítségnyújtás elmulasztásának a veszélyhelyzetet előidéző által elkövetett bűntette és a közúti baleset gondatlan okozásának vétsége miatt halmazati büntetésül 6 hónapi börtönbüntetésre és 2 évre a közúti járművezetéstől eltiltásra ítélte, a börtönbüntetés végrehajtását 1 évi próbaidőre felfüggesztette.

Az elítélt védője útján a bírósághoz 1995. június 6-án benyújtott kérelmében kérte, hogy a bíróság a Be. 381. §-ának (1) bekezdése alapján utólagosan mentesítse a büntetett előélethez fűződő hátrányos következmények alól. Előadta, hogy a büntetőeljárás és a kiszabott büntetés komoly tanulságot jelent számára. Hatvanéves koráig nem volt büntetve, nyugdíjazásáig felelősségteljes beosztásokban dolgozott, és most lehetősége nyílna nyugdíjasként is munkát vállalnia, ennek azonban előfeltétele a "tiszta erkölcsi bizonyítvány". Csatolta leendő munkahelye igazolását arról, hogy milyen munkakörben kívánják foglalkoztatni.

Az ügyész arra hivatkozva, hogy a Btk. 103. §-a értelmében a felfüggesztett szabadságvesztés büntetés esetén az utólagos bírósági mentesítésnek nincs helye, a Btk. 104. §-ának (1) bekezdése alapján pedig a bíróság csak az ítéletben részesíthette volna előzetes mentesítésben a terheltet, a mentesítés iránti kérelem elutasítását indítványozta.

Az elsőfokú bíróság végzésével mentesítette a terheltet a városi bíróság ítéletével jogerősen kiszabott 6 hónapi, végrehajtásában 1 évi próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetéshez fűződő "jogkövetkezmények" alól. Indokolásában rámutatott arra, hogy a Btk. 104. §-ának (1) bekezdése szerint az előzetes mentesítés esetében semmivel sem támasztható alá, hogy az csak az ítélet meghozatalával egy időben történhet. Álláspontja szerint a elítélt a próbaidő alatt bármikor benyújthatja ezt a kérelmét és egyéb feltételek fennállása esetén a bíróság az elítéltet előzetes mentesítésben részesítheti, mivel az eljárást semmi sem zárja ki. Nincs olyan jogszabályi rendelkezés, amely ezt tiltaná. A Btk. 104. §-a (1) bekezdésének a megfogalmazásából pedig logikai úton az következik, hogy a mentesítésnek előzetesnek kell ugyan lennie, de nem kell feltétlenül a felfüggesztés teljes időtartamára vonatkoznia, csak legalább egy részére. Vagyis semmi sem zárja ki azt, hogy ha az elítélt a próbaidő teljes tartamára mentesíthető, akkor ne lenne mentesíthető a próbaidőből még hátra levő időtartamra.

Ez ellen a végzés ellen az ügyész jelentett be fellebbezést anyagi, és eljárásjogi szabálysértés miatt, a végzés hatályon kívül helyezése érdekében. A főügyészség átiratában az ügyész fellebbezését fenntartotta, és a végzés megváltoztatását indítványozta akként, hogy az elítélt előzetes mentesítésben nem részesíthető.

A fellebbezés alapos.

A Btk. 101. §-a értelmében az elítélt a törvény erejénél fogva, bírósági határozat alapján, illetve kegyelem útján részesülhet mentesítésben az elítéléséhez jogszabály által fűzött hátrányos következmények alól.

A közkegyelmi mentesítését - amelynek törvényi feltételei nincsenek, vagyis a köztársaság elnökének a jogköre e tekintetben korlátlan - figyelmen kívül hagyva megállapítható, hogy főszabályként a törvényi mentesítés az irányadó, ehhez képest a bírósági mentesítés kivételes.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!